Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtas Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas. Šalies vadovė inicijavo šias pataisas siekdama, kad sumažėtų eilės gydymo įstaigose, o šių veikla būtų skaidresnė. Tik ar tokios pataisos pagreitins kelią pas medikus? Ypač, kai nepašalintos esminės tų eilių priežastys – prastėjanti visuomenės sveikata, mažėjantis gydytojų skaičius?
Eilė – įprastas dalykas
Rajono gydymo įstaigose eilės – įprastas dalykas. Kasdien Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre, rajono ligoninės Konsultacijų skyriuje koridoriuose gydytojų laukia dešimtys rokiškėnų. Ypač opus šis klausimas žiemą, kai lėtinėmis ligomis sergantiems senjorams, atėjusiems recepto kasmėnesinei vaistų kraujospūdžiui mažinti dozei, reikia sėdėti šalia sergančiųjų gripu ar ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų ligomis. Gydytojai patys bando reguliuoti pacientų srautus taip, kad nusilpusį imunitetą turinčiam žmogui netektų valandą kitą sėdėti eilėje šalia kosinčių ir čiaudinčių pacientų. Menka paslaptis, kad gydytojai retai paiso savo darbo valandų: dažnai jie dirba iki tol, kol priima paskutinį pacientą.
Juk vadinamųjų „talonėlių“ pas gydytojus laukti reikia kartais po kelias savaites. O kur dar „neplaniniai“: ūmiomis ligomis susirgę, traumas patyrę pacientai, kuriuos reikia priimti nedelsiant.
Netgi patekus į gydytojo kabinetą, stebina „popierizmo“ gausa: gydytojas ilgiau pildo popierius, nei bendrauja su pacientu. Privačiuose pokalbiuose medikai neslepia: stringa ir elektroninė nedarbingumo pažymėjimų, ir elektroninio recepto išdavimo sistemos. Medikai puse lūpų kalba, jog ir ateityje eilių nemažės: visuomenė sensta, jai atsiliepia ir vartotojiškosios visuomenės gyvenimo būdo ydos: nesaikinga, netinkama mityba, nejudrumas, didelis suvartojamų svaigalų kiekis. O gydytojų, ir apskritai medikų, mažėja: nemažai medicinos srities specialistų, kaip sakoma, yra „ant pensijos ribos“. Ir pamainos jiems nematyti: jauni medikai mieliau renkasi vykti į užsienį ar bent jau darbo ieškoti didmiesčių klinikose.
Patekti į ligoninę – užduotis ne iš lengvųjų. Mat sveikatos politikos strategų nuomone, netgi 39 laipsnius viršijanti ir niekaip vaistais nenumušama temperatūra – dar ne pakankama priežastis kreiptis į Skubios pagalbos skyrių.
Visas šias bėdas šalies parlamentarai prieš rinkimus sugalvojo išspręsti… įstatymu.
Daugiau ketvirtadienio “Gimtajame…”
Eiles trumpins ne įstatymas, o euras.