Senos bėdos ir nauji gyventojai
Pirmoji susitikimo su skaitytojais stotelė buvo Juodupės bibliotekoje. Čia mūsų atvykstančių jau laukė pulkelis juodupiečių.
„Ko labiausiai trūksta čia gyvenantiems?“ – pasiteiravome žmonių, belaukiančių eilės užsisakyti laikraštį. Atsakymas paprastas ir visiems puikiai suprantamas: didesnių pensijų senjorams, darbo darbingo amžiaus žmonėms ir, žinoma, sveikatos. Kadangi užsisakyti laikraščio atėjo garbaus amžiaus skaitytojai, pasiteiravome jų nuomonės apie nesenai nuskambėjusį populistinį pasiūlymą bent jau Kalėdų proga pensininkams skirti po 100 eurų priedą prie pensijos. „Aišku, gerai būtų, tačiau kam žmones erzina tokiomis nesąmonėmis – visiems aišku, kad to nebus. Pakelia keliais eurais pensiją, o iš paskos brangsta mokestis už dujas, komunalines atliekas, maisto produktai, vaistai. Kai valdžia pensininkams kelia pensijas keliais eurais, tai garsiai šaukia, kiek tam reikia milijonų, o kai sau – tai tyliai, ramiai po kelis šimtus prisideda prie algos“, – vienas per kitą kalbėjo susirinkusieji.
Kalba pasisuko ir apie emigraciją. Nebuvo nė vieno, kurio šeimos ar giminės nebūtų ji palietusi. Vienų giminės, kitų vaikai darbuojasi užsienyje. „Kas iš to, kad sugrįžta gyventi Lietuvon. Pažiūrėkite, jie tik restoranus, kavines kuria – toks čia ir verslas. Nesigirdi, kad žemę pirktų, imtųsi rimtai ūkininkauti“, – sakė garbingo amžiaus sulaukusi juodupietė.
Pasidžiaugus, kad jų miestelyje dar yra mokykla, vaikų darželyje krykštauja vaikai, pašnekovai irgi džiaugėsi geromis naujienomis – Juodupėje žmonės pradėjo pirkti butus, kuriasi ir jaunos šeimos. Pamažu, bet vis smagiau, kai namai ne užkalti stovi, o lange dega švieselė. Prie pagrindinių miestelio darbdavių pastaruoju metu prisijungė ir netoliese esantis Ilzenbergo dvaras – žmonės ten važiuoja dirbti.
Kaip ir pernai, didžiausia bėda Juodupės miestelio gyventojai įvardino susisiekimą su Rokiškiu savaitgaliais. „Tragedija, kai nuvykus į Rokiškį nėra kuo grįžti namo. Jokio autobuso – kaip nori, taip ir sukis. Metų metus niekas nenori spręsti šio skaudulio. Valdžia mus visai pamiršo – gal tik prieš rinkimus prisimins“, – skundėsi susirinkusieji. O nuvykti reikia ne tik į svečius ar parduotuves Rokiškyje. Juodupėje nėra jokio bankomato. Jeigu vietos parduotuvė turi daugiau pinigų, nedidelę sumą gali išsigryninti, bet jei reikia daugiau, būtina siekti Rokiškį.
Į biblioteką kasdien užsukanti juodupietė sakė, kad jai per brangu užsisakyti laikraščius, todėl čia ateinanti nemokamai paskaityti spaudos. Moteriai įdomu, kas vyksta Lietuvoje, kokiomis nuotaikomis žmonės gyvena. O tų nuotaikų nelabai linksmų esama. Štai, medikai kelia triukšmą, kad jiems pakeltų atlyginimus, tačiau ne visi nori tinkamai atlikti savo pareigą. Pašnekovė tris mėnesius, kaip sako, buvo luošinama, kol pagaliau nuvyko į Panevėžį. Ten gydytojai niekaip negalėjo suprasti, kodėl lūžusi ranka nebuvo tinkamai gydoma. „Ne aš viena ten buvau, eilėje pas gydytojus ir daugiau rokiškėnų laukė. Kai taip gydomas, tiksliau, nugydomas žmogus, nemanau, kad visi gydytojai nusipelno didesnių atlyginimų“, – dalijosi savo pastebėjimais pašnekovė.
(Daugiau – ketvirtadienio „Gimtajame…“)