Privalo, bet negali?
Istorijos pradžia labai kasdieniška ir suprantama gyvūnus mylintiems žmonėms – prie daugiabučių namų atklydo arba buvo atvežtos katės. Čia jos priprato ir tapo kone savomis. „Tik bėda – susilaukė vaikų, o dabar ir anūkų“, – liūdnai juokavo paskambinusi namo gyventoja Rima ir tęsė: „Kovo mėnesį daugiabučių namų gyventojai raštu kreipėmės į seniūniją, prašydami padėti spręsti problemą, nes katės iškapsto daržus, gėlynus, teršia aplinką, lenda į laiptinę. Seniūnės pavaduotoja Sigutė Gasiūnienė mūsų raštą perdavė rajono savivaldybės administracijos direktoriui Valerijui Rancevui, nes seniūnija pati nepajėgi išspręsti tokių problemų – nėra lėšų.“ Tačiau reikalai nepajudėjo. Moteris apgailestavo: nors viešai deklaruojama, kad savivaldybių teritorijose gyvūnų laikymo taisykles numato ir kontroliuoja, kaip jos įgyvendinamos, savivaldybių administracijos, jos atsakingos ir už neturinčių šeimininkų, valkataujančių ar pasiklydusių gyvūnų gaudymą, prieglaudų kūrimą, tačiau realios pagalbos neįmanoma sulaukti.
Panemunėlio seniūnės pavaduotoja S. Gasiūnienė patvirtino, kad kovo 28 d. seniūnija gavo Jaunystės g. daugiabučių namų 23 gyventojų pasirašytą raštą dėl beglobių kačių. Jis perduotas savivaldybės administracijos direktoriui V. Rancevui. Balandžio 5 d. iš jo gautas atsakymas, jog 2017 m. biudžete beglobių gyvūnų priežiūrai „nenumatyta eilutė“, tačiau į gegužės mėnesio rajono tarybos posėdžio darbotvarkę numatoma įtraukti šį klausimą ir patikslinti lėšas.
Trečias kartas nemeluos?
Gyventojai ypač nusivylė neradę minėto klausimo nei gegužės, nei birželio mėnesį vykusių rajono tarybos posėdžių darbotvarkėse, todėl seniūnija savo iniciatyva birželio 23 d. pakartotinai raštu kreipėsi į savivaldybę.
Telefonu susisiekę su administracijos direktoriumi V. Rancevu sužinojome – liepos mėnesį tarybos posėdžio darbotvarkėje bus sprendžiamas klausimas dėl lėšų skyrimo.
Ne viskas matuojama vienu matu
Kokios pozicijos laikosi veterinarijos gydytojai? Ar smarkiai nukentėtų kišenė, jei patys gyventojai imtųsi iniciatyvos sterilizuoti kates?
Veterinaro Edmundo Užupio veterinarijos klinikoje vienos katės sterilizacija kainuoja 43 eurus, tačiau visada elgiamasi pagal situaciją. Gyventojams, kurie atsineša priglaustas kates arba nori, kad iš karto keliems gyvūnams būtų atliktos operacijos, daromos nuolaidos, tad kišenė nukenčia mažiau.
Veterinaras Petras Šeškas sakė visada esantis už tokius žmones, kurie priglaudžia gyvūnus: „Beglobės katės – neišspręsta problema ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Rokiškyje daug metų diskutuojama, kad reikia gyvūnų prieglaudos, tačiau diskusijomis viskas ir baigiasi, nes prieglaudoms keliami dideli reikalavimai, reikalingas nemažas finansavimas. Gyventojai dėl kačių sterilizavimo kainų gali individualiai derėtis, kaina priklauso nuo situacijos, narkozės, medikamentų bei papildomų paslaugų, pavyzdžiui, kol gyvūnas miega, jam pavalomos ausys, dantukai. Kartais paslaugą tenka atlikti tik už simbolinę kainą.“ Jei taryboje prieglaudos reikalai pajudėtų, P. Šeškas sakė kuo galėdamas pagelbėtų: vaistais, teikdamas nuolaidų už įvairias gydymo procedūras.
Katėm sterilizuot prieglauda nebūtina. Čia reikia tik vietos gyventojų iniciatyvos patiems dirbti, o ne laukti, kol savivaldybė padarys.
VšĮ “Kaimo grandinė” gali padėt dėl finansinės pusės, bet Rokiškyje savanorių neturim, reikia, kad kas imtųsi kates sugaudyt, nuvežt pas veterinarus ir paskui nors savaitę palaikytų namie narve po sterilizacijos.