Rokiškio kultūros centro direktorė Vaiva Kirstukienė sako, jog net ir be laiško jie šiemet eglutės įžiebimo renginį suplanavo savaite vėliau nei kiti. Ir tai padarė būtent dėl minėtų tradicijų, dėl senolių, kurie eglę puošdavo Kūčių dieną. V. Kirstukienė sako matanti prasmę eglę puošti anksčiau nei per Kūčias, „nes tai labai graži švenčių laukimo nuotaika, viltis, šviesa“.
Įsitvirtina angliškos kalėdinės dainos
„Pastaraisiais dešimtmečiais Lietuvoje vis labiau įsitvirtina angliškos kalėdinės dainos, nors galime didžiuotis itin gausiu lietuviškų kalėdinių dainų repertuaru – visų pirma lietuvių liaudies advento–Kalėdų dainomis, be to, yra nemažai gražių lietuviškų autorinės kūrybos dainų Kalėdų tematika. Rekomenduojame šiuo kalendoriniu laikotarpiu per renginius naudoti lietuviškų advento–Kalėdų dainų įrašus (pavyzdžiui, panaudojant Etninės kultūros globos tarybos paskelbtą „YouTube“ platformoje grojaraštį „Advento ir Kalėdų folkloras/postfolkloras“). Lietuviškos dainos ir papročiai ypač svarbūs ugdant jaunąją kartą, yra labiau suprantami mažiems vaikams, kurių gausu šventiniuose kalėdinio laikotarpio renginiuose. Svarbu atsižvelgti ir į tai, kad kalėdiniu laikotarpiu į Lietuvą sugrįžta daug lietuvių iš užsienio, neretai labai išsiilgusių savo lietuviškų tradicijų, tačiau savo Tėvynėje jie dažnai randa tokią pat kultūrą, kaip ir svetur. Lietuviškų tradicijų puoselėjimas labai svarbus kuriant Lietuvos įvaizdį, suteikia jam patrauklumo ir įvairesnių spalvų. Savitų lietuviškų kalendorinių švenčių sklaida gali sustiprinti turistų trauką į mūsų šalį, o tai teikia ir ekonominę naudą. Etninės kultūros globos taryba siūlo Lietuvos savivaldybėms paieškoti galimybių, kaip puoselėti lietuvybę ir lietuviškas tradicijas (ar bent jų atspindžius) advento ir kalėdinio laikotarpio renginiuose – kuriant šventines dekoracijas, panaudojant lietuviškas advento-Kalėdų dainas, žaidimus ir tradicinius šokius, rengiant bendruomenines vakarones, persirengėlių vaikštynes, populiarinant lietuvišką Senį Kalėdą bei kitus papročius. Taip pat labai svarbu perteikti lietuviškų tradicijų tęstinumą jaunajai kartai, todėl prašome savivaldybes persiųsti šias rekomendacijas savo švietimo įstaigoms“, – be kita ko, rašo tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė.
Dekoracijos – pasaulietiškos, bet muzikinis takelis – lietuviškas
„Mes tikrai stengiamės nepamiršti savo šaknų. Pas mus juk ne Santa Klausas, o Senelis Kalėda įžiebia eglutę. Ir paskutinis pasišokimas prieš adventą pas mus – tradicinis renginys. Žinoma, dekoracijos pasaulietiškos, bet advento vainikas visuomet būna, o kai režisuoja Neringa Danienė, pagrindas visada būna lietuviškas takelis. Ir šiemet per eglutės įžiebimą Rokiškyje, kur Kultūros centras kuria meninę dalį, tikrai nebus nė vienos angliškos dainos“, – sakė V. Kirstukienė.