Prisijaukinęs laukinį gyvūną pirmykštis žmogus įgijo ne tik privilegiją gauti gyvūno teikiamą naudą, bet ir pareigą juo rūpintis, globoti, sukurti jam tinkamas gyvenimo sąlygas.

Gyvūnai gali ginti savo laisves gyvūnų pasaulyje, bet jie negali apginti savo prigimtinių laisvių žmonių pasaulyje. Penkios pagrindinės gyvūnų laisvės yra teisių rinkinys, šiuo metu taikomas visame pasaulyje: laisvė nejausti alkio ir troškulio, laisvė nejausti nepatogumo, laisvė nejausti baimės ir nerimo, laisvė nejausti skausmo, nebūti sužeistam ir nesirgti bei laisvė išreikšti natūralų prigimtinį elgesį.

Gyvūnas gali tapti žmogui tikru, ištikimu draugu, tačiau, prieš nuspręsdamas įsigyti augintinį, kiekvienas turėtų atsakingai priimti šį sprendimą. Juk augintinis yra ne tik viena didžiausių vertybių, bet ir didžiulis įsipareigojimas atitinkamam laikotarpiui – gyvūnas gali gyventi 15 ar net 20 metų. Prieš įsigyjant gyvūną reikia labai sąžiningai ir atvirai atsakyti į pagrindinius klausimus: ar turėsite laiko skirti gyvūnui, kokio amžiaus, temperamento, charakterio gyvūno norite, ar turėsite pakankamai lėšų gyvūno priežiūrai, ar esate pasiruošęs spręsti specifines problemas, kurias gali sukelti jūsų augintinis (specifinis kvapas namuose, sugraužti batai, baldų dalys ir kt.), ar gyvenamoji aplinka tinkama laikyti gyvūną, kaip į tai reaguos kaimynai, kas pasirūpins jūsų augintiniu, jei norėsite išvykti ir negalėsite jo pasiimti kartu?

Jei visgi nusprendėte įsigyti augintin,į turėtumėte atkreipti dėmesį, iš ko jį įsigyjate. Atsakingo veisėjo parduodami gyvūnai turi atitinkamus kilmės dokumentus, kurie įrodo, kad gyvūnų tėvams ir protėviams atlikti reikiami tyrimai ir jie buvo įvertinti parodose. Toks veisėjas yra užregistravęs savo veiklą,  atiduoda kilmės dokumentus, pasirašo pirkimo-pardavimo sutartį, noriai dalina patarimus. Nelegaliai veisiami gyvūnai dažnai neatitinka veislės standarto ir yra įvardijami kaip mišrūnai, todėl gali turėti įgimtų ydų, būti neatsparūs įvairioms ligoms. Europos Sąjungoje labai išaugo neteisėta prekyba šunimis ir katėmis – ją paskatino auganti internetinė rinka.

Požiūris į silpniausius ir pažeidžiamiausius – taip galima sakyti ir  gyvūnus – kaip juslias būtybes, kurios yra vienaip ar kitaip priklausomos nuo žmonių ir pačios neturi galimybių pasirinkti savo likimo. O elgesys su jais gali rodo valstybės išsivystymo, pažangos ir jos piliečių brandumo lygį.

VMVT Priežiūros departamento Panevėžio apygardos Priežiūros skyriaus vyriausiosios valstybinės veterinarijos gydytojos Editos Jončienės inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: