Atsiradimo mitai
Pasakojama, kad Gautama Buda atrado arbatą, kai, jam medituojant sode, krentantis lapas nusileido į jo puodelį. Šaltiniuose taip pat minimas Bodhidharma, kuris, kad neužmigtų medituodamas, nusipjovė savo akių vokus: ten, kur jie nukrito, užaugo pirmieji arbatos krūmeliai.
Pasakojama, kad Kinijoje prieš daugiau nei 4000 metų keliaujant legendiniam Kinijos imperatoriui ir kinų medicinos kūrėjui Šenongui, keli laukinio arbatos krūmo lapeliai įkrito į jo karštą vandenį, iš smalsumo jis paragavo gėrimo. Buvo pastebėta, kad arbatos lapai padeda stiprinti, harmonizuoti organizmą. Todėl arbata laikoma viena pirmųjų kinų medicinos priemonių.
Įdomūs faktai
- Po vandens arbata yra antras dažniausiai vartojamas gėrimas pasaulyje. Ji giliai įsišaknijusi į įvairias kultūras ir tradicijas.
- Visos tikrosios arbatos gaunamos iš Camellia sinensis augalo lapų. Skirtingi arbatos tipai – žalioji, juodoji, baltoji, oolong – dėl skirtingo šio augalo lapų apdorojimo.
- Arbatos maišelių išradimas priskiriamas Thomasui Sullivanui, Niujorko arbatos prekybininkui. Ankstyvajame XX a. jo išrasti maišeliai buvo pirmiausia panaudoti arbatos mėginio paskirstymui, o ne užpylimui kaip mums dabar įprasta.
- Richardas Blechyndenas išpopuliarino šaltą arbatą 1904 metų pasaulio parodoje St. Louise. Jis ketino parduoti karštą arbatą, bet dėl karščio užpylė arbatą ant ledo, taip sukurdamas gaivų gėrimą.
- Arbata turi mažiau kofeino nei kava. Kofeino kiekis skiriasi skirtingų arbatos tipų, tarkime, juodoji arbata turi daugiau kofeino nei žalioji.
- Pu-erh arbata – tai fermentuota arbata iš Kinijos, Yunano provincijos. Ši arbata gali būti fermentuojama kelerius metus, panašiai kaip vynas. Senėjimo procesas gali sustiprinti jos skonį ir vertę.
Kokią arbatą mėgsta rokiškėnai?
Lijana Zaičenkovienė
Karštą gėrimą dažniausiai renkuosi šaltuoju metų laiku. Mano kiekviena diena prasideda nuo puodelio kavos, bet dažnai renkuosi ir arbatą. Namuose turiu jos įvairios: nuo paprastų mums įprastų iki Turkijos tradicinių arbatų, kurių atsivežėme iš atostogų.
Kadangi esu tikra smaližė, neįsivaizduoju arbatos ar kavos be cukraus. Esu bandžiusi atsisakyti cukraus, kurį laiką tai pavyko, visgi sugrįžau prie seno įpročio. Mėgstu įvairių rūšių arbatą, bet dažniausiai renkuosi lengvas vaisines, jos gali būti pakeliais ir „palaidos“ žolelių. Dažnai geriu ir vadinamąją anglišką arbatą su pienu. Tokios pirmą kartą teko paragauti dar vaikystėje, mano močiutės sesuo iš Vokietijos pasiūlė. Ji visuomet tokią geria. Nuo tada labai pamėgau šią arbatą.
Tautvilė Jasiulevičiūtė
Arbatą geriu vieną, du kartus per dieną, bet kartais ją pakeičiu balinta kava. Dažniausiai geriu juodąją, žaliąją arba ulongo arbatą. Juodoji ir žalioji gerina žmogaus organizmo veiklą, todėl renkuosi jas pagal poreikį: juodąją – kai trūksta žvalumo, žaliąją – kai norisi pagerinti savijautą, na, o ulongo tiesiog, kad skanu. Geriamą arbatą mėgstu paskaninti medumi, o į juodą įpilu šlakelį pieno, tada ji tampa nebe paprasta, o angliška arbata.
Skaniausia, kurios teko ragaut… Tai buvo azijietiško maisto restorane kaktuso vaisiaus arbata, pasižymėjusi natūraliu saldumu. Tai buvo skaniausia arbata, kokią esu ragavusi.
Mėgstamiausia – žalioji
Parduotuvėje „Skonis ir kvapas“ jau dvylika metų dirbanti Inga Markūnienė pasakoja, kad rokiškėnai dažniausiai renkasi žaliąją arbatą, bet į širdis po truputį kelią skina ir kitos rūšys.
„Dažniausiai žmonės perka žaliąją arbatą, renkasi ir natūralią, ir aromatizuotą. Kai kurie vertina itin švelnias arbatas ar ieško sodraus skonio. Vienas pirkėjas dvylika metų renkasi tą pačią pienišką ulongo arbatą. Iš vaisinių populiari „Saulės spindulių“ arbata su tropinių vaisių gabalėliais – saulę galima atrasti ir arbatos puodelyje“, – pasakoja I. Markūnienė.
Pasak pašnekovės, rokiškėnai pamėgo ir „matcha“ arbatą. „Tai ypatinga arbata, ją reikia išplakti bambukiniu šepetėliu, o pati arbata turi daug antioksidantų, duoda ramų budrumą iki 8 val. Rekomenduojama ją gerti prieš įtemptą dieną ar jaunimui prieš atsiskaitymus.
Žiemos šventėms žmonės ieško kažko ypatingo. Tarkime, arbatų su cukrinėmis snaigėmis, kurios iš lėto ištirpsta puodelyje, taip pat arbatų, kuriose yra aukso smiltelių“, – tikina pašnekovė.
Kokį karštą gėrimą renkasi ji pati? I. Markūnienė sako, kad viskas priklauso nuo nuotaikos: „Rytą dažniausiai pradedu kavos puodeliu, po to arbata. Renkuosi natūralias arbatas, išskirčiau pienišką ulongą, kuri yra švelni ir ypatinga.“