Kalta pandemija?
Patalpas perduoti savivaldybei nuspręsta dėl to, kad kaimo bendruomenės „Čedasai“, kaip bendruomeninės organizacijos, jau nebėra – ji likviduota.
„Taip konkrečiai ir nenutarėm, kodėl mes likvidavomės. Gyventojai po pandemijos ir visų šitų karantinų tapo nebeaktyvūs. Nutolo vieni nuo kitų, išsiskirstė, užsidarė. Kalta šita netikusi liga, kuri atėjo pas mus. Be to, mūsų bendruomenė nebuvo aktyvi ir iš pradžių. Kol mokykla buvo, dar jautėsi tas aktyvumas, o kai nebeliko jos, viskas pamažu geso, geso ir užgeso. Jei atvirai, manau, kai kurie dar netgi nežino, kad tos bendruomenės nebėra, ir jos net nepasigenda“, – sakė tame pastate dirbanti bibliotekininkė, kadaise buvusi bendruomenės nare, Dalia Kumpauskienė.
Ji pridūrusi, kad bendruomenei buvo perduota tik viena mokyklos buvusi klasė- kabinetas. „Dalis pastato renovuota, dalis – ne. Biblioteka su bendruomene – renovuotoje dalyje. Ką čia darys tose patalpose, nežinome. Gal kokį archyvą sugalvos įrengti, o gal ir liks stovėti tuščia“, – sakė D. Kumpauskienė.
Taip ir turėjo nutikti?
Viena Čedasų kaimo gyventoja, buvusi bendruomenės tarybos nare, prašiusi spaudoje neįvardinti jos vardo ir pavardės, sakė taip ir turėję nutikti, kad bendruomenės nebeliks. „Kas gali, visi išlekia į darbus. Čia, kaime, jo nėra, tai važiuoja į Rokiškį. Ryte išvažiuoja, vakare grįžta, o ta papildoma veikla jau kaip ir tampa nebeaktuali. Turi būti branduolys aktyvių žmonių, o kiek čia jų beliko… Vyresnioji karta sensta, vaikai išvažiavę į miestus. Visi iš to kaimo bėga į miestus, kur randa darbus, ten ir pragyvenimo šaltinis. Sutikim, kad Čedasai yra užkampis. Kol dar buvo žmonių, bendruomenė projektus vykdė, ir gan neblogai, bet taip buvo, kai dar mūsų pačių vaikai mokyklą lankė, kol dar prie mūsų buvo. O dabar ką bepadarysi, ir nieko nebeprigailėsi. Reikia susitaikyti, kad toks gyvenimas“, – sakė pakalbinta Čedasų gyventoja.
Labai gaila…
Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnė Dalios Janulienės komentaras:
Bendruomenės iširimo labai gaila. Kaip juridinio asmens. Bendruomenėms yra įvairių projektų, galimybių finansavimui gauti, tik reikia, kad jose būtų aktyvių žmonių, norinčių imtis iniciatyvos. Kai sužinojome apie bendruomenės likvidavimą, dar bandėme kalbėtis, tačiau gyventojų apsisprendimas buvo tvirtas. Tikrai labai gaila. Turime Čedasuose seniūnaitį, bet jis liko be komandos. Bendruomenė – tai yra komanda, yra valdyba, yra su kuo pasitarti. Bent jau mano, kaip seniūnės, tokia nuomonė.
Tokių atvejų, kai bendruomenės atsiduria ties likvidavimo riba, mūsų seniūnijoje yra buvę. Pavyzdžiui, Sėlynės bendruomenė vienu metu labai klibėjo, bet atėjo jauni ir energingi žmonės ir bendruomenė tebegyvuoja. Čedasų atveju – kaimas senstantis, neatsirado jauno entuziastingo žmogaus, norinčio perimti bendruomenės vairą. Jeigu kas įsigyja nekilnojamojo turto, tai laiko kaip vasarnamį. Kaimas keičiasi.
Šiuo metu buvusios mokyklos patalpose beliko tik bibliotekos padalinys. Dar yra galimybė nusimaudyti. Vanduo iš vietinio gręžinio, tad paslauga nekainuoja. Gal dar veikia automatinė skalbimo mašina… Nėra taip, kad labai kas tomis švarinimo paslaugomis masiškai naudotųsi, bet vietiniai apie tą galimybę žino ir, jeigu reikia, pasinaudoja.
Čedasuose valdžios fotosesijų nebebus.