Kaip ir kasmet, baigiantis vasarai ir prasidedant rudeniui vilkai savo jauniklius moko medžioti. Pernai tokie mokymai per visus metus pažymėti 4 atvejais, kai šie laukiniai gyvūnai užpuolė naminius gyvulius, daugiausiai avis. Šiemet kone per vieną savaitę atvejų ir papjautų gyvulių daugiau negu per visus praėjusius metus. Pastaruoju metu Juodupės, Kazliškio, Rokiškio kaimiškojoje, Panemunėlio seniūnijose per šešis kartus papjauta 30 avių ir veršelis. Panašus incidentas užregistruotas ir Obelių seniūnijoje. Nepadeda ir tai, kad ūkininkai saugosi, nepalieka auginamų gyvulių ganyklose, suvaro į tvartus ar aptvarus prie namų.
Savivaldybė tik registruoja įvykius
Medžiojamų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui nuostolių vertinimo komisijos pirmininkė Rokiškio savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Irina Barauskienė sako, jog jie tik registruoja įvykius, kai vilkai sudrasko ar sužaloja naminius gyvūnus, įvertina šių incidentų metu ūkininkams padarytą žalą bei teikia duomenis Aplinkos ministerijai, kuri panašiai per mėnesį nuo dokumentų išsiuntimo kompensuoja žmonėms vilkų padarytą žalą.
Populiaciją reguliuoja tik medžioklė
Kalbintas Medžiotojų ir žvejų draugijos Rokiškio skyriaus vadovas Rytis Andriuškevičius sako, jog vilkai gamtoje priešų neturi, tad jų populiaciją reguliuoti galima tik medžiojant. Vilkų medžioklės sezonas prasideda nuo spalio 15 dienos, tad, net jei ūkininkas auginantis avis būtų medžiotojas ir turėtų šautuvą, vilkus jis galėtų nebent pabaidyti. Norint efektyviai valdyti vilkų populiaciją, reikėtų ankstinti sezono pradžią, kaip padaryta Latvijoje, kur vilkus galima medžioti nuo liepos mėnesio. Dabar pats vilkų jauniklių mokymo metas ir pats lengviausias grobis tokiam mokymui yra avys.
Suskaičiuoti sudėtinga
Pasak R. Andriuškevičiaus, suskaičiuoti, kiek vilkų gyvena konkrečiai mūsų rajono miškuose, sudėtinga, nes jie migruoja. Vilkus išduoda veiklos požymiai – papjautos avys bei kiti gyvūnai, o žiemą – sniege palikti pėdsakai. Kiekvienas medžiotojų būrelis kasmet privalo atlikti tikslią vilkų ir kitų plėšrūnų apskaitą savo teritorijoje. Tai stengiamasi padaryti, bet vilkai migruoja, pasitraukia į kito būrelio teritoriją ar net į Latviją.
Idealiausia metodika būtų, kad vilkus skaičiuotų visa Lietuva vienu metu, tą pačią dieną, bet tai sunkiai įmanoma, nes ne visuose rajonuose būna sniego. Pagal sumedžiotų vilkių gimdas sprendžiama, kiek ji turėjo vilkiukų, skaičiuojama, kiek apytiksliai vilkų šeimų gyvena Lietuvoje, pagal tai nustatomi medžioklės limitai.
Pernai tas limitas nebuvo išnaudotas, nes vilkas nėra taip lengvai sumedžiojamas gyvūnas. Anksčiau vilkų medžioklės limitai buvo nustatomi atsižvelgiant į apskaitas, įvykius, kurių metu nukenčia naminiai gyvūnai, bet sumedžiotinų vilkų skaičius būdavo nustatomas neproporcingas gyvenančiam vilkų skaičiui, gerokai mažesnis, todėl šių gyvūnų populiacija visą laiką augo ir žmonės dabar juos mato dažniau.
Išsamiai – penktadienio “Gimtajame…”