„Gimtojo…“ skaitytojai dalinasi savo idėjomis…
Artėja naujametinės šventės ir sugrįžtu prie savo pasakų miestelio idėjos, kurią kėliau dar pernai.
Trumpai priminsiu. Tai mažų, įvairiai išpuoštų namelių miestelis su pasakų ar kitokiais personažais ir gatvėmis. Čia galėtų vykti renginiai, edukacijos, galėtų veikti atrakcionų parkas. Nesinori užmiršti, palikti likimo valiai šios idėjos.
Gaila, kad Rokiškyje susiklosčiusi tokia padėtis, kai politikai negali rasti bendros kalbos, sunkiai, sudėtingai bendrauja. Iš dalies suprantu – skirtingos vizijos, skirtingi interesai. Pamaniau, gal bendra idėja sutelktų juos? Gal ir Kalėdų rezidencija nebeiškeliautų iš Rokiškio? Gal įmanoma užmiršti ambicijas ir bent pabandyti. Visiems kartu daug lengviau. Esu kalbėjęs su verslininkais, politikais, valdininkais, buvusiu ir dabartiniu meru. Jie sutinka, kad idėja gera. Tad norisi (gal pavyks?) šiuo straipsniu ją išjudinti iš mirties taško. Kol kas nejuda. Kodėl? Nežinau. Gal kad užnugario neturiu, nepartinis esu?
Toks projektas sutelktų ne tik politikus, bet ir miestiečius: tautodailininkus, amatininkus ir šiaip aktyvius žmones. Galėtų prisidėti visi – kas darbais, pasiūlymais, idėjomis, kas lėšomis. Tuo labiau kad Rokiškis – drožėjų sostinė ir turime net kelias medžio apdirbimo įmones. Galima įtraukti ir mūsų vaikus, jų tėvelius. Jie galėtų siūlyti savo vizijas, idėjas. Pats miestelio kūrimas – jau edukacija, potyriai. Argi vaikams nebūtų smagu matyti įgyvendinamų jo pasiūlytų sumanymų? Galbūt net savo rankomis, tėvų padedami, ką nors padarytų. Bendras darbas suartina. Kiekviena organizacija ar grupė žmonių galėtų sugalvoti savo namelį.
Kai kurie sako, kad tai sunku, neatsiras norinčiųjų šią idėją įgyvendinti, neleis įstatymai. Bet aš galvoju – miestus net dykumoje pastato, o čia tik mažas pasakų miestelis netoli ežero. Pirmiausia turi būti noras, o visa kita tik darbas ir pinigai. Juk ES lėšos yra. „Aukštieji“ Vilniaus politikai dažnai kalba apie regionų atskirtį, idėjų nebuvimą. Gal galima pereiti prie darbų. Pasinaudokim proga.
Esu nužiūrėjęs ir vietą. Ten vaikštinėdamas svajojau, ką ir kur būtų galima statyti. Yra 20 ha valstybinės žemės prie Rokiškio ežero (kur supiltas kalnas). Kiek žinau, specifinių apribojimų nėra. Keisti žemės paskirtį nėra draudžiama. Galimas privažiavimas iš muziejaus pusės. Iš muziejaus į pasakų miestelį lankytojus galima vežioti originaliu būdu. Tai ideali vieta tokiam projektui. Galima pastatyti keltą, kuris perkeltų pageidaujančius į kita ežero pusę, kartu tai būtų atrakcija. Tai galėtų būti piratų ar karališkas pasakiškas laivas su irklais ar burėmis, kurį galėtų užpulti piratai. Iš vestuvininkų pagrobtų nuotaką ir t. t. Juk dažnai girdime, kad reikia pritraukti turistus. Tam, kad miestas gautų daugiau naudos, turistus reikia ne tik privilioti, bet ir ieškoti būdų, kaip juos pritraukti pasilikti ilgesniam laikui – manau, pasakų miestelyje galėtų atsirasti ypatingas viešbutis su kavine (gal ir vaikiška) ir atrakcijomis, kur turistai ar miestiečiai, vaikai galėtų švęsti šeimos ar kitas šventes. Netoliese galėtų vykti prekyba suvenyrais, įvairia atributika, amatininkų dirbiniais ar kt. O kokia graži ir originali Kalėdų šventė būtų gamtoje su gyva, nenukirsta egle. Verta išnaudoti ir kalną: žiemą – slidės, rogutės, vasarą – vandens pramogos, nusileidimas nuo kalno tiesiai į ežerą. Žaidimo aikštelės. Medinė pilis. Apžvalgos bokštas. Verta paskelbti atrakcijų, nuotykių, renginių idėjų konkursą – tai galėtų būti tęstinis projektas, nuolat pildomas.
Nesinori, kad ši idėja iškeliautų į kitą miestą ar būtų įgyvendinama be manęs. Turiu patirtį, kai idėjos autorių norima palikti nuošalyje. Turėčiau pinigų – pats bandyčiau įgyvendinti, deja… O ir žemė ne mano, valstybinės paskirties. Vis dėlto svajoti galima ir reikia, kartais svajonės išsipildo, labai tikiuosi, kad taip bus ir šį kartą.
Romualdas KAMINSKAS
Štai ir pradėkite pirmas. Suskaičiuokite, kiek per dieną klientų turėsite, tuomet ir kiti verslininkai iš paskos. Pasakų miestelius kuria ne meras ir ne politikai, o verslas. Jeigu jiems apsimoka. Nemanau, kad negautumėte leidimo.
Nuo kada verslas kuria visuomenės poreikims naudingus dalykus Aišku gali ,bet nemanau , kad tai jų pareiga ar reikalas.
O kaip su baseinu, Velniakalniu, ledo čiuožykla, muziejais, bibliotekomis, L. Šepkos parkas, įvairės renginiai? Kiek ten per dieną būna lankytojų? Ne viskas juk realia nauda ir pinigais skaičiuojama. Gal ir Kalėdų eglutę paverskim verslu? Man tai keista kaip Jums tokia mintis ir kilo, kad pasakų miestelius kuria verslas? Ir klausimas ar galės ir ar norės, kas valstybinę žemę perduoti/parduoti į privačias rankas. Manau norinčių daug atsirastų žemę įsigyti. Panašu, kad Jūs kažką kitą tuo norėjote pasakyti