ERPF kuriame Lietuvos ateitį
ERPF kuriame Lietuvos ateitį

Salos (Kamajų sen.) – vienas gražiausių rajono kampelių, įsikūręs Dviragio ežero pakrantėje, o savo kontūrais iš paukščio skrydžio primenantis Lietuvą. Deja, dėl nesutvarkytų prieigų mėgautis poilsiu parke ar netoliese esančioje ežero pakrantėje ilgą laiką nebuvo įmanoma. Rokiškio rajono savivaldybė įgyvendino projektą „Salų dvaro sodybos parko sutvarkymas ir pritaikymas viešajam turizmui“, po kurio saliečius ir čia atvykstančius svečius džiugina nauja poilsio zona.  Projektas įgyvendintas pagal 2007–2013 metų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonę „Viešosios turizmo infrastruktūros ir paslaugų plėtra regionuose“.

Traukos centras
Projektu buvo siekiama tinkamai išnaudoti gamtos išteklius bei kultūros paveldą ir skatinti atvykstamąjį bei vietos turizmą, sukurti palankias sąlygas aktyviam vietinių gyventojų poilsiui. Įgyvendinus ES struktūrinių fondų finansuotą projektą, būrius meno atstovų, kalbininkų, sportininkų ir gamtos mylėtojų kasmet sutraukiančiame miestelyje buvo įrengta moderni ir šiuolaikiška poilsio zona Dviragio ežero paplūdimyje.
Čia pailsėti susiruošusių žmonių patogumui įrengtas automobilių privažiavimas iki ežero ir plati automobilių stovėjimo aikštelė, pastatytas medinis, 3 m aukščio apžvalgos bokštelis, nuo kurio matyti ežeras ir jo pakrantės linija. Čia pat kabo naujas informacinis stendas su lankytinų objektų apylinkėse sąrašu. Atsirado persirengimo kabina, šiukšliadėžės, atskiri vyrams ir moterims skirti tualetai, tiltelis, laužavietė, šalia jos – suoliukai. Suformuota pakrantė, maudykla bei smėlėtas paplūdimys. Salų gyventojai atviri – jei ne ES fondų skirtos lėšos, paplūdimys ir toliau būtų nenaudojamas bei apleistas.
Iš pagrindų sutvarkyti paežerę, pritaikant ją stovyklavimui, iš Europos regioninės plėtros fondo buvo skirta 58 tūkst. 705 Eur (202 tūkst. 289 Lt), rajono savivaldybė įgyvendintam projektui skyrė 10 tūkst. 339 Eur (35 tūkst. 699 Lt) biudžeto lėšų. Bendra projekto vertė – 68 tūkst. 926 Eur (237 tūkst. 988 Lt).

Mėgaujasi poilsiu
Salų dvaro sodyba, kaip nekilnojamasis kultūros paveldo objektas, įtraukta į kultūros vertybių registrą. Sutvarkius unikaliam dvarui priklausančią pakrantę, pasigrožėti juo atvyksta dar daugiau interesantų. Šiuolaikiška ir su visais patogumais įrengta poilsio zona džiugina vietinius gyventojus: tėvai su mažais vaikais ateina pažaisti, nusimaudyti, suaugusieji čia renkasi norėdami atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių, pasižiūrėti į banguojantį ežerą ir atsipalaiduoti, jaunimas pakrantę pamėgo vakaro pasisėdėjimams. Nusifotografuoti įspūdingų Salų dvaro parko tuopų paunksmėje dažnai atvykta vestuvininkai, renkasi natūralios gamtos mylėtojai.
Sutvarkius Salų dvaro sodybos parką ir pritaikius jį turizmui, pagerėjo miestelio gyvenamoji aplinka, padidėjo miestelio patrauklumas.
**

Irina KALNIETIENĖ,
Salų bendruomenės pirmininkė
Nuo senų laikų saliečiai naudodavosi minėta maudykla, tačiau anksčiau čia tebuvo siauras takelis per išpjautas nendres įbristi į vandenį. O ir vandenyje reikėdavo eiti per dumblą ir maurus. Eidavo žmonės maudytis, bet nebuvo normalios maudyklos, net suoliuko atsisėsti, nebuvo ir tualeto… Poilsiautojai pasitiesdavo savo paklotus ir poilsiaudavo. Patys savo jėgomis pasitvarkydavome, žolę kas nors nupjaudavo. O dabar maudykla išplatėjo, atsirado tiltas, padarytas privažiavimas, aikštelė automobiliams pasistatyti, yra laužavietė, suoliukai, persirengimo kabinos – visi šie statiniai labai džiugina. Nemanau, kad be ES skirto finansavimo tokius didelius darbus mūsų savivaldybė būtų pajėgi atlikti. Mes visi žinome, kad nesame turtinga valstybė, neturime pakankamai pinigėlių tokiems darbams. Viskas, kas gražėja, yra labai gerai.

Rasa KALNIETIENĖ,
Salų bibliotekininkė
Prieš daugybę metų minėtoje pakrantėje vykdavo kaimelio šventės, susibūrimai. Žmonės čia pasodino maumedžių, o kai jie užaugo, atsirado pavėsis. O ko reikia paplūdimyje? Saulės. Dėl to paplūdimys tapo apleistas, nebepatrauklus poilsiautojams. Dabartinę poilsiavietę įrengė kiek tolėliau nuo maumedžių, ir saulės visiems – į valias. Išsprendus problemą dėl šilumos, paplūdimys tapo kur kas patrauklesnis. Aišku, prie pakrantės „atgimimo“ prisidėjo įrengta automobilių aikštelė, nes anksčiau nebuvo kur statyti automobilių, taip pat persirengimo kabina, suoleliai ir kiti statiniai. Žmonės pamėgo poilsiavietę, vis daugiau čia lankosi ir leidžia laisvalaikį. Ypač su mažais vaikais, nes labai patogu: jie šokinėja nuo tiltelio, mažiesiems yra pramogų. Ir prižiūrima poilsiavietė pakankamai gerai – kiekvieną dieną joje apsilanko atsakingas žmogus, patikrina, ar niekas nesugadinta, aptvarko. Šaunu, nes gyvenvietėje atsirado dar viena vieta, kur žmonės gali ateiti, pabūti, atitrūkti nuo visko. Nebent bokšto reikėjo didesnio, kad daugiau apylinkių matytųsi.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: