Salų dvare šią savaitę vienuoliktą kartą vyksta tarptautinė Salų kalbotyros vasaros mokykla Academia Grammaticorum Salensis Undecima. Čia suvažiavo lingvistai iš viso pasaulio – nuo Izraelio iki JAV. Nors pasaulinio lygio mokslininkai miestelyje renkasi kasmet, gyvenimo sąlygos dvare nė kiek nepagerėjo – tik keliuose kambariuose yra dušai , o svečius pasitinka trupančios sienos…
„Kai ši mokykla buvo surengta pirmą kartą, moderniausi lietuvių kalbotyros darbai vis dar buvo grindžiami struktūralizmo metodu, kuris yra XX a. vidurio naujiena, o visuomenėje kalbininkas suvoktas ir tebesuvokiamas daugiausia tik kaip kalbos puoselėtojas ir gynėjas nuo esamų ir nesamų grėsmių. Dėl istoriškai susiklosčiusių priežasčių – sovietinio uždarumo – apie naujausias lingvistikos kryptis Lietuvoje buvo žinoma mažai. Siekiant užpildyti šią spragą nuo 2004-ųjų Salų miestelyje rengiamos tarptautinės kalbotyros vasaros mokyklos”, – teigiama stovyklos organizatorių pranešime spaudai.
Šiais metais mokslininkai iš įvairių pasaulio šalių sukviesti į konferenciją „Gramatika, leksika ir argumentų struktūra baltų kalbose”. Gramatikos paskaitas skaito žinomi šiuolaikinių lingvistikos mokyklų – gramatinės ir leksinės tipologijos, kognityvinės lingvistikos, priklausomybių, generatyvinės gramatikos, arealinės lingvistikos – atstovai iš įvairių šalių (Lenkijos, Vokietijos, Danijos, Anglijos, Šveicarijos, Rusijos ir kt).
„Dalyvių skaičius per dešimtmetį išaugo beveik trigubai, o geografija nebeapsiriboja vien Europos šalimis, bet apima ir Izraelį bei JAV”, – mokyklos populiarumu džiaugėsi idėjinis jos vadovas, Lietuvoje gyvenantis belgas Akselis Holvoetas. Šiemet stovykloje – apie 70 lingvistų ir pusė jų – naujokai. Yra ir tokių, kurie Salose dalį vasaros leidžia kasmet.
Reda MILAKNIENĖ