Gausios ir mažos, ką tik susituokusios ir tos, kurios atšventė savo auksines vestuves, gyvenančios miestuose ir mylinčios kaimo platybes, auginančios jaunąją kartą ir puoselėjančios visų kartų solidarumą… Visos šeimos pakviestos dalyvauti šią vasarą prasidėjusiame konkursiniame projekte “Darni šeima”, kurį globoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Projektas – darnių šeimų paieškai
Konkursinis projektas vykta dviem etapais. Iki rugsėjo pabaigos šeimos galėjo registruotis konkursui interneto svetainėje. Taip pat buvo galima rekomenduoti kitą šeimą: tereikėjo tik nusiųsti šeimos kontaktinius duomenis, užpildyti anketą. Dalyvius vertino projekto “Darni šeima” iniciatyvinės grupės nariai bei svetainės www.darni-seima.lt lankytojai. Pasibaigus balsavimui, dešimtyje Lietuvos apskričių paskelbti nugalėtojai. Darniausios šeimos nominuotos už tradicijų puoselėjimą, bendruomeniškumą, jaunosios kartos ugdymą, sėkmingą šeimos verslą, už ryšius tarp kartų. Iš viso konkursiniame projekte dalyvavo 110 šeimų.
Antrajame etape, kuris tęsis iki lapkričio 27 d., planuojama apskričių nugalėtojams įteikti dovanas – padėkas ir simbolines projekto “Darni šeima” statulėles. Gruodžio 4 d. visos 50 darniausių Lietuvos šeimų, atskleidusių šeimyninės darnos receptą, bus pagerbtos iškilmingoje šventėje Vilniuje.
Spalio mėnesio viduryje Panevėžio miesto savivaldybėje apdovanotos šauniausios, darniausios ir gražiausiai gyvenančios Panevėžio apskrities šeimos. Panevėžiečiams Vidmantui ir Daivai Visockams atiteko nominacija “Už tradicijų puoselėjimą”, Panevėžio rajono šeimai Daliai ir Arūnui Petraičiams – “Už jaunąją kartą”, rokiškėnams Jurgitai ir Almantui Jurkevičiams – “Už ryšius tarp kartų”, Rasai ir Vilmantui Buikoms iš Panevėžio rajono – “Už sėkmingą šeimos verslą”, kupiškėnams Ramūnui ir Jurgitai Vizbarams – “Už bendruomeniškumą”. Po apdovanojimų šeimos išbandė jėgas ir žinias viktorinoje. Joje sėkmė lydėjo Buikų šeimą, iškovojusią prizą – bilietus į “Vichy” vandens parką. Šeimų atžalos dėliojo menininkų Vaido Ramoškos bei jo žmonos Gabrielės sukurtą šimto dalių projekto “Darni šeima” dėlionę.
Pasiilgsta vienas kito…
Rokiškėnai Jurgita ir Almantas Jurkevičiai pasakojo, jog džiugi naujiena apie apdovanojimą juos pasiekė kartu su liūdna žinia apie giminaičio mirtį. Jurgita su abiem vaikais į apdovanojimų ceremoniją važiavo tiesiai iš laidotuvių. “Taip jau gyvenimas surėdytas: džiaugsmingus pakilimus keičia skausmingi nusileidimai. Svarbu išgyventi sunkiuosius laikotarpius ir tikėtis sulaukti saulėtų dienų. Svarbu mokėti džiaugtis paprastais dalykais – aplink bėgiojančiais vaikais, šeima, susitikimais su seneliais”, – pamažėl rinkdama žodžius pasakojo ponia Jurgita. Jos vyro Almanto apdovanojimuose nebuvo. Jis nespėjo grįžti į namus iš užsienio. Jurkevičių šeima, kaip ir daugelis Lietuvoje, pragyvenimui užsidirba užsienyje. Maždaug pusmetį Almantas įvairius dirbus dirba Norvegijoje, o žiemą praleidžia Lietuvoje. Taip šeimos gyvenimas teka jau aštuonerius metus.
Almantas prisimena: gimus sūnui Armandui jis pirmą kartą ryžosi kelionei į Norvegiją. Toks gyvenimo ritmas šeimos nevargina. “Pripratome gyventi nuo išsiskyrimo iki susitikimo. Per vasarą vyras kelis kartus parskrenda į namus. Išsiskyrimai sustiprina šeimą. Vienas kito pasiilgstame. Po ilgesnės pertraukos suprantame, kokie brangūs vienas kitam esame”, – prasitarė Jurgita. Ji dirba buhaltere verslo įmonėje. Moteris kelis kartus viešėjo Norvegijoje. Vyro darbdaviai kvietė visą šeimą atvažiuoti ilgesniam laikui, tačiau Jurkevičiai nesiryžta keltis gyventi į užsienį. Nors jiems abiem patinka svečioje šalyje, joje jaučiasi saugiai, tačiau nenori palikti gimtojo krašto.
Norvegiška katė šešiais pirštais
Šeima į konkursą pateko Jurgitos dėka. Klaidžiodama internete, ji rado informaciją apie “Darnią šeimą” ir nutarė užsiregistruoti. “Lietuvis nuo senovės yra santūrus. Savęs nepasiūlys, neparodys, ką sugeba, lauks, kol jį kiti pastebės, įvertins. Taip gali likti ir nepastebėtas. Reikėtų keisti šį įprotį. Jei pats jauti, kad gali dalyvauti, save parodyti, kodėl gi nepabandyti?” – svarstė Jurgita. Paprašyti papasakoti apie tai, kaip jie susipažino, sutuoktiniai sako, jog šį lapkritį jie minės pirmąjį solidesnį savosios pažinties jubiliejų. Prieš dešimt metų jie susipažino šokiuose Bajorų kultūros namuose. Po metų susituokė. Kitais metais santuokos dešimtmečio proga Almantas planuoja visos šeimos kelionę į užsienį. Paklaustas, kokią šalį norėtų šeima palankyti, iš karto pamini Norvegiją. Jo nuomone, ir vaikai turi pamatyti šalį, kurioje tiek daug metų gyvena ir dirba jų tėvas.
Vyresnysis sūnus Armandas jau trečiokas. Puikią atmintį turintį berniuką draugai ir mokytojai praminė vaikščiojančia enciklopedija. Brolį kūrybingumu ir greitumu vejasi ketverių metukų Saulė. Mergaitė mėgsta šokti, dainuoti, piešti. “Jurgita vis užsimena apie pagranduką, nors šis klausimas dar kybo ore”, – juokėsi Almantas. Jų šeima – labai dažni svečiai Jurgitos tėvų – Almos ir Jono Šutų namuose Miegonių kaime, taip pat mėgsta važiuoti į Juodupę pas Almanto tėvus – Nijolę ir Valentiną Jurkevičius. Vardijant šeimos narius Jurkevičių mažiausioji Saulutė priminė, kad negalima pamiršti jos numylėtinės katės Kronos. Ją iš Norvegijos parvežė tėtis. Pavadinta ji šalies, kurioje gimė, pinigo vardu. Rodydamas katės pėdą, papuoštą šeštu pirštu, Almantas tvirtina, jog Norvegijos kačių galūnės skiriasi nuo lietuviškųjų.
Be svajonės nėra ateities
Pasakodami apie bendravimą su vaikais Jurkevičiai sakė niekad neskaičiavę, kiek laiko jiems skiria. Stebisi statistika, kuri byloja liūdnus faktus – tėvai vaikams skiria tik septynetą minučių per dieną. “Grįžusi iš darbo visą savo laiką atiduodu šeimai. Domiuosi, kaip sūnui sekėsi mokykloje, ruošiame pamokas, vakare prieš miegą visi trys kuriame pasakas… Su Saulute darome tai, ką sugalvojame – piešiame, skaitome knygeles, žaidžiame lėlėmis. Ji pirmoji mano padėjėja virtuvėje – blynus maišo, varškėčius gamina”, – kasdienius užsiėmimus vardijo Jurgita. Jos nuomone, tėvams, kurie vaikams randa tik septynias minutes, reikėtų skirti neįsivaizduojamai sunkią bausmę. Paminėjo ir pavyzdį – išvaryti į dykumą…
Kalbėdami apie šeimos svajones sutuoktiniai tvirtino, jog žmogus be svajonės neturi ateities. Ši taisyklė tinka ir šeimai. Jurkevičių svajonė labai žemiška – nori įsirengti iš giminaičių paveldėtą sodybą: gamtos prieglobstyje vasaroti, rengti giminės susitikimus, šventes. Sodybą remontuoja pats Almantas, anot Jurgitos, – profesionalus stalius, auksinių rankų meistras.
Giminėje du Jonai
Paklausus apie tradicijas, perduodamas iš kartos į kartą, Jurgita pirmiausia pamini Jonines. Giminėje net du Jonai. Su varduvininkais labai linksma pinti vainikus, kurti laužus, vakaroti trumpiausią metų naktį. Jurkevičių šeima mėgsta švęsti visų šeimos narių gimtadienius, šv. Kūčias ir Kalėdas, Naujuosius Metus, šv. Velykas. Anot Jurgitos, prieš Kūčias visi šeimos nariai ruošia maistą, puošia eglutę, namus. Prie Kūčių stalo pirmiausia pasimeldžia, laužo kalėdaitį ir juo dalijasi. Po vakarienės prasideda senoviniai žaidimai – šieno traukimas iš po staltiesės, kūčiukų sėmimas rieškutėmis, stengiantis jų paimti kuo daugiau… Per šv. Kalėdas šeima važiuoja pas senelius, laukia Kalėdų senelio, keičiasi dovanomis. Per šv. Velykas jie margina kiaušinius, kepa velykinę bobą. “Tradicines šventes švenčiame tradiciškai. Mums taip patinka ir nieko keisti nenorime. Nebent į šventę pavyktų įtraukti daugiau giminaičių”, – sakė Jurgita.
Ko Jurkevičiai norėtų palinkėti kitoms Lietuvos šeimomis? Į šį klausimą Jurgita atsakė poetiškai: “Jei vaikų laimė priklausytų nuo švenčių gausos ir linksmumo, tėvai turbūt sudrebintų Žemės rutulį. Jei vaiko gyvenimo sėkmė priklausytų nuo žmonių skaičiaus šventėse, tėvai turbūt sukviestų visą pasaulį. Tačiau viskas priklauso nuo tėvų rūpesčio ir begalinės meilės savo vaikams, todėl visoms šeimoms linkime rūpintis vaikais, mylėti juos, mokyti eiti doros keliu”.
Dalia Zibolienė