Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui siūlo priimti įstatymą, kuriame būtų numatyta, jog kultūros įstaigos vadovu tas pats asmuo galėtų būti ne ilgiau nei dvi kadencijas, kurių viena truktų 5 m. Praėjusią savaitę grupelė Seimo narių Seimui pateikė siūlymą tą patį vadovų rotacijos principą taikyti ir švietimo įstaigoms.
Neatsiras norinčiųjų vadovauti
Aurimas LAUŽADIS
Rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas
Esu prieš bet kokias švietimo įstaigų vadovų rotacijas. Kodėl vadovą keisti, jei jis puikiai atlieka savo pareigas, jei darbuotojai patenkinti? Pokyčiai reikalingi tik tuomet, kai įstaigoje įsivyrauja autokratinis valdymas.
Švietimo įstaigų vadovų asociacijai Prezidentės siūlymas pasirodė ginčytinas. Juk rotacija neužtikrins, kad naujas vadovas dirbs geriau, kad jam bus lengviau nei buvusiajam, spėjusiam susikrauti nemažą patirties bagažą.
Rajono švietimo įstaigų vadovų kaita nėra dažna. Dabartiniai vadovai turi daug idėjų, patirties, yra atviri naujovėms, pasiūlymams, patarimams, puikiai atlieka savo darbą. Per metus paprastai skelbiami du konkursai užimti įstaigos vadovo ar pavaduotojo pareigas. Galimybę išbandyti savo jėgas turi ir nauji, jauni žmonės. Kita vertus, jaunimui, neturinčiam vadovaujamo darbo patirties, pagal šiandien galiojančius nuostatus sunku laimėti konkursą.
Švietimo įstaigų vadovų rotacija populiari užsienyje. Pasibaigus kadencijai vadovai ten nėra paliekami likimo valiai, bet perkeliami dirbti į kitas švietimo įstaigas. Juos saugo įstatymai. Lietuvoje kol kas niekas nesiūlo kurti teisės aktus, kurie užtikrintų, kad 5 ar 10 metų įstaigai vadovavęs asmuo neatsidurs gatvėje. Jei bus nuspręsta rotuoti švietimo įstaigų vadovus, vargu ar atsiras norinčiųjų užimti šiuos postus. Žmonės baiminsis po kelerių metų likti be darbo. Kita vertus, švaistytis savo darbą išmanančiais žmonėmis tik matematiniais sumetimais kvaila: kasmet švietimo įstaigose mažėja ne tik mokinių, bet ir gerų specialistų.
Visas straipsnis šeštadienio “Gimtajame…”
Agnė PUTEIKYTĖ-MACKUVIENĖ