Atminkite, kad geros trąšos, kaip ir geras maistas, turi būti tinkamos sudėties. Į ką turėtumėte atkreipti dėmesį rinkdamiesi trąšas savo augalams?
Tinkama maistinių medžiagų forma. Trąšose esančios maistinės medžiagos gali būti:
- mineralinės;
- organinės.
Gerose trąšose azotas turėtų būti organinės formos. Kodėl organinė azoto forma yra geresnė už neorganinę? Organinės formos maisto medžiagos neprarandamos, neišgaruoja, jų nenuplauna lietus ar laistymas, o augalai jas panaudoja beveik 100 %. Naudojant trąšas su organiniu azotu beveik nėra galimybės pertręšti ir taip pakenkti augalams. Organinių trąšų sudedamosios dalys išsiskiria ir tampa prieinamos augalams palaipsniui jiems augant, veikiant dirvožemio mikroorganizmams.
Taigi renkantis trąšas negalima tiesiog lyginti mineralinių ir organinių trąšų. Jos yra visiškai skirtingos kokybės ir skirtingo veikimo būdo. Skirtingų trąšų kainos ir jų pasirinkimo kriterijai: nojus.lt.
Gerose trąšose turi būti tinkamas elementų santykis
Paslaptinga santrumpa NPK, po kurios eina skaičiai, reiškia pagrindinių maistinių medžiagų, t. y. azoto (N), fosforo (P) ir kalio (K), kiekių tarpusavio santykį trąšose.
Azotas yra svarbiausia beveik visų gerų trąšų sudedamoji dalis. Jis daro įtaką tiek antžeminių, tiek požeminių augalų dalių augimui. Jis būtinas baltymų ir nukleino rūgščių gamybai. Jis yra chlorofilo sudedamoji dalis. Trūkstant azoto, augalai auga labai lėtai ir nyksta. Fosforas būtinas tinkamam šaknų augimui, žiedų ir vaisių gamybai. Kita vertus, kalis didina augalų atsparumą nepalankiems veiksniams, pavyzdžiui, sausrai, žemai temperatūrai ir ligoms.
Svarbu žinoti, kad ne kiekvienose gerose organinėse trąšose turi būti fosforo ir kalio. Šių elementų natūraliai yra dirvožemyje, tačiau dažnai jie yra „užblokuoti“, t. y. augalams neprieinamos formos.
Azoto ir organinės anglies turinčios trąšos skatina dirvožemio mikroorganizmus paversti augalams neprieinamus elementus į augalams įsisavinamą formą. Todėl organinės trąšos, net jei jose nėra fosforo ir kalio, vis tiek aprūpina augalus šiais elementais.
Kokias trąšas geriausia naudoti, priklauso nuo kelių veiksnių.
Visų pirma tai priklauso nuo tręšiamų augalų rūšies. Šiuo atveju žydintiems augalams patartina rinktis trąšas, kuriose yra šiek tiek daugiau fosforo.
Kitas veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti renkantis trąšas, yra metų laikas. Pavasarį ir vasarą geriausia naudoti trąšas, kuriose yra daug azoto. Kita vertus, rudenį verta naudoti trąšas, kurių sudėtyje yra mažiau azoto ir daugiau kalio, kuris apsaugo augalus nuo nepalankių sąlygų, pavyzdžiui, žemos temperatūros.
Užs. R0049