Rokiškio Juozo Tumo–Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinyje vykdomas „Erasmus+“ mokyklų strateginės partnerystės projektas „Do It Yourself“ („Pasidaryk pats“).
„Mūsų gimnazija yra projektą koordinuojanti institucija, o mūsų partnerės – mokyklos iš Portugalijos, Kroatijos ir Italijos. Šis projektas yra orientuotas į mokinių verslumo įgūdžių ugdymą, mokantis bei įvaldant savo bei kitų Europos šalių amatų technikas, integruojant tai su IT bei išliekant draugiškiems aplinkai. Dalyviai gilina anglų kalbos įgūdžius bei plečia žinias apie partnerių šalis. Be to, bus sukurtas ne vienas produktas. Svarbiausi iš jų – tai metodinis gidas verslumo įgūdžiams ugdyti, modernizuotas tautinis kostiumas bei projekto erdvė. Gimnazijos technologijų kabinetas bus atnaujintas ir dekoruotas mokinių darbais, sukurtais naudojant įgytą patirtį mokantis senųjų amatų“, – pasakojo projekto koordinatorė mokytoja Irena Laužadienė.
Vasario mėnesį penki gimnazistai iš „Romuvos“ lankėsi Lisabonos Antonio Damasio vidurinėje mokykloje Portugalijoje. Ten jie mokėsi portugališkų senųjų amatų – tapybos ant plytelių ir kilimų siuvinėjimo technikos, ragavo tradicinių patiekalų, desertų.
Gegužės 1–7 d. projekto dalyviai susitiko Zagrebo pirmojoje ekonomikos mokykloje Kroatijoje. Iš gimnazijos į Kroatiją važiavo Kamilė Kulytė, Eglė Sukauskaitė, Akvilė Juodelytė, Karolina Gasiūnaitė, Miglė Jasaitytė ir mokytojos I. Laužadienė bei Loreta Rimšienė.
Projekto dalyviai turėjo progą mokytis pačių būdingiausių kroatų amatų – medinių žaislų ir „Licitar“ širdelių gamybos bei dekoravimo meno. Šie amatai yra įtraukti į UNESC‘o paveldo sąrašą. „Licitar“ širdelės daugiausia naudojamos dovanoti mylimam žmogui arba dekoruoti namus, kalėdines eglutes. Kiekvienas projekto mokymų dalyvis ne tik pamatė, kaip šios širdutės yra kepamos ir ruošiamos dekoruoti, bet ir kiekvienas pabandė tai daryti.
Be amatų, projekto dalyviai mokėsi gaminti tradicinius kroatų patiekalus.
Mokiniams taip pat buvo surengta ekskursija po Zagrebo senamiestį, išvyka į Zadaro miestą bei etnografinį Rastokės miestelį. Nepaprastą įspūdį paliko Adrijos jūros pakrantėje skambanti švelni jūros vargonų muzika, visus užkerėjo Rastokės miestelio krioklių šniokštimas ir pavasariškos žalumos grožis. O didžiausią įspūdį paliko kroatų nuoširdumas ir svetingumas.