Olga Trumpienė (iš kairės), Genovaitė Šajaukienė, Vita Jonėnienė mokymuose Aleksandravėlės bibliotekoje

Močiutė ir anūkas dirba ranka rankon

Aleksandravėlės kaimo bendruomenei interneto svetainę teko kurti dukart. Pasak bendruomenės tarybos narės Genovaitės Šajaukienės, pirmoji svetainė buvo sukurta prieš daugelį metų. Tuomet serveris laikytas pas privatų asmenį, vėliau duomenys dingo. Projektas „Prisijungusi Lietuva“ paskatino susikurti antrąją svetainę. Gautą piniginį prizą panaudojo svetainės įkūrimui ir pristatymui praėjusių metų vasarą.

Kaip kūrė? Pirmiau pasidairė, ką turi kitos bendruomenės. Tada išklausė kitų nuomonių. Taip svetainėje atsirado forumas ir interaktyvus lankytinų vietų žemėlapis. Genovaitė pastebėjo, kad forumas šiek tiek apsunkina darbą, nes reikalingi prisijungimai. Tačiau be jų irgi nekas – užpultų virusai.

Genovaitei su informacinėmis technologijomis padeda tvarkytis Rokiškyje gyvenantis anūkas Benas Kundelis. Vaikinas administruoja svetainę, pasiūlytoms idėjoms pritaikė sprendimus. Pavyzdžiui, sprendė, kaip paruošti ir į kokią sistemą patalpinti kultūros centro paruoštą medžiagą apie Aleksandravėlės apylinkių lankytinus objektus, rado būdą, kaip sukurti forumą, kuriuo nesunku naudotis. Beno teigimu, prižiūrint bendruomenės svetainę jo pagalbos prireikia, tačiau ir močiutė neblogai išmano. Vaikinas pastebėjo, kad bendruomenės feisbuke vyksta didesnis veiksmas nei svetainėje. Jis sukurtas pražuvus pirmajai svetainei.

Kaipgi Duokiškis be kiškių?

Duokiškio kaimo bendruomenės pirmininkė Giedrė Dagienė atskleidė, jog spalio mėnesį pradėjusią veikti interneto svetainę kol kas administruoja „Prisijungusi Lietuva“ IT specialistas. Ateityje administravimą perims iš Duokiškio kilusi  studentė, kuri parvažiuoja į namus. Anot Giedrės, jaunimas turi platesnį matymo lauką, tegu imasi. O kol nusistovėjo struktūra, prirašytas ne vienas lapas, analizuotos kitos svetainės ir atsirinkti sektini pavyzdžiai.

Atsivertus šią svetainę, į akis pirmiausiai krenta žaisminga kiškio iliustracija ir nuoroda į „Kiškių ūlyčią“, mat kūrėjai akcentuoja tai, kas Duokiškyje užgyventa – bendruomenės namuose eksponuojama 2018 m. surinkta kiškių kolekcija. Tačiau svarbu susipažinti ne tik su ja, bet ir su nuveiktais darbais, todėl planuojama, jog ateityje svetainėje atsiras kraštotyrinės medžiagos ir informacijos apie kraštiečius, kitus  žymius apylinkių žmones. Iš besinaudojančiųjų svetaine sulaukta pagyrimų dėl dizaino ir viešinamų projektų. Giedrė su šypsena prisimena  iš nepažįstamo svetainės lankytojo gavusi prašymą įkelti senų (sovietinių) automobilių nuotraukų, nes esą kiti taip daro. „Gal kada nors ir bus kažkas panašaus…“ – sumanymų sąraše nededa taško Giedrė. Tačiau neplanuojama sukurti diskusijų langelį – IT specialistas bijo, kad tokiu atveju atsiras daug šiukšlių. Feisbuko paskyros bendruomenė neturi, įvairios iniciatyvos „pasidaromos“ per asmenines feisbuko paskyras.

Duokiškio kaimo bendruomenės interneto svetainės pristatymas.

Rojus auksarankiams

Bendruomenėse yra  mezgančių, siuvančių, užsiimančių rankdarbiais. Atsiliepdami į šiandienos realijas, kada veikla persikelia į virtualią erdvę, Bajorų ir Lailūnų kaimų žmonės sumanė auksarankių darbais dalintis  bendruomenių svetainėse.

Bajorų bendruomenės interneto svetainė  dar labai jauna, sukurta tik šių metų pradžioje. Ją administruoja bendruomenės vadovė Inga Belovienė. Svetainėje yra nuoroda į parduotuvę, o pirkinius galima įsimesti į krepšelį. Kitaip sakant, užėjai ir apsipirkai. Tokia mintis Ingai kilo pasidairius po kitas svetaines. Kol kas šioje parduotuvėje – tik labai simpatiškos veido kaukės, tačiau planuojama įkelti močiučių ir kitų auksarankių darbų nuotraukų. „Tai dar nėra tas galutinis variantas, kokio norėtųsi. Dėl karantino svetainės neteko pristatyti. Ir pati mokausi bedirbdama“, – sakė Inga. Iki svetainės sukūrimo informacija buvo talpinama į bendruomenės feisbuką, tačiau yra juo nesinaudojančių žmonių, todėl svetainė labai reikalinga.

Lailūnų kaimo bendruomenės svetainę administruojanti Rita Inčiūrienė sakė, kad idėja eksponuoti  rankdarbius kilo per karantiną. „Pirkinių krepšelio nebus. Kas norės įsigyti, galės susisiekti su manimi. Elektroninės parduotuvės idėją atmetėm“, – teigė Rita. Projekto lėšomis atnaujinta svetainė pradėjo veikti praėjusios vasaros pabaigoje. Dalis lėšų skirta trims edukacijoms, jos filmuotos ir viešinamos svetainėje. Pašnekovės manymu, svetainė ir feisbukas tarpusavyje nekonkuruoja. Svetainėje galima rasti kaimų istorijas, informaciją apie žymius kraštiečius ir pan., ją žiūri suinteresuoti žmonės. O feisbukas neilgaamžis, jame informacija dingsta, jis labiau skirtas draugams ir smulkesniems, proginiams įvykiams: „Tarkime, šiandien vyksta Kaziuko mugė, tai ir keliu video apie ją.“

Panemunis kviečia turistus

„Panemunis niekada neturėjo interneto svetainės. Bendruomenė naudojosi tik feisbuko paskyra. Svetainę sukūrėme nuo nulio, – sako Elena Baronienė. – Mūsų stiprybė – lankytinos vietos, tad norime akcentuoti turistinius objektus, juk turime paminklą „Angelas“, dvarą, šaltinėlį, signataro Vlado Mirono gimtinę, tremtiniams skirtą kryžių prie bažnyčios. Daug vietų viename taške. Norim, kad planuodami keliones žmonės galėtų virtualiai susipažinti su miesteliu.“ Techniniais dalykais rūpinosi IT specialistas, o po mokymų administravimą perims Elena. Ji apgailestauja, kad tam trukdo karantinas, todėl dabar matyti tik „svetainės stuburas“. Bendruomenė išnaudojo dalį piniginio prizo, likusios lėšos taupomos kitai veiklai finansuoti.

Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Tanya K
Tanya K
2021 8 kovo 7:18

Perskaičiusi šį straipsnį, pirmą kartą apsilankiau Panemunyje. Apžiūrėjau didingą bažnyčią, paminklą “Angelas” ir dvarą, kurio griūvėsiai liudija reikšmingą praeitį. Skaudu dėl dvaro…

Rekomenduojami video: