Pirmosios žoliapjovių, arba tiesiog sodo traktoriukų, lenktynės organizuotos dar 1963 metais Indianoje (JAV), o pirmosios varžybos Europoje vyko 1968 metais Jungtinėje Karalystėje. Manoma, kad tai viena iš pigiausių techninio sporto šakų, kuri turi savo gerbėjų būrį visame pasaulyje.
Kaip teigia A. Vaitiekūnas, šios lenktynės Lietuvoje turbūt bus pirmosios.
„Idėja galvoje sukosi jau kuris laikas, internete teko matyti daug užsienyje vykstančias tokio tipo lenktynių vaizdo įrašų. Sprendžiant iš socialinių tinklų, žmonių modifikuoja tokius traktoriukus linksmiems pasivažinėjimams. Kadangi aš pats užsiimu radijo bangomis valdomų modelių lenktynėmis ir turiu lenktynių trasas, nusprendžiau pamėginti organizuoti dar vienos techninės sporto šakos varžybas. Lietuvoje, kiek man yra žinoma, vyko tik labai mažos lenktynes miesto ar šiaip didesnių renginių metu, o jas organizuodavo traktoriukų gamintojai. Manau, tokio tipo lenktynės Lietuvoje vyks pirmą kartą“, – pasakoja pašnekovas.
Pasak Audriaus, pirmiausia socialiniame tinkle „Facebook“ jis uždavė klausimą, ar būtų norinčiųjų sudalyvauti tokio tipo lenktynėse.
„Buvau maloniai nustebintas, nes susidomėjimas paplito po visą Lietuvą, žmonėms kilo daug klausimų. Su manimi susisiekė keli žmonės, jie turėjo patarimų, pasisiūlė padėti kai kuriais organizavimo klausimais bei reklama. Socialiniame tinkle „Facebook“ sukūriau grupę „Sodo traktoriukų lenktynės“ ir bandysiu pritraukti ir įtraukti žmones iš visos Lietuvos dalyvauti ar atvykti pasižiūrėti šių lenktynių. Laiko dar yra, bet jau dabar atsirado pora rėmėjų, kurie prisidės prie prizinio fondo, o visus norinčius kviečiu susisiekti, pasišnekėti bei prisidėti. Dalyviai jau pradėjo registruotis. Šiuo metu jau turime septynis dalyvius, bet šis skaičius smarkiai keisis, nes žinau, kad šioms lenktynėms ruošiasi dar bent šeši ar septyni rokiškėnai. Manau, atsiras norinčiųjų dalyvauti ir daugiau iš Lietuvos ar net aplinkinių šalių“, – sako A. Vaitiekūnas.
Šių lenktynių traktoriukai bus skirstomi į keturias klases. Pirmoji klasė – standartiniai ST, tai traktoriukai be jokių modifikacijų, tokie, kokie paliko gamyklą, tik nuimtu žoles pjovimo mechanizmu. Antroji klasė – standartiniai modifikuoti ST/M, tai traktoriukai be pjovimo mechanizmo ir patobulinti skriemulių pagalba, taip padidinant jų greitį. Trečioji klasė – „Open“, tai klasė, kurioje bus naudojami tik keturtakčiai oru aušinami motorai iki 250cc arba motobloko motorai bei leidžiamos visos važiuoklės ir kitos modifikacijos. Ketvirtojoje grumsis moterys ir jauniai.
Anot pašnekovo, jei šis renginys pavyks, traktoriukais bus galima lenktyniauti ištisus metus, o varžybas rengti net ant ledo. „Tai kaip autokrosas, tik važiuos sodo traktorinės žoliapjovės specialiai įrengtoje trasoje su vingiais. Po kelių ratų paaiškės nugalėtojas. Tikiuosi, ateityje galbūt pavyks organizuoti ir Lietuvos čempionatą“, – tikina A. Vaitiekūnas.
Sužinoti daugiau apie būsimas lenktynes ar sekti dalyvių pasiruošimą galite „Facebooko“ socialinio tinklo grupėje „Sodo traktoriukų lenktynės“.
Sveiki.O moto blokai negali dalyvauti.But puikų.Gal galima juos irgi kaip nors suskirstyti.Vytad
Matomai A. Vaitiekūnas blogai domėjosi tokių lenktynių istorija.
Galiu patvirtinti, kad pirmosios sodo traktoriukų-žoliapjovių lenktynės Rokiškio rajone 2020 m. vyko Pandėlyje, Šeimų sporto šventės metu. Taip pat šios lenktynės vyko 2021, 2023 metais.
Taip, kad neklaidinkite skaitytojų…
O ar tos varžybos buvo specialiai ruoštoje greituminėje trasoje? Ar buvo privalomi šalmai? Ar buvo keturios klasės ir specialiai ruošti traktoriai? Turbūt vertėtų skirti kas yra traktoriukų pavažinėjimas tarp padangų šventės metu (nieko prieš tai) ir kur su spoecialiai ruošta technika vykstančios varžybos.
Aš domėjausi ir pamačiau jog tai ka jus paminėjote apie Pandėlį,tai juk yra rungtys,kuriose važiuoja paprasti traktoriukai,su visais peiliais(kurie saugumo tikrai nesuteikia),be šalmų.O patys traktoriukai atitinka reglamentą?Gal tiesiog nelyginkim rungčiu ir lenktynių,kuriose važiuoja ir modifikuoti traktoriukai