Kompleksiška sritis
„Galvos ir kaklo navikai – sudėtinga sritis. Sveikatos vadyba gerai supranta šios srities kompleksiškumą. Sprendimo, kaip užtikrinti maksimaliai gerą paslaugų kokybę šiuo vėžiu sergantiems pacientams, šiandien nepasakysiu, bet kviečiu jus diskusijos. Ši konferencija galėtų būti pradžia“, – taip įžanginiame žodyje kolegas pokalbio kvietė NVI vadovas docentas, biomedicinos mokslų daktaras Valdas Pečeliūnas.
Docento teigimu, paslaugų kokybę lemia du esminiai veiksniai: daugiadalykiškumas ir paslaugų apimtis. Daugiadalykiškumo srityje šiandien susiduriama su galybe iššūkių, ypač atsakant į tokius svarbius klausimus: kas turi dalyvauti, gydant galvos ir kaklo navikus? „Net ir nuosaikiai skaičiuojant, daugiau kaip dešimt specialistų turi būti suburti į komandą užtikrinti daugiadalykę, kokybišką paslaugą. Tai ir chemoterapeutai, radioterapeutai, veido, žandikaulio, akių chirurgai, otorinolaringologai, odontologai. Visuomet pasiruošę greta stovi neurochirurgai, anesteziologai, patologai ir genetikos, molekulinės medicinos specialistai. Nepamirškime, kad reikalingas PET, magnetinio rezonanso ištyrimas. Pacientai reikalauja ir neformalių papildomų sričių – mitybos specialisto, psichologo, socialinio darbuotojo – paslaugų“, – vardino V.Pečeliūnas.
Galvos ir kaklo srities chirurgijos paslaugas šiandien vien Vilniuje teikia apie dešimt medicinos įstaigų. Didžiausią patirtį šioje srityje sukaupęs specializuotas NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyrius šiuo metu atlieka daugiausia rekonstrukcinių galvos ir kaklo srities operacijų bei gydo daugiausiai pacientų. Tačiau tarp galvos ir kaklo srities chirurgines paslaugas teikiančių centrų trūksta koordinavimo. „Tiesa, pokyčiai vyksta, Žalgirio klinikos integruojamos į Santaros klinikas. Tačiau kol kas tai vis dar yra didžiulis galvos skausmas. Turime visi kalbėtis ir tartis“, – pridūrė NVI vadovas.
Ilgas kelias iki gydymo
Galvos ir kaklo srities anatominė struktūra yra itin sudėtinga. Šioje srityje augantys navikai dėl šalia vienas kito esančių gyvybiškai svarbių struktūrų gali paveikti jų funkcijas ir sukelti rimtų komplikacijų.
Dėl sudėtingos šios srities vėžio diagnostikos bei gydymo, dėl daugybės specialistų, susiduriančių su pirmaisiais ligos simptomais, bet stokojančių kompetencijos įtarti ligą, Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus vedėja gydytoja otorinolaringologė Jolita Gibavičienė konferencijos pavadinime pasitelkė metaforą terra incognita.
„Lietuvoje šeimos gydytojui tikimybė susidurti su galvos ir kaklo vėžiu sergančiu pacientu per visą savo praktiką yra nedidelė. Jis gali sutikti maždaug dešimt tokių pacientų – tai parodė Suomijoje atliktas tyrimas. Bet kurios ligos, juo labiau piktybinio naviko, gydymas yra standartizuotas ir turėtų būti vienodas tiek šalyje, tiek tarptautiniu mastu, tačiau mes matome situaciją, kai, jeigu gydymo įstaigoje neatliekamos sudėtingos operacijos, pacientas net nepasiunčiamas į kompetencijų turintį centrą“, – sako NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus vedėja gydytoja otorinolaringologė Jolita Gibavičienė.
NVI gydoma didžiausia galvos ir kaklo srities vėžiu sergančių pacientų dalis. Dažnai čia patenka kitose gydymo įstaigose pradėti gydyti pacientai. „Neretai liga komplikuojasi, gydymas užsitęsia. Kol pacientas tiriamas ir pradedamas gydyti įvairiose įstaigose, gali būti praleidžiamas svarbus momentas. O NVI daugiadalykei specialistų komandai, turinčiai patirties ir kompetencijos, neretai tenka itin sudėtinga užduotis. Mano žinutė yra tokia – pacientai turi būti atsakingai aptariami dar iki gydymo ir parenkama adekvati gydymo taktika. Tai sutrumpintų paciento kelią nuo diagnostikos iki gydymo“, – sako skyriaus vedėja.
Nustatoma per vėlai
Kad laikas vaidina esminį vaidmenį, pritaria ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) docentas Evaldas Padervinskis, konferencijoje pristatęs pranešimą „Ankstyva gerklų vėžio diagnostika ir gydymo galimybės“.
„Jeigu pacientas jaučia tokius simptomus, kaip balso užkimimas, balso pokyčiai, jis tikrai ne visada skuba tirtis. Pastebėjęs guzą, taip, tada jau kreipiasi. Tačiau dažniausiai susiduriame su pacientais, kuriems diagnozuojamas vėlyvų stadijų galvos ir kaklo vėžys. Svarbu atsiminti, kad užkimimui užsitęsus ilgiau nei tris savaites, reikėtų būti atidiems, nes laikas susirgimo atveju nėra mūsų draugas, – sako LSMU docentas Evaldas Padervinskis ir priduria, jog kiti pasireiškiantys gerklų vėžio simptomai – sunkesnis kvėpavimas, dusulys, skausmingas rijimas, kosėjimas krauju, darinys kakle. – Kiekvienas simptomas neša tam tikrą informaciją. Budrumas ir kompetencija mums padės naviką pastebėti anksti.“
Su kolega sutinka ir LSMU dr. Justinas Vaitkus, pristatęs pranešimą apie nosies ir prienosinių ančių, nosiaryklės onkologinių ligų simptomus bei diagnostiką. „Jeigu kalbame apie nosį, neretai žmonės būna ilgai gydomi dėl sinusitų, slogų. Arba esant ausies, galvos skausmams, pacientas vaikšto pas krūvą specialistų ir vis tiek problema nerandama. Būtent tai ir lemia, jog smarkiai vėluojame, diagnozuojame jau ketvirtos stadijos ligą ir stebime dramatiškus dalykus“, – pasakojo J.Vaitkus.
Gydytojas atkreipia dėmesį, kad vienpusė nepraeinanti nosies obstrukcija mediciniškai turėtų būti vertinama griežtai: tai – arba dantų problemos, arba vėžys. „Taip, mes galime turėti gerybinį auglį, galime turėti tiesiog polipą ar daug kitų dalykų. Tačiau kad nepraleistume, kad pacientui nereikėtų šešis mėnesius gerti penkių rūšių antibiotikų, vartoti nereikalingų hormonų, vaikščioti pas penkis specialistus, mano nuomone, geriausia tai būtų vertinti kaip dantų problemą arba vėžį. Tada nesuklystume ir pagreitintume pacientų patekimą pas gydytojus“, – kalbėjo gydytojas.
Nauji metodai chirurgijoje
„Neturime daug laiko laukti. Jei, pavyzdžiui, darinys yra kur nors pilve, jis gali augti ilgiau, atstumai didesni, dažnu atveju vis tiek bus galima jį kaip nors pašalinti. Tačiau dariniui esant galvos ar kaklo srityje, tokios privilegijos neturime. Mums svarbus kiekvienas milimetras ir kiekviena diena“, – konferencijoje kalbėjo NVI gydytojas otorinolaringologas Ignas Karnas.
Pranešime medikas pristatė naujienas apie minimaliai invazyvią galvos ir kaklo chirurgiją. „Mūsų tikslas – radikaliai pašalinti naviką, kaip įmanoma saugant aplinkinius audinius. Tai galime atlikti pasitelkę mikroskopinę lazerinę rezekciją. Ji padeda gerai įvertinti naviko ribas. Tokiu būdu šalinant naviką, išsaugome sveikus aplinkinius audinius. Robotinė chirurgija leidžia operaciją atlikti tiksliau, suteikia chirurgui didesnį judesių diapazoną. Žmogaus rankos negali sukinėti instrumentų neribota amplitude, o roboto judesiai neriboti. Tikimės, ateityje galėsime naudoti ir šią technologiją“, – pasakojo I.Karnas.
Neseniai NVI buvo atlikta pirmoji šalyje operacija, naudojant kvėpavimo takus plečiantį balioną „Trachealator“. „Jis ypatingas tuo, jog atliekant procedūrą galime ventiliuoti pacientą. Praplėtimas saugus ir gali trukti ilgiau nei su paprastu balionu“, – sakė gydytojas otorinolaringologas.
Bendrai pacientų su gerklų ir trachėjos stenoze, anot I.Karno, nėra daug. Tai – gana reta patologija, pasitaikanti 1 iš 200 tūkst. gyventojų per metus. Europoje yra specializuotų kvėpavimo takų chirurgijos centrų, dirbančių su stenozėmis. Lietuvoje tokio centro, kur galėtų patekti visi šią problemą turintys pacientai, kol kas nėra. Dažniausiai su jais dirba skirtingų specialybių pavieniai gydytojai skirtingose ligoninėse.
„Pirmą kartą šią procedūrą atlikome prieš pusę metų. Taikytas metodas ypatingas tuo, jog vienu metu sujungiami trys skirtingi metodai. Pirmiausia vaistų gliukokortikosteroidų suleidimas į stenozės sritį – šis vaistas slopina kolageno sintezę, todėl po procedūros rando formavimasis būna mažesnis. Tuomet CO2 lazeriu įpjaunamas randas, o balionas praplečia susiaurėjusią kvėpavimo takų dalį. Kol kas pacientui papildomų intervencijų nereikėjo, rezultatas stabilus“, – pasakojo I.Karnas.
Anot gydytojo, iki tol pacientui reikėdavo kas mėnesį atlikti „bužavimo“ procedūrą, kai susiaurėjusi vieta praplečiama specialiu instrumentu bužu. I.Karno teigimu, šis instrumentas nėra toks efektyvus kaip balionas, kurį medikai parenka specialiai pacientui pagal jo trachėjos plotį ir išplečia maksimaliai pagal suplanuotus matmenis.
Sugrąžina funkcijas ir pasitikėjimą
Pranešimą „Kokybiškas gyvenimas po išplėstinių galvos-kaklo operacijų – ar tai įmanoma?“ parengęs NVI gydytojas, veido ir žandikaulių chirurgas Linas Senkus susirinkusiems konferencijos dalyviams priminė, kad tiek pati liga, tiek jos gydymas sutrikdo gyvybines pacientų funkcijas ir pablogina gyvenimo kokybę.
„Galvos ir kaklo srities vėžys, atsiradęs skirtingose vietose, paprastai sutrikdo kelias gyvybines funkcijas. Jeigu tai yra burna, sutrinka kalba, uoslė. Jeigu yra gerklos, vėlgi kalba, kvėpavimas. Dėl vėžio visuomet sutrikdomos ir socialinės asmens funkcijos, adaptacija visuomenėje, socialiniai ryšiai, psichologinė, psichinė sveikata. Dėl to ženkliai blogėja gyvenimo kokybė“, – kalbėjo NVI gydytojas, veido ir žandikaulių chirurgas Linas Senkus.
Pasak gydytojo, kokybiškas gyvenimas po galvos ir kaklo operacijų yra įmanomas, tačiau tik didelių medikų komandos pastangų dėka. „Pirmiausia reikalingas tinkamas, pasaulinius standartus ir rekomendacijas atitinkantis vėžio gydymas. Dažnai tai būna operacinis gydymas, siekiant radikaliai pašalinti naviką. Tuomet seka rekonstrukcija, naudojant mikrochirurginę techniką ir laisvus ar vaskuliarizuotus lopus. Visi etapai yra glaudžiai susiję ir svarbūs, bet būtent rekonstrukcija suteikia galimybę radikaliai išoperuoti naviką ir pagerinti gydymo paslaugų kokybę“, – teigė chirurgas.
Pranešimo metu L.Senkus pateikė pavyzdžių, kaip pacientams atkuriamas kaulinis žandikaulių vientisumas, atliekama audinių plastika, dantų implantacija, protezavimas, atkuriamos kramtymo, kalbėjimo funkcijos, užtikrinamas kvėpavimas. „Operacijos ilgos, trunka daugiau nei 8 valandas. Kartu su komanda jau atlikome daug operacijų, padėjusių tiek išsaugoti gyvybines funkcijas, tiek sugrąžinti pacientams pasitikėjimą savimi.“
„Džiaugiuosi, kad kolegos chirurgai atlieka daug įvairiausių plastikų, nes tai gerokai pagerina mūsų pacientų gyvenimo kokybę. Tačiau nebūtinai visos plastinės operacijos užtikrina kramtymo funkcijos atkūrimą“, – konferenciją tęsė gydytoja odontologė ortopedė Auristida Gerliakienė, pristačiusi pranešimą „Pacientų protezavimas po galvos ir kaklo navikų išplėstinių operacijų“. Gydytojos teigimu, kramtymo funkciją pacientams padeda atkurti išimami arba fiksuoti protezai ant implantų. Išimami protezai gali būti tinkamas pasirinkimas pacientams, kuriems trūksta kelių arba visų dantų, ir kurių žandikauliuose nepakanka atramos implantams. Fiksuoti protezai ant implantų užtikrina stabilią ir patogią kramtymo funkciją bei geresnę estetiką.
Dalijosi patarimais su odontologais
Kad odontologai atlieka itin svarbų vaidmenį dalyvaudami gydant vėžiu sergantį pacientą, patvirtino NVI gydytojo, veido ir žandikaulių chirurgo Gabrieliaus Vainermano pranešimas „Odontologinis paciento paruošimas prieš ir po onkologinio gydymo“.
Tyrimai rodo, kad kokybiškas burnos ertmės įvertinimas, jos paruošimas gydymui ir priežiūra po gydymo lemia geresnę pacientų gyvenimo kokybę bei gijimo rezultatus.
„Dažnai tiek pati liga, tiek gydymas sukelia komplikacijas burnos ertmėje. Komplikacijos gali būti tiek dėl chirurginio, tiek radioterapinio ar chemoterapinio gydymo. Dažniausiai pažeidžiami audiniai yra burnos gleivinė, seilių liaukos, žandikaulių kaulas, kramtomieji, liežuvio, burnos dugno raumenys“, – pasakojo G.Vainermanas.
Viena dažniausių gydymo komplikacijų, mediko teigimu, yra mukozitas. Jis pasireiškia net 91 proc. radioterapija gydomų pacientų. „Mukozitas – skausmingas gleivinės pažeidimas. Dėl to pacientui tampa sunku valgyti, jis netenka svorio, kartais netgi tenka laikinai stabdyti vėžio gydymą“, – teigė gydytojas.
Beveik pusei radioterapija gydomų pacientų išsivysto audinių fibrozė. „Dėl to pacientams tampa sunku išsižioti ir išsivysto trizmus, kurio gydymui svarbi mechanoterapija, skatinanti išsižiojimą“, – patarė G.Vainermanas.
Osteoradionekrozė – būklė, kuriai būdinga kaulinio audinio mirtis. Šios komplikacijos iliustracija būtų daugiau nei tris mėnesius gleivine nepadengtas nekrozinis žandikaulių kaulas. „Labai svarbūs reguliarūs vizitai pas gydytojus odontologus. Jeigu prireikia šalinti dantis, tai turi vykti atraumatiškai, antibiotikų terapiją naudojant tiek prieš dantų šalinimą, tiek tęsiant kursą pašalinus. Dantis reikėtų atkurti, kad pacientas galėtų valgyti. Nerestauruojami dantys ir dantų šaknys turėtų būti gydomos endodontiškai“, – patarimais odontologams dalijosi G.Vainermanas.
RASA KASPERAVIČIŪTĖ-MARTUSEVIČIENĖ. lsveikata.lt