Mylimo žmogaus netektis yra emociškai slegianti ir labai liūdna patirtis, o laidotuvių organizavimas gali būti dar sudėtingesnis.
Kadangi tai yra metas pagerbti mirusįjį, išreikšti užuojautą gedintiesiems ir laikytis papročių bei tradicijų, gali atsirasti tiek daug kintamųjų, jog sunku visur spėti patiems bei viskuo pasirūpinti tinkamai. Tai sutrukdys tinkamam atsisveikinimui. Dėl to yra labai svarbu žinoti apie dažniausiai laidotuvių planavimo proceso metu pasitaikančias klaidas.
Komunikacijos stoka
Planuojant laidotuves labai svarbu pakankamai bendrauti su tais, kuriems tai labiausiai aktualu. Viena iš didžiausių klaidų – į sprendimų priėmimo procesą neįtraukiami artimi žmonės, o viską daro tik vienas šeimos narys. Ne tik svarbu, tačiau ir labai sveika pasitarti su artimiausiais šeimos nariais, artimais draugais ir mirusiojo dvasiniu patarėju, kad būtų atsižvelgta į visų norus ir lūkesčius. Tai padės viskam vykti sklandžiau bei sumažins jūsų patiriamą stresą.
Atviras ir nuoširdus bendravimas skatina bendrumą sunkiu metu ir užtikrina, kad laidotuvės atspindėtų mirusiojo norus ir įsitikinimus.
Ignoruojami velionio(-ės) norai
Kiekvienas žmogus gyvena unikalų gyvenimą. Jis gali turėti ir unikalių pageidavimų bei norų dėl savo laidotuvių. Neatsižvelgimas į juos yra didžiulė bei skaudi klaida.
Reikėtų pasistengti išsiaiškinti ir sužinoti apie visus iš anksto suplanuotus susitarimus ar konkrečius mirusiojo pageidavimus. Tai apima sprendimus dėl to ar jo(-s) kūnas turėtų būti laidojamas, kremuojamas, kokie skaitiniai ar giesmės būtų pasirinkti. Svarbu viskas, iki paskutinės detalės, net karsto mediena ar gėlių spalva.
Net jei to patys nesuprantame, atsižvelgdami į jų pageidavimus, parodome pagarbą jų individualumui ir užtikriname procesijos prasmingumą.
Neįvertinama tradicijų svarba
Laidotuvės turi tradicijomis turtingą istoriją, kuri gali turėti didelę reikšmę mirusiajam ir jo artimiesiems. Dažna klaida yra šių papročių nepaisymas arba neteisingas jų svarbos interpretavimas.
Labai svarbu pasikonsultuoti su išmanančiu kunigu (jeigu velioniai buvo tikintieji) arba laidotuvių procesijos vadovais, kurie gali padėti suprasti, kaip atlikti atitinkamus ritualus, pavyzdžiui, sukalbėti maldas, naudoti simbolius ir sakramentus. Laikydamiesi šių tradicijų, sukuriame dvasiškai suartinančią bei garbingą aplinką, kuria pagerbiamas mirusiojo tikėjimas.
Nedalyvauja artimieji
Skaitiniai arba kalbos yra neatsiejama laidotuvių dalis, nes leidžia šeimai ir draugams pasidalyti prisiminimais, pareikšti užuojautą ir pagerbti mirusiojo gyvenimą visiems girdint.
Tačiau dažnai pasitaiko, kad niekas tam nesirengia, niekas apie tai neinformuojamas. Gali būti reikšminga paskirti asmenį, atsakingą už laidotuvių kalbos sakymą ir tinkamų skaitinių iš Šventojo Rašto ar kitų dvasinių tekstų parinkimą. Deramas dėmesys šiems aspektams padeda sukurti prasmingą ir nuoširdų mirusiojo pagerbimą. Tai gali padaryti kunigas arba kažkuris artimasis. Svarbu nebijoti įdėti indėlį bei personalizuoti tokius momentus.
Rūpi tik organizacija ir pamirštama gedėti
Organizuojant laidotuves svarbu nepamiršti to, kokia svarbi ir reikšminga yra ši proga.
Laidotuvių planavimas gali būti labai varginantis ir sekinantis, o šeimos ir draugų išgyvenamas sielvartas reikalauja rūpesčio ir paramos. Dažnai daroma klaida – manoma, kad vien tik patogūs laidojimo namai, lengvas procesas ir gražūs skaitiniai padės visiems pasijausti geriau. Ypač vaikams ar patiems artimiausiems gali reikėti labai daug palaikymo.
Dėl to labai praverčia visos ritualinės paslaugos, kurias siūlo laidojimo namai. Jas teikiantys profesionalai įsigilina į poreikius, pasiūlo sprendimus ir suteikia jums laiko būti su artimaisiais bei gedėti ir tinkamai atsisveikinti su išėjusiais anapilin.
Užs. 816