Mindaugas Petkevičius
Mindaugas Petkevičius

Kas bendro tarp mūsų šalies pieno ūkių pajamų ir Vokietijos? Kodėl šios šalies ir Rusijos pašliję verslo santykiai kirs per Lietuvos pieno gamintojo kišenę? Tokių klausimų šiomis dienomis kyla daugeliui žemdirbių, parduodančių pieną šalies perdirbimo įmonėms.
Dėl gresiančių supirkimo kainų mažėjimo perdirbėjai baksnoja į didžiąją Rytų kaimynę. Beveik prieš mėnesį Rusija uždraudė vokiškų pieno produktų importą. Vokiečių pieno gaminių eksportui duris uždariusi Rusija atvėrė savo rinką kone trečdaliu pigesnei baltarusiškai produkcijai.
Dėl sustabdyto eksporto pigo vokiečių pieno gaminiai. Perdirbėjai sako, jog Europos valstybės – lyg susisiekiantys indai: vos kurioje jų atsiranda produkcijos perteklius, konkurencija įkaista visose ES narėse.
Italija – viena iš kelių ES valstybių, į kurią keliauja lietuviški sūriai, tarp jų – ir iš Rokiškio.
AB „Rokiškio sūris” direktoriaus pavaduotojas Dalius Trumpa viešai pranešė, jog rokiškėnų įmonės gaminiams vokiški sūriai daro didelį spaudimą: Vokietijos gamintojai produkciją siūlo daug pigiau, nei iki šiol italai mokėjo už „Rokiškio sūrio“ gaminius.
Šiuo metu už natūralaus pieno kilogramą žemdirbiams vidutiniškai mokama apie 1,044 Lt. 2012 metų vasarą kaina buvo kritusi iki 0,75–0,9 Lt. Perdirbėjai kol kas neskelbia, kiek žada mokėti ūkininkams, įkainiai paaiškės po žemdirbių ir pieno supirkėjų derybų, kurios jau turėtų prasidėti.
Taigi dėl nepalankiai rinkose besiklostančios konkurencijos teks kentėti šalies pieno gamintojams. Bet gal žaliavos supirkimo kainų pokyčiai bus į naudą valgytojams? Deja, perdirbėjai kol kas pigesnio sūrio nežada…

Žemdirbystė, kaip ir kiekvienas kitas verslas, neapsaugotas nuo pokyčių. Pavyzdžiui, grūdininkai dėl kainų svyravimų ir nestabilios rinkos gali patirti kelių šimtų litų skirtumą už toną grūdų. Taigi ir pieno ūkiai – ne išimtis…  
Kainų augimą labiausiai lėmė brangęs gyvulių (25 proc.) ir gyvulininkystės produktų (9 proc.) supirkimas.
Brangiau supirkti ir augalininkystės produktai: ankštiniai augalai – 43,7, kviečiai – 34,1, kvietrugiai – 33,4, daržovės – 25,9, bulvės – 22,9, miežiai – 20,7 proc.
Augo ir kiaušinių (11,4 proc.) bei natūralaus pieno (1,7 proc.) supirkimo kainos. Nuskriausti liko avių ir ožkų augintojai – šių galvijų supirkimas pigo 8,5 proc.
Kaip šiuos kainų pokyčius pajuto gyventojai, perkantys produktus parduotuvėse ir turguose? Parduotuvių lentynose ieškoti pigesnių gaminių nei pernai sausyje, ko gero, neverta. Jeigu pasiseks, tai tik per skelbiamas nuolaidų akcijas.

Daugiau šeštadienio “Gimtajame…”

 

Aldona MINKEVIČIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: