Belinda Bauer „Kirtis“, 2020 m.
Romane pasakojama apie vienuolikametį berniuką, po motinos mirties tapusį atsakingu už savo jaunesnes seseris. Mamos dingimo ir mirties aplinkybės neaiškios – vieną dieną, mamai išlipus iš automobilio kviestis pagalbos, vaikai turėjo jos palaukti, bet, deja, mama negrįžo ir buvo rasta negyva. Ši patirtis privertė berniuką greitai suaugti ir pasukti ne pačiu sąžiningiausiu gyvenimo keliu – tapti vagimi. Apvogdamas privačius namus, viename jų randa peilį, kuriuo, jo įsitikinimu, buvo nužudyta mama.
Knygoje persipina keletas žanrų ir tai ją paverčia išskirtine knyga. Čia aiški detektyvinė linija, o veikėjai yra išskirtinės asmenybės. Autorė labai jautriai ir tikroviškai perteikia vaikų vienatvę, per didelę atsakomybę, gyvenimą be paties brangiausio žmogaus – mamos.
Mary Beth Keane „Šiltinė“, 2020 m.
Mūsų dienų realijoms aktuali knyga, nes karantino nerimas išlieka. Pagrindinė knygos veikėja Merė iš Airijos atvyksta į Ameriką ieškodama geresnio gyvenimo. Pradėjusi dirbti skalbėja ji supranta, kad jos pašaukimas ir gyvenimo aistra – maisto gamyba. Visos jos svajonės žlunga paaiškėjus, kad per Merės gaminamą maistą yra platinamas mirtinos ligos užkratas. Sužinojusi tai ji kovoja su karantino nuosprendžiu, bando surasti tiesą medikų sprendimuose, galų gale priimti faktą, kad nejusdama visiškai jokių simptomų neša mirtį kitiems.
Tai knyga, kurios esmė yra Merės būsenos, mintys ir sprendimai. Knyga paliečia ir lyties, santykių statuso, medicinos sistemos teisiškumo temas. Merės gyvenimas yra sudėtingas, o kiekvienas skaitytojas ją matys skirtingai – vieni labiau kaip auką, kiti kaip kaltininkę. Juk nei vienas iš mūsų nesame vien geras ar blogas, gyvenime nėra tik juoda arba tik balta.
Mes visi turime teisę būti saugūs ir sveiki, bet ar turime teisę kardinaliai keisti kitų gyvenimus – uždrausti, izoliuoti, atimti? Ši knyga kviečia diskusijai, skatina ieškoti pusiausvyros tarp visuomenės intereso ir asmeninių žmogaus teisių, įpinant moralės faktorių.
Tai savita vienos moters atgailos istorija ir liudijimas, kokia stipri gali būti valia ir nenoras pripažinti to, kas sunkiai suvokiama.
Philippe Claudel „Šuns archipelagas“, 2020 m.
Nuo viso likusio pasaulio atskirtoje saloje, pramintoje Šuns archipelagu, gyvena maža bendruomenė, kuri prasimaitina žvejodama, gamindama raudonąjį vyną, augindama alyvmedžių plantacijas ir kaparių sodus. Ramybė joje tvyro tol, kol vieną rugsėjo rytą į salos krantą jūra išmeta tris juodaodžių jaunuolių kūnus. Neįprastas įvykis išmuša bendruomenę iš idiliško gyvenimo vėžių ir priverčia priimti sudėtingus moralinius sprendimus, kurie parodys tikruosius salos gyventojų veidus ir pakeis jų likimus.
Tai alegorinis pasakojimas apie mūsų laikų pasaulį, kuriame be gailesčio apnuoginama miglota žmogaus prigimtis.
Katrine Engberg „Kruvinasis mėnulis“, 2020 m.
Tai melo, išdavysčių, pavydo ir keršto kupinas detektyvinis romanas.
Negailestingai nužudytos mados įžymybės mirtis pradeda virtinę vienas kitą vejančių įvykių. Į jų sūkurį neria policijos tyrėjai. Deja, entuziazmas greit išblėsta, kai paaiškėja naujos detalės – paskutinis žmogus, matytas kartu su nužudytuoju, buvo geriausias tyrėjo draugas.
Knyga visiškai pateisina skandinaviškų detektyvų vardą – ji yra tamsi, šiurpi, nuolat jaučiama kaustanti įtampa, kurią sukuria įvykiai ir neįtikėtinai stiprūs veikėjai.
Oskaras Milašius „Laiškai“, 2020 m.
Šioje knygoje, verstoje iš prancūzų kalbos, pirmą kartą lietuvių kalba skelbiami Oskaro Milašiaus (Oscar Milosz, 1877–1939) laiškai artimiems draugams ir bičiuliams. Šie nepaprastai įdomūs ir daugeliu atžvilgių vertingi tekstai atskleidžia poeto asmeninio gyvenimo detales, dvasines patirtis, tapatybės paieškas ir kūrybos raidą. Laiškų autorius atidžiai žvelgia į Lietuvos nepriklausomybės pradžios įvykius, lietuvių santykius su kaimynais, į savo atstovaujamos šalies diplomatijos sėkmes ir nesėkmes. Rimta knyga rimtiems skaitytojams.
Vaikams ir jaunimui
Victor Escandell „Detektyvų klubas“, 2020 m.
Šioje knygelėje laukia 25 paslaptingi galvosūkiai, kuriuos reikia išnarplioti. Vienus bus galima perprasti, pasitelkus logiką, kitus – vaizduotę. Juos spręsti ypač smagu ne tik vieniems, bet ir su draugais, o smagiausia būtų suburti detektyvų komandas arba žaisti su šeimos nariais.
Siūlome tapti tikrais detektyvais, ieškoti užuominų, pasukti galvą ir išsiaiškinti paslaptis!
Lois Lowry „Sūnus“, 2020 m.
Ši knyga, apimanti meilės, įsipareigojimų, pasiaukojimo ir praradimo temas, yra „Siuntėjo“ ciklo pabaiga, susiejanti visas knygos dalis į visumą ir jaudinančiai užbaigianti postapokaliptinio ateities pasaulio viziją.
Knyga prasideda toje pačioje vietoje, kaip ir „Siuntėjas”. Klaros pareiga yra gimdyti vaikus. Ir nieko daugiau, nes ji gyvena bendruomenėje, kurioje nėra nei jausmų, nei spalvų. Būdama trylikos ji tapo gimdytoja. Keturiolikos išnešiojo savo Produktą – sūnų, tačiau nežinojo, kas jam nutiko ir net kuo jis vardu. Paskutinis pagimdytas sūnus yra netikėtai išgelbėjamas, o Klara iškeliauja jo ieškoti. Tikėtasi, kad ji užmirš sūnų, bet neįmanoma. Klerė įveiks visas kliūtis, kad surastų savo vaiką, net jeigu prireiktų neįsivaizduojamos aukos. Sudužus laivui, praradusi dalį atminties – ji patenka į kitą bendruomenę, nieko nežinančią apie moters praeitį.
Knygos finale skaitytojo laukia salos gyventojų pavadintos Vandenų Klerės gyvenimo kulminacija ir finalinės gėrio bei blogio kovos.
Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak „Mama, kur tu?“, 2020 m.
Miela ir nuostabiai iliustruota paveikslėlių knyga ikimokyklinukams, tinkamiausia 3–6 metų vaikams, tačiau naudingiausia ją skaityti drauge su visa šeima. Knygos istorijos moko, kokia stipri yra apkabinimo galia, šilumos svarba, palaikymas ir darnūs šeimos santykiai.
Apie visa tai turėsite progą padiskutuoti susipažinę su knygoje parašytomis istorijomis.
Parengė Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė