Penktadienį – SOS!
Praėjusį penktadienį sulaukėme labai nerimastingų žinių iš Sriubiškių kaimo (Pandėlio sen.) ūkininkų. Esą ruošiamasi kelmais ir akmenimis vietomis užtvenkti Lėvens upę. Apie tai gyventojai sužinojo tik tuomet, kai per kaimą pradėjo riedėti krovininiai automobiliai.
Ūkininkai sunerimo baimindamiesi, kas nutiks su melioruotais jų laukais, ir informacijos kreipėsi į seniūniją. Paskutinę savaitės darbo dieną tepavyko sužinoti, jog vyksta upių atstatymo projektas, kurį įgyvendina Aplinkos apsaugos agentūra (AAA).
Sąraše – penkios upės
Šios savaitės pradžioje paaiškėjo, jog liepos 26 d., trečiadienį, 12 val., AAA atstovai ir projekto rengėjai susitiks su rokiškėnais akis į akį. Susitikimas organizuojamas rajono savivaldybės pastate, I a. salėje.
Išsamesnius AAA atsakymus raštu „Gimtasis…“ gavo trečiadienį. Paaiškėjo, jog Rokiškio rajone „Lėvens ir kitų upių ruožų renatūralizavimo projektas“ įgyvendinamas šiose upėse: Apaščioje, Beržienoje, Lėvenyje, Vingerinėje ir Vyžuonoje. Taigi su panašia nežinia gali susidurti ne tik Pandėlio, bet ir Rokiškio kaimiškosios bei Juodupės seniūnijų žemdirbiai. Projekto tikslas kilnus – „nepažeidžiant melioracijos sistemų pagerinti vandens telkinių būklę sukuriant palankesnes sąlygas biologinei įvairovei gyventi (pirmiausia žuvims)“. Bendras Rokiškio rajone renatūralizuojamų upių ruožų ilgis yra 26,0 km. Kaip teigiama atsakyme, projektas viešai prieinamas, internetinė prieiga: https://aaa.lrv.lt/uploads/aaa/documents/files/Levens%20projektas%20viesinimui(1).pdf.
Neigia slaptumą
Į klausimą, kodėl susitikimas su visuomene (jos iniciatyva) bus organizuotas tik tada, kai jau prasidėję darbai, AAA specialistai atsakė, jog teisės aktai ir projekto rengimo techninės sąlygos nenumato prievolės susitikti su visuomene prieš darbų vykdymą, bet „Aplinkos apsaugos agentūra, iškilus poreikiui, visada važiuoja ir bendrauja su gyventojais, vietos savivalda.“
Taip pat suskubo paneigti mintį, jog gyventojai iš viso nebuvo girdėję apie projektą: „pagal teisės aktus ir projekto technines sąlygas, projekto rengėjai apie projektą privalėjo informuoti tik tuos gyventojus, per kurių žemės sklypus buvo numatytas technikos pravažiavimas įrengiant renatūralizavimo priemones, ir gauti jų sutikimus (leidimus) pravažiuoti, patvirtintus raštu.“
Kas keisis įgyvendinus projektą, kiek išlaidų dėl projekto turės rajono savivaldybė, ką laimėjo su panašiomis problemomis susidūrę Panevėžio rajono ūkininkai, skaitykite „Gimtajame…“.