Goda GUDGALYTĖ
Jau kovo 31 d. rajono tarybos posėdyje numatoma diskusijos, kur gyvuos Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija, pabaiga ir bus priimtas sprendimas, ar gimnazija toliau veiks „Romuvos“ padalinyje, ar Senuosiuose rūmuose?
Ar tikrai tai būtų galima pavadinti „diskusija“ – nesu tikra. Aš pati prieš vienerius metus baigiau Juozo Tumo-Vaižganto gimnaziją, mokiausi Senuosiuose rūmuose, ten išgyvenau nuotolinio mokymosi sunkumus, mokytojų rotaciją. Buvau išrinkta mokinių prezidente ir, nors atstovavau Seniesiems rūmams, kartu su Mokinių seimo komanda mezgėme ryšius tarp abiejų padalinių moksleivių ir, manau, tai visai neblogai sekėsi. Nors jau esu baigusi šią mokyklą, bet tiek man, tiek daugeliui kitų buvusių mokinių vis dar rūpi gimnazijos likimas. Šis klausimas aktualus ne tik visiems baigusiems gimnaziją, bet ir mokytojams, tėvams, seneliams ir visiems pilietiškiems rokiškėnams.
Klausant argumentų, į kurį pastatą turėtų būti perkelti visi gimnazijos moksleiviai, kyla klausimų. Kaip suprantu, pagrindinis argumentas, kodėl gimnazija turėtų būti „Romuvos“ padalinio pastate, yra atstumas. Mokiniams, kurie gyvena mikrorajone, bus toli eiti iki mokyklos, jei ji veiks senojoje miesto dalyje. Ar tikrai argumentas „toli“ yra svarus? Rokiškis nėra didelis miestas, mes turime nemokamą viešąjį transportą. Gimnazistai – devintų–dvyliktų klasių mokiniai. Dažnai jau vienuoliktoje klasėje moksleiviai pradeda laikyti vairuotojo teises ir ,,pagriebę“ tėvų automobilio raktelius važiuoja į mokyklą. Jeigu gimnazija toliau veiks „Romuvos“ padalinyje, ar tada nebus „toli“ mokiniams, kurie gyvena centre? Juk Rokiškyje turime gimnazistų, kurie gyvena sodų bendrijoje, miškų urėdijoje, Pagojės privačių namų kvartale, Kavoliškyje ar kituose rajono miesteliuose, ir jiems abu pastatai yra vienodai toli. Kaip jie tvarkosi su šia problema? Ar tikrai atstumas yra pagrindinis argumentas, kuris turėtų nulemti, kur turi būti gimnazija Rokiškio mieste?
Galbūt problema yra kabinetai, tačiau, ar Senuosiuose rūmuose jų yra nepakankamai? Prisiminkime, kiek daug anksčiau buvo mokinių gimnazijoje (viename pastate mokėsi 5–12 klasių moksleiviai, po 3–4 paralelines klases) ir visi tilpdavo. Be to, Senuosiuose rūmuose daugiau kabinetų yra renovuotų, pritaikytų mokymuisi, erdvės šviesios ir jaukios (svarstymui taryboje įregistruoto klausimo projekto priede nurodoma, kad Senuosiuose rūmuose tokių patalpų yra net 90 proc.). Žinoma, „Romuvos“ padalinyje pastaraisiais metais vyko renovacijos darbai, tačiau, jei atsižvelgiame į kiekį, vertėtų prisiminti, kur tokių naujai įrengtų erdvių yra daugiau. Tame pačiame projekto priede nurodoma, kad „Romuvos“ padalinyje renovuotų erdvių yra 60 proc. Tad ar tikrai vietos stoka gali būti vadinama argumentu? Gal galima atlikti eksperimentą ir išsiaiškinti – ar tikrai trūksta vietos Senuosiuose rūmuose? Prieš priimant sprendimą – savaitę ar mėnesį – mokinius leisti mokytis į vieną pastatą, o vėliau – į kitą ir pasižiūrėti, ar vietos trūkumas – iš tiesų rimtas argumentas?
„Romuvoje“ yra įrengtos laboratorijos, skirtos gimnazistams. Taip, tai – svarus argumentas ir jas palikti būtų gaila, tačiau laboratorijų įrengimas Senuosiuose rūmuose taip pat buvo nugulęs planuose. Kiek girdėjau, viena gamtos mokslų laboratorija tikrai yra, deja, ja pasinaudoti nespėjau.
Pagalvokime ir apie svečius, kurie aplanko mūsų gimnaziją. Daugelį sužavi gimnazijos tradicijos, istorija, vykusi būtent Senųjų rūmų padalinyje. Kai pradėjau studijuoti Vilniuje, sutikau daug žmonių iš skirtingų Lietuvos miestų. Kai pasakoju jiems apie tai, kad gimnazijoje turime išlaikę tradiciją paskutinėse klasėse dovanoti mokyklos bendruomenei pačių suvaidintą spektaklį, matau, kokį didelį įspūdį jiems tai palieka. Beje, šiemet sueina 100 metų nuo pirmojo gimnazijoje suvaidinto spektaklio. Žmones iš kitų miestų žavi ir skambus Vaižganto gimnazijos himnas.
Mano nuomone, vienas iš pagrindinių argumentų, kodėl gimnazija turi gyvuoti Senuosiuose rūmuose ir likti vadinama Juozo Tumo-Vaižganto vardu, yra istorija. Tai pirmoji mokykla mūsų apskrityje, turinti ilgametę istoriją – kitais metais gimnaziją baigia net 100-oji laida! Tikrai nedaugelis Lietuvos gimnazijų gali pasigirti tokiu skaičiumi. Gimnazijoje, nepaisant sovietinių represijų, buvo saugomos ir kuriamos tradicijos, kurios puoselėjamos ir šiuo metu. Žinoma, kai gimnazija pradės veikti viename pastate, nesvarbu kuriame, tradicijoms išlikti bus nelengva, tačiau per keletą metų, kai susiformuos „nauja“ bendruomenė, šie klausimai „susigulės“. Galbūt kai kurios gražios tradicijos išliks ir skaičiuos dar daugybę metų, kai kurios pasikeis, kai kurios galimai ir išnyks, prasidės ir naujų tradicijų kūrimas. Būtent tradicijos ir kuria istoriją. Istorija kuria vardą, reprezentuoja pačią gimnaziją ir net visą mūsų miestą. Žmonės sako, kad mes, rinkdami argumentus, kuri mokykla turėtų pasilikti gimnazijos vardą, neturėtume laikytis emocijų ar sentimentų, tačiau, kodėl Lietuvoje ir pasaulyje tebegyvuoja tradicijos? Kodėl bandomi išsaugoti istoriniai pastatai? Prarasti J. Tumo-Vaižganto gimnaziją Senuosiuose rūmuose būtų skaudi netektis ne tik gimnazijoje dirbantiems mokytojams ar besimokantiems mokiniams, bet ir visam Rokiškio kraštui.
Nors sprendimo priėmimas jau labai arti, tačiau išsamios diskusijos, argumentų, alternatyvų neteko išgirsti. Mano nuomone, rimtam sprendimui reikalinga ir tvari, demokratiniais principais paremta diskusija. Mieli rokiškėnai, dar kartą pasvarstykime apie iškeltus „atstumo“ ir „istorijos“ argumentus, apie tai, kaip mes įsivaizduojame gimnaziją, kokią norime ją kurti, kaip ją matome ateityje. Skatinu įsitraukti į diskusiją, išsakyti savo nuomonę ir spręsti kartu, juk mes patys kuriame savo miestą, ateitį ir bandome išsaugoti
TIK UŽ SENĄ VIETĄ! Ši vieta yra svarbi istoriniu atžvilgiu, be to verta paminėti, kad ji yra daugybę kartų gražesnė nei sovietinio stiliaus, kuri pastatyta mikrorajone dėl komunizmo patogumų.
Aš net negalėjau patikėti kai išgirdau šias naujienas. Tai absurdas. Čia tas pats kaip dabartinį Rokiškio dvarą perkelti į devynaukštį, kadangi “ten patogiau ir daugiau vietos”.
Susimastykite.
Pagal neabejingų rokiškiečių komentarus visiškai aišku, kad žmonės nori Vaižganto vardo gimnazijos senuose nuostabiuose rūmuose. Tai pažiūrėsim, kaip valdžia gerbs jų nuomonę. Dar kartą bandom būti aktyvūs, nors vilties maža.
Užsakyti straipsniai rodo, kad valdžia jų nuomonės negerbs.
Nebebus jau, anei šypsenos baltos, anei Vaižganto gimnazijos-senos.
Tas vadinamąsis Vaižganto padalinys tevertas tičkynės vardo, nes viską pasako rugsėjo 1 šventimas su okupantų uniformomis.
Jau ne kartą buvo kalbėta ir sėkmingai išsiaiškinta, kad uniformos pradėtos dėvėti dar Prezidento A. Smetonos laikais. Šias tradicijas tęsti siekia patys moksleiviai, kurie puikiai suvokia esančius faktus. Tad šis Jūsų argumentas yra laužtas iš piršto ir tikrai nėra pagrįstas, atleiskite.
Jums problemos su kognityviniais gebėjimais, smetoninės uniformos niekaip negalėjo būti išsaugotos, tai yra okuoantų primestos uniformos.
Palikite Vaižganta senuosiuose rūmuose, juk šis pastatas palikimas tėvų, vaikų ir mokytojų. Aš tik už Vaižganta
Jeigu norima, kad žmonės “tarnautų” istorijai ir pastatams – tada Vaižgantas. Jeigu būti pragmatiškiems – Romuva. Vat ir visa matematika 🙂
Tai jūs manote, kad istorija turi jums tarnauti??? Čia geras, kaip sakoma, išsidavėte.
Klausime Rokiškio rajono tarybos posėdžiui neminima, kad Senamiesčio progimnazija taps Vaižganto progimnazija. Diskusija ne apie šimtą mokinių, o apie visų gimnazijos mokinių galimybę mokytis Vaižganto gimnazijoje adresu Riomerio g.1.
Istorija yra puikus dalykas. Bet kaip nebedėvim vyžų, nebevažinėjam arkliniais vežimais, taip XXI a. kalbėti, kad pati prasčiausia miesto mokykla (kur sukišti tipo menininkai ir sportininkai) lieka gimnazija, o sutvarkytą, su laboratorijomis, su stipriu mokytojų kolektyvu išdraskom, yra kvaila. Didžiausia klaida buvo, kai pačią silpniausią mokyklą vieno jos eksdirektoriaus dėka išvis padarė gimnazija. Tai ir rezultatas toks. Kodėl visi eina į Romuvą? O vaižgantinėj nebesurenka klasių? Nes mokyklos istorijos valstybiniuose egzaminuose nepakanka. Ten žinių reikia. Rajono logika suprantama; turėti stiprią mokyklą, kurioje prieš porą metų sukurtos laboratorijos ir visa kita, kas artina mokyklą bent jau į normalių mokyklų lygį. Paliekam… Skaityti daugiau »
Oi seneliumbai kaip tu nusišneki. Pažiūrėk kur geriau egzaminai išlaikomi. Kas ta Romuva? Vieni mikro chuliganai, o išsilavinusiu ir gerbiamų tėvų vaikai – Vaižgante. Su puikiais mokytojais ir visa bendruomene.
VU Saulėtekyje irgi pastatė naujus fakultetus, mokslo centrus su moderniausiom laboratorijom, tačiau Alma mater dėl to netapo laboratorijų filialu.
J.T. Vaižganto gimnazija yra ta pati Alma mater Rokiškyje, todėl laboratorijų įrengimas kitose misto mokyklose neturėtų keisti jos statuso ir neturi tapti pagrindu naikinti istoriją. Visos Rokiškio mokyklos turi būti jungiamos prie Alma mater, o ne atvirkščiai. Kas gi čia neaišku?
Tikrai taip. Romuvoj 4 klasės, tičkinėj – nė vienos. Ot kaip gerai egzaminus laiko nechuliganai menininkai. Mokyklon vaikai eina ne senelių atminimo saugot, o mokytis ir ruoštis egzaminams. Jei tičkinė tą sugebėtų, nereiktų jos uždarinėt. Kodėl taip tičkinę mylintys tėveliai ten neleidžia savo vaikučių, o rašo į Romuvą? Nes atminimas atminimu, istorija istorija, o vaikučių grioviakasiais tėveliai matyti nenori. Jei jūsų tičkinė būtų tokia super, ką čia rašinėjat, ji pilna būtų. O dabar klasių nesurenka.
Ne tičkinė, o J. Tumo – Vaižganto gimnazija.
Savo mokyklą kaip tik ir ginu nuo tokių pragmatikų, kaip Jūs, kurie niekina vertybes ir linkę griauti, o ne saugoti ir kurti. Tą patį darys ir Jūsų vaikai su Romuva.
Ir nereikia menkinti melioratorių, nes tai profesija reikalaujanti atsakomybės, kūrybiškumo ir labai sunkaus darbo. Vien gebėjimų viską griauti neužteks, todėl ne visiems gali būti įkandama.
Ir kolūkiuose paskutiniu metu buvo jau neblogai gyventi, bet sunaikino, matyt gerovė ne visada svarbiausias argumentas. Jeigu jau gimnazija liktų Romuvos pastate, tai tegu ir būna Romuva, o Vaižgantas neatsiejamas nuo senųjų rūmų.
O tai ar ne tie patys mokytojai abiejuose padaliniuose dirba? Negi tai reiškia, kad Romuvoje jie dirba, o Vaižgante puse kojos. Nieko sau kokia teisybė lenda į paviršių apie mokytojus.
Niekas gi nežada atimti vardo iš mokyklos tik planuojama,kad ji bus Juozo Tumo-Vaižganto progimnazija o ne gimnazija.Su šimtu mokinių kaip dabar ji negali būt gimnazija.
Galėtumėte apklausti ir mokytojus, ko jie norėtų?
Tik nereikia nervintis, komuna vėl prabalsuos už Tičkaus vardą, nes Seimo narys nurodo, kad baigė Tičkinę… O jeigu būtų Adolfo, ką tada rašytų… O koks skirtumas tarp rudo ir raudono…
Vėl tau vaidenasi. Gal nueik į bažnyčią? Nors ne – jei jau raudona spalva su kažkuo asocijuojasi varyk į psichiatrinę 🙂
Sveiki, Čia kažkokia vietinių valdininkėlių buka iniciatyva, atseit kažkam patogiau, arčiau ar dar kažkas… Tikrai sunku sugalvoti didesnę kvailystę, kaip sunaikinti už J. Tumo-Vaižganto pinigus pastatytą vieną pirmųjų Lietuvos gimnazijų. Tai ne tik Rokiškio, bet visos Lietuvos kultūros ir istorijos naikinimas, spjūvis Vaižgantui į veidą. Reikėtų pranešti Vyriausybei, Švietimo bei Kultūros ministrams. Gal dar galima užkirsti kelią Rokiškio valdžios bukumui ir išgelbėti istorinę gimnaziją. Rajono žmonėms gimnazija yra kaip motina, kuri vaikus moko ir ugdo daugiau kaip 100 metų. Visi ja didžiuojamės. Reikia jai rodyti deramą pagarbą, o ne žeminti ir stumdyti kaip podukrą. Reikia toliau naudoti pagal pasirtį gerbti,… Skaityti daugiau »
Mama baigė Vaižganto gimnazija gudziais 1944, man teko baigti bolševiko vardu pervadinta vidurine, išlaikykime gimnazija originaliame pastate.
Tai gali išspausti ašarą, bet būkime realistais, sprendimas bus Būtent Romuvos naudai.
Kas stipresnis, ar idealistai, ar pragmatikai? štai ko reikia klausti. Po šių rinkimų J. Tumo – Vaižganto gimnazijos Romerio gatvėje sunaikinimo klausimas nulemtas, stipresnė perkelimo į Romuvą grupuotė.
Šių metų kovo 31 dieną vyks Rokiškio rajono savivaldybės tarybos posėdis, kurio darbotvarkėje yra klausimas DĖL ROKIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2021 M. KOVO 26 D. SPRENDIMO NR. TS-55 „DĖL ROKIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS BENDROJO UGDYMO MOKYKLŲ TINKLO PERTVARKOS 2021–2025 METŲ BENDROJO PLANO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO Klausimą posėdžiui paruošė specialistė, baigusi mokyklą, kuriai šiuo sprendimu pasirašomas mirties nuosprendis. Aš manau, kad negražu taip elgtis. Numatyta: 2. 2024-08-31 gimnazijos klasės, esančios pastate, kurio adresas – Riomerio g. 1, Rokiškis, perkeliamos į pastatą, kurio adresas – Taikos g. 17, Rokiškis; 3. 2024-08-31 keičiamas gimnazijos buveinės adresas iš Riomerio g. 1, Rokiškis į Taikos g. 17, Rokiškis.… Skaityti daugiau »
Meras viską pamiršo ką žadėjo, ar dar neįsitikinot per praeitą jo kadenciją? Išsirinkot, tai ir turit ką turit
Negali būti pasakyta tiksliau. Ačiū, Goda, kad komentuoji ir reaguoji dėl šio svarstymo. Vaižgantas yra istorija ir unikalumas, kuris tiek metų mokiniams, mokytojams, tėvams buvo daugiau nei mokykla. Su svariais argumentais visgi nugali J. Tumo-Vaižganto gimnazijos išlikimas senuosiuose rūmuose, tad pasistenkime sutvarkyti spragas (dėl labaratorijų, atstumo ir kt.) ir toliau didžiuokimės tuo, ką turime.
Gal geriau būkime idealistai nei pragmatikai? Grįžkime prie istorijos ir tikrųjų vertybių. Kai kurie valdžios sprendimai priimami nesitariant su Rokiškio bendruomene..
Jie niekad ir nesitars su bendruomene..merui žemas lygis
gal pirma bent jau surinkite gimnazistų pora klasių, teisuoliai 🙂