Kelionė keltu
Tapo tradicija, jog kas gerą pusmetį susikraunu lagaminą ir trumpam, palikęs darbus, aplankau Stokholmą. Pamatyti čia tikrai yra ką. Salų ir kanalų išmargintas miestas pribloškia savo architektūra ir karališka didybe. Nors Švedijos sostinė nėra pigi kelionių kryptis, čia verta apsilankyti dėl gausybės įdomių muziejų, kuriuose kelios dienos prabėgs turiningai ir greitai. Būtent tą dienos dalį ir skyriau „pasikultūrinti“ muziejuose.
Penktadienį, kai kolegos kulniavo namo, prasidėjo mano kelionė Ryga–Stokholmas–Ryga vienu iš dviejų šiuo maršrutu kursuojančių „Tallink“ laivų „Romantika“.
Kas dar nėra plaukęs, priminsiu – čia visko apstu: parduotuvių, kavinių, sauna ir visų kitų patogumų, prie kurių pripratęs šiuolaikinis žmogus. Būtent tos kelionės metu vyko šokių kruizas, tad kartu plaukė įvairiausi meniniai kolektyvai iš Lietuvos. Vienas jų iš Rokiškio – mūsų gražiosios zumbos šokėjos.
Kelionė į Stokholmą neužtruko. „Romantika“ Stokholmą pasiekia šeštadienį 10.30 val., o atgal į Latvijos sostinę išplaukia 17 val. ir Rygos uoste prisišvartuoja sekmadienio rytą, 11 val.
Muziejų sostinė
Pažinčiai su Stokholmu tebuvo penkios valandos. Tačiau ir tų užteko, nes bevaikštant dažnai šmėstelėdavo mintis, jog čia teks sugrįžti…
Visgi turiningai praleisti penkias valandas karališkoje Švedijos sostinėje – ne juokai. Miestas turi ką pasiūlyti pažiūrėti ir aplankyti. Gali būti sunku išsirinkti.
Miestas išsidėstęs 14 salų, kurias jungia 57 tiltai. Gražūs pastatai, žaliosios erdvės ir daug vandens – tai išskiria jį iš kitų. Smagu, jog daug lankytinų vietų galima aplankyti tiesiog pėsčiomis.
Viešojo transporto sistema šalyje yra gerai išvystyta. Visur galima naudotis autobusais, tramvajais, o Stokholme – ir metro. Viešasis transportas yra patogus ir greitas.
Stokholme apstu kultūros lobių, kuriais galima pasigrožėti nemokamai. Tiesa, nemažai didingų muziejų yra mokamų, kurių bilietai kainuoja ir 15 eurų. Tačiau tai, kas ten „paslėpta“, būna didinga.
Stokholmas pelnė žinomo Europos muziejų centro vardą. Iš viso mieste yra per 80 muziejų, daugiau kaip į kas ketvirtą galite patekti nemokamai. O keliauti toli nereikia – muziejų koncentracija vienoje vietoje labai didelė. Štai viename sklype suformuotas visas šešių muziejų parkas. O daugiau nei į pusę jų – nemokamas įėjimas.
Nemokamas muziejus tikrai nereiškia, jog neįdomus. Štai Laivybos muziejuje labai daug įdomių eksponatų ir edukacijų, o Etnografijos muziejuje pasitiko gyvi sambos judesiai.
Grožėjausi ir pačiais švedais, kurie tą savaitgalį tiesiog plūdo į muziejus – šeimomis ar pavieniui. Automobilių aikštelės buvo sausakimšos.
Ką verta pamatyti
Klajojant po Stokholmo senamiestį Gamla Staną, verta aplankyti rotušę, užlipti į bokštą ir pasigrožėti fantastiška panorama. Gamla Stane taip pat yra Karališkieji rūmai ir Stokholmo katedra.
Žalioji Djurgården sala yra miesto atrakcijų centras. Čia verta apžiūrėti jūrų laivyno „Vaza“ liekanas ar Astridos Lindgren Pepės Ilgakojinės namelį.
Verta aplankyti hipių laikų dievaičių ABBA muziejų. Visame muziejuje skamba žymiausios šios grupės dainos, gausu lankytojus įtraukiančių pramogų.
Turint laiko verta užsukti į Skanseną – muziejų po atviru dangumi. Tai pirmasis tokio tipo muziejus pasaulyje, įkurtas 1891 m. Muziejus – tarsi sumažintas Švedijos variantas, kuriame yra per pusantro šimto įvairų šio krašto laikmetį menančių namų ir sodybų. Čia vyksta įvairios mugės ir amatų šventės, puikiai organizuotos vaikų pramogos, veikia atrakcionų parkas ir akvariumas.
Tačiau čia tik maža dalelė, ką galima pamatyti visoje Švedijoje…
Pabėgimas nuo koronos
Prisiminiau praėjusių kelionių istorijas apie švedus. Jie niekada nedirba viršvalandžių, o savaitgaliais – jokiu būdu, nes laisvalaikis jiems šventas dalykas. Jį švedai išnaudoja laiką aktyviai leisdami gamtoje – vaikščiodami su šiaurietiškomis lazdomis, slidinėdami, bėgiodami… Būtent aktyvių savaitgalių švedų tautai aš baltai pavydžiu…
Švarus oras, aktyvus gyvenimo būdas. Kas kartą Švedijoje tenka matyti daugybę bėgiojančių žmonių. Nesvarbu – jaunas ar senas. Trumpai tariant, niekas jiems nesutrukdys sportuoti.
Kol Lietuvoje žiniasklaida ūžė nuo informacijos apie koronaviruso, Švedijoje nemačiau nė vieno žmogaus su apsaugine kauke. Tiesa, net žiniasklaidoje – per televiziją – viskas buvo transliuojama abstrakčiai ir be jokios didesnės emocijos. Nors aplinkui buvo ramu, saugotis pačiam teko, kad ir elementari higiena – dažnai plauti rankas ar vengti didesnių žmonių susibūrimų.
Šią savaitgalio idėją įvertinti galima puikiai. Tad norintieji praleisti savaitgalį kitaip – pagalvokite apie kelionę laivu. Nebijokite – atsigersite kavos Stokholmo senamiestyje, ar apsivilkę sportinę aprangą prasibėgsite tomis pačiomis senamiesčio gatvelėmis. Iki susitikimo Stokholme!
Reklama: poilsis Lietuvoje