Ramu nebus
„Jau, atrodo, praėjus Rokiškio jubiliejiniams, 525-iesiems, metams, kitais metais bus rami, lėta kultūrinio gyvenimo tėkmė? Oi ne! Muziejininkai sako, kad ir kiti metai padovanos gausybę svarbių datų, kurias būtina minėti ir švęsti.
Vienos tų datų yra susijusios su asmenybėmis, kurių šaknys Rokiškio krašte, bet indėlis – nacionalinio masto. Štai gražus sutapimas, bet, pasirodo, 1880 m. į pasaulį atėjo didūs žmonės – signataras V. Mironas, ministras pirmininkas A. Tūbelis, ministras J. Jankevičius ir akademikas M. Romeris. Visiems jiems – 145-eri metai. 120 metų sukanka Vasario 16-osios Akto signatarui, partizanui L. Grigoniui-Užpaliui.
Kitais metais minėsime ne vieną Tyzenhauzų šeimos jubiliejų: Ignotui – 265-eri, Aleksandrai – 245-eri, Konstantinui – 240, Sofijai – 235-eri, Reinoldui – 195-eri. Prisipažinsiu, tik pačioje metų pabaigoje pastebėjome šį faktą, kad šioje šeimoje tiek sukakčių. Tad pirma mintis lėkti pas „Tyzenhauzų paveldo“ entuziastus bendrai šio įvykio paminėjimo idėjai surasti.
Dar viena data – 2025 metais sukanka 100 metų, kai Rokiškio dvare buvo įkurta dvaro pieninė. Pieno kultūra mūsų krašte labai stipri, turinti gilias tradicijas, o sūris, apskritai, mūsų krašto vizitinė kortelė! Kartu su Rokiškio krašto kultūros mecenatu AB „Rokiškio sūris“ planuojame rokiškėnams padovanoti ne vieną kultūrinį įvykį.
Svarbi data ir mūsų gražiajai Šv. Mato bažnyčiai – 140-osios konsekracijos metinės. Šiai sukakčiai muziejininkai jau parengė ir išleido kalendorių, kurį galite įsigyti muziejuje ir Turizmo informacijos centre. Taigi laukia ne vienas renginys – parodos, susitikimai, edukacijos – būtent šioms sukaktims paminėti. Ir taip pat kviečiame įvairias bendruomenes siūlyti idėjas, veiklas, kuriomis norėtumėte kartu prisidėti prie šių įvykių įprasminimo“, – vardija neeilines datas A. Gudgalienė.
Renginys – ne fejerverkas
„Kadangi klausimas, kokie ypatingi renginiai nusimato, tai mano spontaniškas atsakymas – VISI yra ypatingi, nes kiekvienam reikės kūrybiškumo ir energijos. Renginys – ne fejerverkas: nupirkai, uždegei ir vyksta“, – sako I. Matelienė. Ji išskyrė ypatingas progas kitais metais.
„Bus bendruomenių jubiliejų, bus mėgėjų meno kolektyvų jubiliejų: nuo mažiausio vienerių metų jaunimo muzikos grupės iki „Šnekučio“ teatro 25-mečio. Minėsime solidžias Rokiškio krašto garbės pilietės, operos solistės Irenos Jasiūnaitės, Mykolo Romerio, signataro Leonardo Grigonio Užpalio gimimo metines, panemunėliečiai žada renginių ciklą Panemunėlio 500 metų sukakčiai; kultūros įstaigos savo veiklomis prisidės prie Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios 140-ųjų konsekracijos metinių iškilmių. Kitąmet dažniau dainuosime, nes 2025-ieji paskelbti atmintinais lietuvių liaudies dainos metais. Man asmeniškai laukiamiausios yra kalendorinės šventės. Lietuviškos tradicijos atgimsta. Jaunoji karta jau „užsidėjo“ vėliavos spalvas ir Vytį, o dabar ima ieško savo lietuviško būdo išskirtinumo. Bet toli ieškoti nereikia – lietuvišką išskirtinumą galima pamatyti gyvai renginiuose. Štai kad ir toks pavyzdys – Pandėlyje vasario mėnesį vyks vakaronė apie mergvakario dainas. Dar labai laukiu Justino Krisiūno spektaklio premjeros ir Rokiškio krašto muziejaus projekto apie istorinį religinį dokumentą išsipildymo“, – sako Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja.
Knygų mugė Rokiškyje? Galbūt
„Kitais metais norime įtraukti jaunimą, skatinsime savanorystę, išskirtinį dėmesį skirsime krašto moterų – rašytinio žodžio kūrėjų jubiliačių (Sofijos Tyzenhauzaitės de Šuazel Gufjė 235-osios, Alės Rūtos 110-osios, Dianos Glemžaitės 100-osios, literatės Elenos Naginskaitės-Vajegienės 100-osios gimimo ir Liudvikos Didžiulienės-Žmonos mirties 100-osios metinės) – pagerbimui ir jų veiklų aktualizavimui, unikaliam Lietuvos bibliotekų istorijoje ir mūsų krašte reiškiniui – jau 30 metų gyvuojančiam bibliotekos lėlių teatrui „Padaužiukai“ (įkūrėja ir vadovė Nadiežda Ivanova) bei Rokiškio krašto literatūrinio kelio atnaujinimui ir populiarinimui“, – sako D. Vilkickienė.
Žinoma, vyks ir tradiciniai renginiai: lėlių teatrų festivalis ,,Kai atgyja lėlės“, „Širvynė“, Nacionalinės Lietuvos bibliotekų, Šiaurės šalių bibliotekų, Suaugusiųjų mokymosi, Medijų ir informacinio raštingumo savaitės, Lietuvių kalbos dienų bei „Nepatogaus kino“ festivalio renginiai, susitikimai su rašytojais, knygų, parodų pristatymai ir kt. „Naujų formų ieškosime švenčiant tradicine tampančią Padėkos dieną. Taip pat norėtume, kad Liudo Dovydėno premijos teikimo iškilmės sugrįžtų į Rokiškį (apie tai jau ne kartą kalbėta su Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininke ir sutarta kitais metais kartu planuoti premijos teikimą, atsižvelgiant į premijos mecenato, Rokiškio krašto garbės piliečio Jono Dovydėno galimybes ir norus). Net ir negavus finansavimo LKT pateiktam projektui – poezijos ir dainų festivaliui „Prie Beržo“ – sieksime surengti nors 1–2 numatytus renginius“, – vardija direktorė.
Savivaldybės renginių planui biblioteka pateikėme tik ryškesnius viešosios bibliotekos renginius (be filialų), kurių įgyvendinimui gali skirti minimalią dalį iš biudžeto ir naudodami tik žmogiškuosius išteklius. „Ar pavyks įgyvendinti visus sumanymus, matysime, – renginių datos, laikas ir net forma gali keistis“, – sako direktorė.
Kaip inovacijas ir patrauklias idėjas jai norisi minėti jau sausio mėnesį vyksiančią kraštietės, 2023 m. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės („už drąsą ir autoironiją fotografiniuose monospektakliuose“) Violetos Bubelytės, Lietuvoje geriausiai žinomos kaip pirmosios moters fotografės, fotoobjektyvą nukreipusios į apsinuoginusią save, fotografijų parodą ir susitikimą su autore.
„Kovo mėnesį bibliotekoje bus pristatyta Pavliaus Gaigalo knyga apie Sąjūdį, Antano Strazdo 265-ąsias gimimo metines paminėsime Kamajų seniūnijos spektakliu (rež. Nijolė Čirūnienė) „Strazdelio teismas“, Tarptautinę teatro dieną švęsime kartu su raseiniškiais teatralais, Poezijos dieną keliausime rimuotu maršrutu ir siūlysime poetinius receptus. Susitikimams su rokiškėnais kviesime literatūrologę Viktoriją Daujotytę, Liudo Dovydėno premijos laureates – Danutę Kalinauskaitę ir Birutę Jonuškaitę, kunigą Beną Lyrį, populiarių knygų ir laidų apie gamtą autorių Marių Čepulį ir kt.“, – vardija bibliotekos vadovė.
Šių metų pabaigoje bibliotekoje vykusių Knygų Kalėdų (organizatorius, knygų bičiulis dim. pulk. Arūnas Dudavičius, kurio iniciatyva buvo padovanota 400 įvairių leidyklų knygų) metu bibliotekininkams gimė mintis kiekvieną ar kas antrą rudenį organizuoti 1–2 dienų Knygų mugę – „mini“ Vilniaus knygų mugės kopiją su leidyklų prekyba naujomis knygomis ir susitikimais su autoriais. „Turime ir savo sumanymų, apie kuriuos paskelbsime, jei pavyks įgyvendinti šią idėją“, – sako D. Vilkickienė.
Naujas pavadinimas – jau kovo mėnesį
O V. Kirstukienė tarp kitų metų svarbiausių išskiria į Rokiškio sceną jau sausio mėnesį su spektakliu „Musė“ grižtantį režisierių Justiną Krisiūną, grupės „Jaunatis by Echora“ vienerių metų gimtadienį ir ta proga statomą miuziklą, festivalius – modernų „ArtRo“, teatrų – „Theater Chluster“, vargonų muzikos, skirtą Rudolfui Lymanui, profesoriaus Mykolo Romerio 145-ųjų gimimo ir 80-ųjų mirties metinių minėjimą, 25-erių metų teatro ČIZ gimtadienį ir, žinoma, pirmą kartą su nauju pavadinimu „Teatro genas“ kovo mėnesį vyksiantį profesionaliųjų teatrų festivalį.
GR archyvo ir Dariaus Baltakio nuotr.