J. Kačerausko nuotr.

Atskiras augalinės kilmės maisto atliekų surinkimas – ne tik naujovė, bet ir būtinybė, įgyvendinant Europos Sąjungos keliamus aplinkosaugos reikalavimus.

Maisto atliekas rūšiuoti reikia siekiant sumažinti jų kiekį. Nors surinktos mišrios komunalinės atliekos apdorojamos mechaniniais-biologiniais įrenginiais, atskiriant iš jų antrines žaliavas, biologiškai skaidžias ir energijai gauti tinkamas atliekas, kurios perduodamos šių atliekų tvarkytojams, tai nėra tinkamiausias tvarkymo būdas. Gerokai efektyviau atliekas surinkti atskirai ir panaudoti kaip žaliavas produktų (kompostas, antrinės žaliavos, pakartotinis naudojimas) gamybai ar pakartotinam naudojimui. Šiam tikslui yra pastatyti atskiri augalinės kilmės maisto ir tekstilės atliekoms skirti konteineriai. Augalinės kilmės maisto atliekų surinkimas yra pradinis šio srauto surinkimo etapas, nes surinkti visas maisto atliekas (įskaitant mėsos, žuvies, riebalų ar kitas skystąsias atliekas) reikalingi atskiri įrenginiai, kur tokios atliekos galėtų būti sutvarkomos. Augalinės kilmės maisto atliekos yra kompostuojamos. Nors atliekoms surinkti konteinerių skaičius yra dar labai negausus (konteineriai pastatyti atskirose kolektyvinėse aikštelėse), tačiau  gyventojams, prie kurių namų jie pastatyti, siūlome jas namuose rinkti atskirai ir patalpinti į tam skirtus konteinerius. Neišvengiamai kiekvienais metais auga atliekų sutvarkymo kaštai (dėl kintančių šios veiklos apmokestinimo būdų), todėl reikalingi alternatyvūs tvarkymo metodai, jas atskirai surenkant ir tvarkant.

Pradėjus atskirai rinkti augalinės kilmės maisto atliekas jų nereikia mesti į mišriųjų komunalinių atliekų konteinerius, o naudotis konteineriais, skirtais šioms atliekoms surinkti.

Ką mesti į maisto atliekų konteinerį? 

  • Maisto atliekas: vaisių ir daržovių likučius, kiaušinių lukštus, arbatos tirščius ir pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, mėsos atliekas, kaulus, skerdienos liekanas, žuvies likučius, riebalus, aliejų, pieno produktus.
  • Virtuvės atliekas: riebalais ir kitais maisto produktais suteptą kartoną ir popierių, išskyrus pakuotes, naudotus popierinius rankšluosčius, staltieses, servetėles, naudotus vienkartinius popierinius puodelius.
  • Žaliąsias atliekas: kambarinius augalus ir jų dalis, piktžoles, kitas sodo ir daržo atliekas, susmulkintas medžių šakas.

Gyventojai taip pat kviečiami naudotis tekstilės atliekų konteineriais. Gyventojai nebereikalingus tekstilės gaminius gali mesti į tekstilės atliekų surinkimo konteinerius. Buityje susidarančias tekstilės atliekas privaloma atskirti nuo kitų komunalinių atliekų jų susidarymo vietoje. Draudžiama šias atliekas mesti į mišriųjų komunalinių atliekų, antrinių žaliavų ar kitus šioms atliekoms neskirtus konteinerius bei palikti šalia jų. Netinkamos į tekstilės konteinerį atliekos turi būti metamos į mišriųjų komunalinių atliekų konteinerį arba vežamos į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles.

Ką mesti į tekstilės atliekų konteinerį?

  • Drabužius;
  • Avalynę;
  • Patalynę, antklodes, užuolaidas;
  • Minkštus (pliušinius, medžiaginius) žaislus;
  • Kitas tekstilės gaminių atliekas.

Į konteinerį mesti draudžiama:

  • Dažais ar tepalais užterštą tekstilę;
  • Sauskelnes;
  • Čiužinius bei kitas stambiąsias atliekas.

Išrūšiuotos tekstilės atliekos yra perdirbamos, naudojamos pakartotinai arba panaudojamos energijai išgauti.

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Rūšiuotoja
Rūšiuotoja
2019 18 gruodžio 12:16

Nesupratau to išskyrus, ar tai išskyrus tik pakuotes, ar visa kita po kablelio? Nes popierinis ranksluostis, servetėlės juk organiški.

Rekomenduojami video: