Su senomis padangomis panorę atsisveikinti vairuotojai turėtų žinoti: palikti jas prie šiukšlių konteinerio, išmesti pamiškėje, šalikelėje ar kitoje vietoje – pats blogiausias sprendimas, galintis kaip reikiant patuštinti kišenes.
Priima padangų platintojai
Pagal Atliekų tvarkymo įstatymą, nemokamai priimti senas padangas privalo visi padangų platintojai, tarp jų ir prekybos centrai. Atiduodamos padangos turi būti skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui, o jų skaičius – atitikti perkamų padangų skaičių. Kitaip tariant, jei perki keturias naujas, tai priima ir keturias senąsias.
Paskambinę klientų aptarnavimo telefonu į „Senukų“ bendrovę buvome patikinti, kad prekybos centre įsigyjant naujas padangas iš tiesų galima palikti ir naudotas.
Be papildomo mokesčio senos padangos priimamos jas keičiant autoservisuose. Beje, autoservisuose priimamos visos atliekos, susidariusios transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos metu.
Kita išeitis – vežti jas į UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centrą, esantį Donelaičio g. 16, Rokiškyje. Kitos artimiausios stambiųjų atliekų surinkimo aikštelės yra Vabalninke (Biržų r.) bei Kupiškyje. Paprastai šios aikštelės nemokamai priima iki penkių padangų, todėl, prieš veždami atliekas į artimiausią aikštelę, gyventojai turėtų pasitikrinti, kiek jų priimama konkrečioje vietoje.
Iš mokesčių mokėtojų kišenės
Pavasarėjant pakelėse ir pamiškėse, toliau nuo pašalinių akių esančiuose pakrūmiuose ar pievose anksčiau už grybus pradeda „dygti“ padangų, plastiko atliekų krūvos. AB „Rokiškio komunalininkas“ meistras Sigitas Seibutis, atsakingas už antrinių žaliavų surinkimo organizavimą ir plėtojimą, paaiškino paprastą tiesą – už netinkamoje vietoje (ne tik gamtoje, bet ir prie šiukšlių konteinerių) paliktų padangų bei kitų šiukšlių išvežimą mokame mes, mokesčių mokėtojai. Mat tokiu atveju seniūnijos užsako paslaugą, apmokamą savivaldybės lėšomis.
Piniginė bauda priklauso nuo… kubinių decimetrų
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Rokiškio rajono agentūros vadovė Danutė Baronienė informavo, kad sausio 1 d. įsigaliojusio Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnis numato, kas gresia už atsainų atliekų tvarkymą. Pavyzdžiui, už nepavojingomis atliekomis užterštą aplinką vandenviečių ir mineralinių šaltinių sanitarinėse apsaugos zonose, saugomų gamtos ir kultūros paveldo objektų teritorijose ir jų apsaugos zonose, rekreacinėse teritorijose, Šiaurės Lietuvos intensyvaus karsto zonoje, šaltiniuotose vietose ir pelkėse, geležinkelių ir valstybinės reikšmės automobilių kelių pakelių juostose ir apsaugos zonose bei kitose kodekse išvardytose vietose gresia įspėjimas arba bauda nuo 61 euro.
Kitokie „įkainiai“ taikomi už aplinkos teršimą pavojingomis atliekomis – baudos gali siekti ir keletą tūkstančių eurų. Visais atvejais baudos dydis priklauso nuo aplinkos užteršimo kubiniais decimetrais.
Su balandzio 1