Tyčia arba netyčia
VMVT Viešųjų ryšių skyrius patikino, jog Rokiškio rajone tikrai nenustatyta paukščių gripo atvejų. Mieste imta spėlioti, kad galbūt sparnuočiai krenta dėl gamtinių sąlygų – vandens stygiaus, sausros. Nors tam priežasčių nėra – Rokiškyje yra vandens telkinių.
Tačiau priešingą versiją „Gimtajam…“ išdėstė Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis. Jo teigimu, jeigu virusinė liga, t. y. paukščių gripas, nenustatyta, vadinasi, yra kita, sisteminė priežastis. „Kaltas tikrai ne vandens stygius ir ne sausra. Manome, jog paukščiai yra nuodijami. Nežinia, tyčia ar netyčia, paukščiai prilesa ne vietoje, atvirai padėtų nuodų žiurkėms, – tiesiai šviesiai įvardijo patirtį turintis specialistas. – Gali būti, kad gyventojai tikslingai nuodija. Gali būti, kad paukščiai užragavo neatsargiai išdėliotų, nuo kitų gyvių menkai paslėptų žiurknuodžių.“
L. Raudonikis pasiūlė atlikti nugaišusių paukščių toksikologinius tyrimus, t. y. tirti, ar nenunuodyti. Tokie tyrimai atliekami Vilniuje, laboratorijoje.
Ornitologas papasakojo apie varninių paukščių gyvenimo būdą. Jie yra visaėdžiai ir lesa bet kokį lesalą. Be to, gyvena žmogui artimoje aplinkoje, todėl į skilvius kemša viską, kas padėta šalia žmogaus, „iššukuoja“ teritoriją. Tuo ypač pasižymi kuosos. Varnos šiuo metu išperėjusios vaikus, todėl laikosi atokiau nuo žmonių.
Kalbėdamas apie Rokiškio atvejį, ornitologas nesistebėjo: „Nebūtų didelė naujiena, jei sužinotume, kad kažkas tokiu būdu kovoja su nepageidautinais gyvūnais.“ Pavyzdžiui, Vilniuje nustatyta atvejų, kada žiurknuodžiais apsinuodijo naminiai gyvūnai – vedžiojami šunys. Augintinių šeimininkai kreipėsi į veterinarus, todėl buvo lengva nustatyti priežastį ir vietas, kur pridėliojama nuodų.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…”