Šeštadienį į savivaldybę susirinkusias miestų, su kuriais Rokiškis užmezgęs draugystės ir bendradarbiavimo ryšius, delegacijas, taip pat miesto šventėje kultūrinę programą pristačiusius atstovus sveikino rajono meras Ramūnas Godeliauskas.
Meras pasidžiaugė, kad švęsti Rokiškio gimtadienio atvyko visi draugai, bet ypač šiandieniniame karo kontekste malonu matyti Ukrainos miesto Dubno delegaciją – miesto merą Vasyl Antoniuk su žmona Olena Antoniuk, šio miesto Ekonomikos skyriaus vedėją Myroslavą Piddubnyk ir Dubno regiono darbuotojų sąjungos pirmininką Yuriy Ivaschenko.
Su šiuo Ukrainos miestu, turinčiu per 38 tūkst. gyventojų, Rokiškis bičiuliaujasi nuo seno. Rokiškis savo bičiulių nepaliko ir nelaimėje – Rusijai užpuolus Ukrainą mūsų mieste buvo renkama ir į Dubną išgabenta humanitarinė pagalba, du priešgaisrinės saugos automobiliai.
Net džiaugsmingiausius momentus temdo karas
Bičiulystė su Dubno miestu šeštadienį buvo sutvirtinta bendradarbiavimo sutartimi. Kaip sakė R. Godeliauskas, anksčiau su miestais partneriais Rokiškį paprastai siedavo bendradarbiavimas kultūros ir sporto srityje, tačiau dabartiniame kontekste miestų bendradarbiavimas įgauna kitą prasmę. „Karo kontekste paaiškėjo, kaip svarbu bendrauti visiems Europos miestams, ištikus sunkumams teikti vieni kitiems pagalbą. Dar kartą noriu pabrėžti, kad Rokiškis palaikė, palaikys ir kuo galėdamas padės Dubno miestui“, – susirinkusiems svečiams sakė Rokiškio meras.
Šį džiaugsmingą momentą aptemdė ir liūdesys – Dubno miestas ką tik sulaukė skaudžios žinios, kad kare su Rusija agresore žuvo septyni šio miesto kariai. Rokiškio meras pakvietė visus tylos minute pagerbti žuvusius karius.
Išreiškus pagarbą žuvusiesiems, Dubno meras V. Antoniuk sakė, kad, deja, visa šalies istorija, visos sutartys, memorandumai rašomi Ukrainos liaudies krauju. Dėkodamas Rokiškiui už pagalbą ir palaikymą, Dubno meras kartu priminė, jog tos pagalbos vis dar reikia ir reikės. „Prasideda žiema, todėl prašau Lietuvos, Rokiškio žmonių nenutraukti pagalbos teikimo. Jūs matote mūsų pergales, matote, kad jūsų pagalba nenueina veltui“, – sakė V. Antoniuk.
Dubno meras ypač dėkojo Lietuvai ir Lenkijai. „Tai geriausi Ukrainos draugai. Kai prasidėjo didysis mūsų žmonių bėgimas nuo karo, mes neįsivaizdavome, kaip jūs su ta migracija susitvarkysite, o, pasirodo, tai įmanoma“, – sakė V. Antoniuk.
Rokiškio gimtadienio proga Dubno meras įteikė Ukrainos tapatybę simbolizuojančias dovanas – ukrainietiškų raštų ir spalvų tautinį rankšluostį ir paveikslą su mergaite bei gulbėmis. „Ši mergaitė – tai Ukraina, o gulbės – tarsi šviesi apsauga nuo visų negandų“, – sakė Dubno meras.
Miestai draugai dovanojo tai, kas geriausiai atspindi jų kraštą
Šiltų sveikinimų Rokiškis sulaukė ir iš kitų savo bičiulių – Lenkijos miesto Červionka-Leščynos, su kuriuo jau yra pasirašytas bendradarbiavimo ketinimų protokolas, Estijos miesto Tapa, su kuriuo Rokiškis bendrauja nuo seno.
Tapos savivaldybės meras Valdo Helmelaid, sveikindamas Rokiškį su gimtadieniu, sakė, kad sunku buvo apsispręsti, ką tokio, simbolizuojančio Tapą, atvežti dovanų. „Esame pramoninis, taip pat ir karinės pramonės miestas, todėl niekaip to neatvešime, tačiau esame ir viskio gamintojas, o jo skonyje atsispindi mūsų miesto tapatybė, todėl tokį suvenyrą ir dovanojame“, – sakė Tapos miesto meras.
Savo miestų tapatybes atspindinčias dovanas dovanojo ir kiti Rokiškio miestai draugai: Latvijos Jėkabpilio, Cėsio miestai, Zarasai. Pasveikinti Rokiškio atvyko ir Rumunijos, su kuria Rokiškis bendradarbiauja kultūros srityje, ambasados pirmasis sekretorius Ionut Bogdan Brinzei.
Netrūko ir egzotikos
Vėliau šalių sveikinimai persikėlė į aikštę, kur svečių jungtiniame koncerte suplevėsavo devynių šalių vėliavos. Dainomis ir šokiais Rokiškį čia pasveikino atlikėjai iš Vengrijos, Lenkijos, Visagino, Malaizijos, Katalonijos, o nuo karo Ukrainoje pabėgusi ir Lietuvoje įsikūrusi stipraus balso ukrainietė dainininkė Darja sakė, kad bent dainomis nori atsidėkoti mūsų šaliai už pagalbą ir palaikymą.
Koncerte netrūko ir egzotikos – suplevėsavo net Malaizijos vėliava, kurią atvežė dainininkas, muzikantas bei kompozitorius Sherman Tan, jau keleri metai gyvenantis Lietuvoje, o pastaruoju metu – Panemunėlyje. Jį čia atvedė meilė – Panemunėlyje muzikantas gyvena su žmona Diana. Rokiškėnams Sh. Tan sudainavo lietuviškai, nors galbūt daug kas būtų mieliau pasiklausęs malaizietiškų dainų, atliekamų šio nuostabaus balso dainininko.
Svečių koncertą užbaigė ispanai. Tik jiems pasirodžius, iki tol atokiau nuo scenos laikęsis jaunimas be raginimų pajudėjo egzotiškos išvaizdos svečių link. Renginio vedėja režisierė Neringa Danienė pajuokavo, kad, matyt, gražuoliai ispanai laiko Rokiškyje veltui neleido – spėjo įsigyti būrį gerbėjų.
Na, o visai vakare koncertavo Donatas Montvydas – būtent šį atlikėją miesto šventei išsirinko patys rokiškėnai.