Rimantas Kmita. „Pietinia kronikas“, 2016 m.
Literatūros kritikas, poetas, rašytojas pirmąjį savo romaną skiria Šiauliams. Knyga apie „bachūrą“ iš Pietinio rajono anais laukiniais laikais parašyta Šiaulių šneka.
Tai romanas, kokio Lietuvoje dar nebuvo. Laiko mašina, be atsikalbinėjimų panardinanti į XX a. pabaigą, pasakojanti apie vieno vaikino istoriją iškart po nepriklausomybės. Su juoku pro ašaras, su „kožom“ ir „treningais“, meile ir pinigais, laukiniu kapitalizmu ir regbiu ir su laisvai besiliejančia šiauliečių šneka…
Virginija Kulvinskaitė. „Kai aš buvau malalietka“, 2019 m.
Pirmoji išpažintinė knyga apie laukinį dešimtąjį dešimtmetį Vilniuje, papasakota iš moters perspektyvos. Kioskeliai, reivai, pirmieji Vilniaus naktiniai klubai, tūsai, vėliau – doktorantūros studijos ir tarptautinės konferencijos. Filologė, netikinti literatūra ir labiau už viso pasaulio meną vertinanti betarpiškas patirtis. Pastangos pritapti, meilės siekimas, malonumo troškimas, laimės akimirkos, purvas. Ir žinojimas, kad neprapulsi. Tai tapatybė, netelpanti į tradicinius įvaizdžius. Jokio sentimentalumo. Jokio kaltės jausmo. Jokios patetikos.
Vaiva Rykštaitė. „Lizos butas“, 2020 m.
Knygos autorė filosofijos magistrė, tinklaraštininkė, šiuo metu gyvenanti Havajuose, pasakoja apie laimę, kuri kartais kvepia skrudintomis saulėgrąžomis, o kartais – benamių šlapimu.
Knyga lengvai skaitoma, autorė nesikapsto pernelyg giliai, neanalizuoja ir psichologizmais neužsiima, bet ironija, humoru persmelktos situacijos priverčia sustoti ir pasvarstyti, kiek čia yra ir liūdesio, ir skaudulių. Pabaiga miela, kviečianti šypsotis.
Puiki, gerai parašyta knyga, patiksianti mėgstantiems šviesias, greitai sukaitomas knygas.
Saulius Šaltenis. „Geležiniai gyvatės kiaušiniai“, 2020 m.
Romanas, kuriame bandoma kitaip, naujai papasakoti apie idealią meilę.
Knygos autorius posovietinės tikrovės lūžio ir sumaišties metą regi ne dalyvio, bet stebėtojo akimis. Romano veikėjų nuomones vertina labai neutraliai. Romane nauja ir tai, kad herojų jausmai ir santykiai svarbiau už viską. Dukra, motina, vyras, žmona susiję egzistenciškai, nors ir traumuoti praeities baisybių.
Pasakojimas sklidinas tobulų metaforų, vientisas ir dinamiškas, jame susipynęs švelnumas ir brutalumas. Tikras prozos meistro kūrinys.
Jurga Tumasonytė. „Remontas“, 2020 m.
Romane daug laikmečio ženklų ir situacijų, artimų šiuolaikinių trisdešimtmečių kartai. Tai ir tragikomiška gyvenimo istorija, ir detektyvo elementų turintis pasakojimas. Romano pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai – veikėjai po sudėtingų šeiminių išgyvenimų atlieka namų remontą, taip tarsi paslėpdami skaudulius po baltu dažų sluoksniu. Remonto reikia ir sergančioms sieloms, kurios, net ir užgriuvus sunkumams, mėgina atsitiesti ir viską pradėti iš naujo.
Justinas Žilinskas. „KGB vaikai“, 2012 m.
Nuotykiais alsuojantis romanas apie neįprastų sugebėjimų turinčius jaunuolius ir dėl to juos medžiojančius „kagėbistus“. Pusiau fantastinis, pusiau istorinis romano veiksmas leis atpažinti save pačius, jei tik ėjome į mokyklą, studijavome, mylėjome, bėgome, patyrėme nuotykių 1996-aisiais.
Tai ir nuotykių romanas su daug šnekų, važiavimo, bėgimo ir mažai filosofijos. Tai ir detektyvas, kurio veikėjai sprendžia tradicines užduotis: Kas? Kodėl? Qui bono? Tai ir šiek tiek mistinis romanas, kurį suprasti jauniesiems skaitytojams bus sunkoka… Tačiau skaitydami jie galės žavėtis tikroviškais paveikslais ir pašėlusiais nuotykiais.
Vaikams ir jaunimui rekomenduojame naujausias lietuvių autorių knygas:
Dovilė Junigeda. „Kalno durys“, 2020 m.
1988-ieji metai – be mobiliųjų telefonų, kompiuterių, bet vaikai turi daug laiko žaidimams lauke! Trys geriausi draugai – Vilė, Teklė ir Simas – vieną naktį Ramybės kalne randa duris, net neįtardami, kad už durų – tunelis, o tunelio gale… nesakysime, kas! Tai tavo vartai į stebuklingą ir labai juokingą kelionę! Vienas, du, trys… durys atsiveria!
Asta Jolanta Miškinytė. „Bitlas. Ana Orka ir aš“, 2020 m.
Romanas apie paauglystę, kuri visiems romano veikėjams yra didžiausias gyvenimo išbandymas: ir šešiolikmečiams, ir jų tėvams. Savo istoriją pasakoja didysis melagis, bet jo nelaimingo gyvenimo ir prarastos meilės istorija tikrai sukrės.
Tai knyga tėvams apie juos ir jų vaikus – paauglius, kurie sugriauna tėvų gyvenimus. Taip pat tai knyga ir paaugliams, kurių vaikiškos vasaros pralekia taip greit…
Lina Žutautė. „Monstropedija“, 2020 m.
Išmonės ir nuotykių nestokojanti apysaka-pasaka nukelia į šaltą Naujųjų metų naktį, kurioje vieniši, nuskriausti ir likimo valiai palikti žaislai gūdžiame miške atranda kosminį laivą, iš nesvetingos Žemės skraidinantį į žaislų planetą Tandadriką. Bičiuliai surizikuoja leistis į kelionę, tačiau nė vienas nenutuokia, kad čia jiems teks patirti ne vieną išbandymą, lemsiantį tolesnę draugystę.
Parengė Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė