Krišnos sąmonės religinės bendrijos judėjimo vienuoliui pamokslautojui JŠ Dhirasantai Das Gosvamiui padėjo vertėja, nes paskaita vyko anglų kalba. V. Bičiūnaitės nuotr.

Naujieji religiniai judėjimai – kas tai, ką jie duoda žmogui, kokias vertybes propaguoja?

Kai kurie paskaitos nė neįpusėjo

Vienas iš naujųjų religinių judėjimų yra Rokiškyje veikianti Krišnos sąmonės religinė bendrija, vienijanti apie 15 narių. Tai iš Indijos kilęs tikėjimas, kaip aukščiausią Dievo asmenį garbinantis Krišną. Į susitikimą Rokiškyje su šio judėjimo vienuoliu pamokslautoju JŠ Dhirasanta Das Gosvamiu susirinko apie 30 įvairaus amžiaus klausytojų. Tiesa, kai kurie iš jų dar neįpusėjus susitikimui paliko salę, nes, pasak jų ,,tai ne mūsų tikėjimas“.

Pamokslautojas vedė paskaitą ,,Aukso amžius Kali amžiuje“. 1972 m. gimtojo miesto Londono (Didžioji Britanija) Radha Krišna šventykloje jis tapo vienuoliu ir jau 44 metus studijuoja šį tikėjimą. JŠ Dhirasanta Das Gosvamis pasakojo apie savo klaidžią jaunystę, netikėtą religijos atradimą ir jos istoriją bei pamatines vertybes, pamokslautojo patirtį, kuri jį veda į įvairiausius pasaulio kraštus: Indiją,  Sibirą, Švediją, Suomiją… Dabar vienuolis įsikūręs Utenoje. Kelionių patirtis leidžia palyginti tautų charakterius: mes, lietuviai, kaip ir suomiai, esą turime nepasitikėjimo kompleksą – mažai kalbame.

Kas ką valdo?

Vedų kultūrai – 5 tūkst. metų. Pasak vienuolio, joje yra informacija ir apie šio amžiaus vertybių kaitą: žemosios vertybės kyla, o aukštosios krinta. Tačiau yra ir teigiamos pažangos – tai technologijos, pvz., mobilieji telefonai. Kam jos tarnauja – gėriui ar blogiui, priklauso nuo naudojimosi tikslų. Deja, kartais jos gali pagilinti žmonių tamsumą, nes imame nebepastebėti šalia esančiojo. Taip degraduoja asmenybė. JŠ Dhirasanta Das Gosvamis kėlė klausimą: ,,Kas ką kontroliuoja? Technologijos tave ar tu technologijas?“ Puiku, jei jos naudojamos aukštesniems tikslams siekti.

Kas gali padėti atskirti gėrį nuo blogio?

„Gimtojo … “ paklaustas, kaip paaugliams ir jaunimui suvokti, kas yra moralinės vertybės, sakė: „Šiais laikais atrodo, kad pats mažiausias, nekalčiausias vaikas ar jaunuolis gali padaryti nusikaltimą. Dažniausia tokio elgesio priežastis – vaikystėje savoje aplinkoje matyti pavyzdžiai. Smurtą skatina ir vaizdo žaidimai, nes jie yra apie naikinimą, susinaikinimą, žudymą. Galime įsivaizduoti tokioje aplinkoje gyvenantį vaiką… Žaidimų kūrėjai galvoja nedarantys žalos, bet iš tikrųjų tai labai žeidžia psichiką. Tai didelė problema. Tačiau ne vaiko ar jaunuolio. Tai suaugusiųjų problema – nuo jų reikia pradėti. Technologijos nėra blogis. Aš taip pat žiūriu filmus apie Krišną. Tačiau jei žiūrėčiau „Holivudo“ filmus, ką matyčiau? Rūkymą, seksą, lošimus… Jie nieko gero neduoda mūsų širdžiai. Mes – lyderiai, tėvai, mokytojai – esame atsakingi, kad vaikų širdys atskirtų gėrį ir blogį.“

Laisvanoriška auka

Renginį organizavo Rokiškio vedų kultūros centras. Apie Krišnos sąmonės bendrijos Rokiškyje veiklą pakalbinome vieną iš jos narių Virgilijų Klasinską. „Bendraminčių namuose renkamės bent du kartus per mėnesį. Kartą per mėnesį, kaip ir šiandien, organizuojame viešą programą. Paskui būna tradicinės vegetariškos vaišės“, – pasakojo pašnekovas.  Paklaustas apie aukojimo religinei bendrijai reikalus, V. Klasinskas sakė, jog materialiame pasaulyje pinigai yra energija, padedanti eiti pirmyn – siekti aukštesnių dvasinių tikslų: „Piniginė auka yra laisvanoriška. Tai nurodome ir skelbimuose. Vienas išgali paaukoti du eurus, kitas – dešimt. Svarbiausia, kad jie būtų duoti iš širdies, be pavydo ir gailesčio. Tiesa, būna, kai atvykstantis lektorius prašo didokos sumos, tuomet klausytojams nustatome paskaitos kainą.“ V. Klasinskas sakė negalįs tvirtinti, kad tokios pat aukojimo nuostatos laikosi ir kitos bendrijos.

Tradicinių yra vienuolika

Lietuvoje religinių organizacijų veiklą nustato Religinių bendruomenių įstatymas. Šalyje tradicinėmis pripažįstama vienuolika religinių bendrijų. Be jų, Lietuvoje veikia ir įvairūs naujieji religiniai judėjimai. Šis terminas vartojamas apibrėžti naujiems, nuo tradicinių religinių organizacijų atskilusiems ar iš kitų šalių atkeliavusiems tikėjimams.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: