Iniciatyva, nulemsianti dalies kailinių žvėrelių ateitį Lietuvoje, padalijo visuomenę į dvi kompromiso nerandančias puses.
Gyvūnų teisių gynnėjai kategoriškai pasisako už kailių fermų draudimą, pabrėždami, kad Lietuva yra pasiruošusi atsisveikinti su industrija, kankinančia gyvūnus dėl puošmenos.
Organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė teigia, kad ketvirtadienio balsavimas Seime – neeilinis.
„Seimo nariai galės paskutinį kartą balsuoti dėl pačios šlykščiausios ir žiauriausios industrijos Lietuvoje uždarymo. (…). Jie turi suprasti, kad šio balsavimo rezultatus išmoksime, atsiminsime ir priminsime visiems prieš kiekvienus rinkimus. Seimo nariai turi suprasti ir tai, kad lietuviai nori apsaugoti gyvūnus nuo nereikalingo kentėjimo, o tai reiškia, jog kailių industriją laikas uždaryti. Jie balsuos taip, kaip jų prašys rinkėjai“, – sako G. Vaitkevičiūtė ir ragina visuomenę rašyti laiškus Seimo nariams bei išsakyti poziciją už kailių fermų draudimą šalyje.
Savo ruožtu kailinius žvėrelius auginantys ūkininkai nuogąstauja, kad Lietuvoje tokiomis įstatymo pataisomis žlugdomi jų verslai, į kuriuos invesatuoti milijonai eurų. Anot verslininkų, sprendimai dėl kailių fermų draudimo yra skubinami, tinkamai neįvertinus poveikio ir nediskutavus su ūkininkais dėl adekvačių fermų uždarymo kaštų.
ELTA primena, kad įstatymo projekte numatyta, jog kailių fermų draudimo įstatymas įsigaliotų nuo 2024 m. sausio 1 d., nuo tada besiverčiantiems šia veikla būtų galima gauti kompensacijas. 2027 m. sausio 1 d. įsigaliotų draudimas verstis kailinių žvėrelių auginimo veikla.
Nutraukiantiems šią veiklą Aplinkos komitetas numato laiptuotos kompensacijos principą: verslą uždarę 2024 m. gautų 3 Eur už kiekvieną gyvūną, 2025 m. 2 Eur, o pasitraukę iš rinkos 2026 m. – 1 Eur.
Visiems vykdžiusiems kailinių žvėrelių auginimo veiklą būtų suteikiama galimybė gauti valstybės finansavimą naudotiems įrenginiams, kurie niekur kitur negali būti panaudojami kitais tikslais, tvarkyti. Dirbusiems tokio tipo fermose numatoma suteikti kompensacijas iš valstybės biudžeto.
Šiuo metu kailių fermas yra uždraudusios 19 Europos valstybių. Tokį sprendimą jau priėmusios ir kitos dvi Baltijos šalys, taip pat Austrija, Prancūzija, Airija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai ir kitos. Sprendimo be Lietuvos vis dar nepriėmė Rumunija, Bulgarija, Lenkija, Graikija ir Suomija.