Virgis Lesmanavičius į Šarm aš Šeichą su šeima išskridome sekmadienį ryte – nepraėjus nė parai po ten įvykusios lėktuvo katastrofos.
Virgis Lesmanavičius į Šarm aš Šeichą su šeima išskridome sekmadienį ryte – nepraėjus nė parai po ten įvykusios lėktuvo katastrofos.

Spalio 31 d. virš Sinajaus (Egiptas) pusiasalio sudužus Rusijos aviacijos kompanijos lėktuvui, skridusiam maršrutu Šarm aš Šeichas–Sankt Peterburgas, žuvo visi – 224 – juo skridę žmonės: 217 keleivių ir septyni įgulos nariai.

Vietos žiniasklaida teigė, kad Rusijos lėktuvas nukrito dėl sprogimo variklyje praėjus maždaug pusvalandžiui po pakilimo. Galima sprogimo priežastis – variklio defektas arba bombos detonacija.

Po tragiško įvykio Lietuvos kelionių agentūros suskubo iš kurortinio Egipto miesto parskraidinti ten poilsiavusius beveik 400 lietuvių. Paskutinieji į gimtinę grįžo lapkričio 11 d. Pasak poilsiautojų, pačiame kurorte ramu, tačiau išskrendantieji oro uoste turėjo ištverti kruopščią patikrą.

Didžiausi Lietuvos kelionių organizatoriai „Novaturas“ ir „Tez Tour“ skrydžius į Egipto kurortą Šarm aš Šeichą dėl žmonių saugumo sustabdė.

„Vertindami situaciją Šarm aš Šeiche, po konsultacijų su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, skrydžių į Šarm aš Šeichą nevykdysime iki kitų metų sausio mėn. 3 d.“, – pranešime spaudai teigė kelionių agentūros „Novaturas“ atstovai.

Nesant būtinybei Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nekeliauti į Kairą, Aleksandriją, Ismailiją, Port Saidą ir kitus didžiuosius Egipto miestus bei Nilo deltos gyvenvietes, nes čia išlieka teroristinių išpuolių, demonstracijų ir susirėmimų su saugumo pajėgomis tikimybė.

Tačiau ar šie raginimai rūpi poilsio šiltuose kraštuose ištroškusiems turistams iš Rokiškio?

Nerimą kėlė mintys: kas mūsų ten laukia, kaip būsime sutikti…

Virgis LESMANAVIČIUS, verslininkas

Į Šarm aš Šeichą su šeima išskridome sekmadienį ryte – nepraėjus nė parai po ten įvykusios lėktuvo katastrofos. Kelionę įsigijome penktadienio popietę, jos iš anksto neplanavome, laukėme palankių paskutinės minutės pasiūlymų. Šeštadienio ryte baigėme tvarkyti dokumentus, o po pietų sužinojome, kad ten, kur vyksime, nukrito lėktuvas. Minčių neskristi nekilo, nes džiaugėmės gana pigiai įsigiję septynių dienų kelionės paketą, kur viskas įskaičiuota. Ar nebaisu buvo skristi? Skristi – ne. Nerimą kėlė kitokios mintys: kas mūsų ten laukia, kaip būsime sutikti, kas vyksta kurorto viešbučiuose, kaip reikės keliauti po Šarm aš Šeichą ir pan. Nuskridę iš karto atsisakėme daugelio vietinių kelionių.

Jeigu nebūtume žinoję apie nelaimę, nelabai ir suprastume, kad ji nutiko: visi stengiasi elgtis ramiai, negąsdinti turistų. Juk vietos gyventojai verčiasi iš turizmo. Tačiau turistai masiškai išvažiuoja, viešbučiai apytuščiai. Darbuotojai kalba, kad dabar jiems – „šakės“. Kiek bendravau su vietiniais, dauguma jų tikina, kad nelaimė per daug išpūsta. Aišku, jie tai vertina iš savo pusės: jei turi 300–400 vietų viešbutį, po tragedijos jis jau nuostolingas. Praėjus beveik savaitei po nelaimės, kai daugumos šalių kelionių agentūros paskelbė atšaukiančios skrydžius ir išgabenančios turistus, vietinių veiduose buvo matyti didelis nusivylimas: jie išsigandę, nes reikės atleisti darbuotojus. 

Mes buvome apsistoję viešbutyje, kuris labiau skirtas atostogaujančioms šeimoms. Čia mums buvo ramu. Mes netūnojom tik viešbutyje, pasižvalgėme po miestelį, apsilankėme parduotuvėse. Pačiame kurorto centre, kur įrengti grojantys fontanai, labai daug apsaugos darbuotojų. Vienos lietuvės jie paprašė atidaryti krepšį ir jį patikrino. Bet ir žmonių ten susirenka labai daug.

Kiek man teko bendrauti su poilsiautojais, visi kelionę įsigijo per kelionių agentūras, tad apie pavienius keliautojus nieko negaliu pasakyti. O kalbant apie agentūras, lietuviai suskubo išgabenti tautiečius. Tą savaitę, kai mes poilsiavome, Šarm aš Šeiche dar liko apie 30 lietuvių turistų. Man aiškino, kad jiems organizuojamas grįžimas per Lenkiją, nes atskiro lėktuvo dėl jų nesiųs.

Buvo ir tokių, kurie norėjo grįžti namo greičiau. Ukrainiečių pora turėjo išsipirkę 10 dienų kelionę, bet išvykti norėjo anksčiau, kartu su tais, kurie ilsėjosi 7 dienas. Tačiau negalėjo jų paimti, nes nebuvo vietos. Žmonės turėjo išlaukti.

Oro uostas sausakimšas žmonių, nemažai sumaišties. Net lauke prie pirmųjų keturių patikros postų – eilės. Tiek autobusų dar nebuvau matęs, gal 50 laukė savo eilės. Juos visus tikrino labai kruopščiai metalo detektoriumi. Dėl to iki oro uosto susidarė maždaug 2 km eilė. Labai sustiprintas patikrinimas ir pačiame oro uoste. Muitininkai liepdavo kiekvienam nusiauti batus, nusisegti diržus. Prieš išvykstant reikėjo pereiti keturias patikras. Daug skrydžių vėlavo, kai kuriems žmonėms skrydžio teko laukti net 8 valandas. Mes iš viešbučio išvažiavome 9 val., nors mūsų skrydis buvo numatytas 14 val. ir dar atidėtas 45 min.

Įdomiausia tai, kad išvykstantys turistai turėjo palikti savo bagažą. Su savimi galėjo pasiimti tik asmeninius daiktus – maždaug 5 kg svorio krepšį. Jiems aiškino, kad bagažas pasieks namus vėliau. Mums bagažo palikti neteko. Išvykimo dieną gavome savo kelionės gido informaciją, kad autobusas jau atvažiuoja paimti mūsų iš viešbučio. Daugiau nieko.

Vietiniai gvildena skirtingas lėktuvo katastrofos versijas. Iš pradžių kalbėta, kad jis sprogo dėl gedimo. Tačiau vis garsiau kalbama apie teroro aktą. Neva net pusė oro uosto darbuotojų bus atleisti iš darbo ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Pasak gyventojų, per muitinės postus siųstuose lagaminuose sprogmenų nerasta. Juos atvežė papirkti oro uosto darbuotojai ir įdėjo tarp lagaminų. Kita versija, esą du musulmonai apsimetė rusų tautybės turistais ir į lėktuvą įnešė sprogmenį. Tačiau patys neskrido, nes lėktuve buvo dvi laisvos vietos, nors įgulai turėjo kilti klausimų, kodėl vietos neužimtos. Bet niekas ten nežiūri, per mikrofoną tiesiog skaito pavardes ir informuoja, kad lėktuvas jau ruošiasi kilti. Jei nespėjai – tavo bėda.

Vietiniai irgi narplioja šį įvykį, turi dvi versijas, o kokia tikroji priežastis, nustatys ekspertai.

Pasisekė: mūsų agentūroje pirktų kelionių nebuvo

Renata MARGYTĖ, kelionių agentūros „Jonroka“ vadybininkė

Mūsų agentūroje kelialapių į Šarm aš Šeichą įsigijusių žmonių nebuvo, tad nėra ir priverstinai grįžusiųjų. Kelionių taip pat neteko atšaukti, nes nėra nupirktų. Tikriausiai sekasi, nes panašių incidentų atvejais mūsų žmonių nelaimės vietose nebūna.  Keliautojų reakcija įprasta: tragiški įvykiai juos veikia ir kenkia kelionių agentūrų veiklai. Žinoma, praeina šiek tiek laiko, viskas nusistovi, žmonės pamiršta ir vėl planuoja išvykstamąsias atostogas. Dažniausiai po incidentų vietoj atšauktų kelionių turistams siūlome rinktis Ispaniją, Tenerifės salas. Ten, kur ramiau. Aišku, žiemos metu Egiptas išlieka populiariausia atostogų kryptimi.

Atsirado ekstremalų, norinčių šiuo metu vykti į Šarm aš Šeichą

Danguolė URBUTIENĖ, kelionių agentūros „Dorintus“ atstovė

Situacija nėra bloga: atostogauti Egipte vis dar galima, kadangi Hurgados kryptis nėra uždrausta, o visos kelionės į Šarm aš Šeicho kurortą perregistruotos Hurgados kryptimi. Šiuos du kurortus skiria nemažas atstumas, apie 780 km. Įvertinta tai, kad Hurgados regionas saugus, todėl skrydžiai neatšaukti. Rezervavusiesiems kelionę į Šarml aš Šeicho kurortą taip pat siūlomos alternatyvios žiemos kelionių kryptys, o jei žmonės neišsirenka ar nebenori keliauti, grąžinami pinigai. Nepatogumų keliautojai tikrai nepatiria. Pabrėžiu: tai galioja tik rezervavusiesiems kelionę į Šarm aš Šeichą. Iš visų rokiškėnų, įsigijusių kelialapius, skristi niekas dar neatsisakė. Priešingai, yra ekstremalų, kurie kreipėsi klausdami, ar neturime pigių skrydžių į Šarm aš Šeichą. Mat žiniasklaidoje pasirodė informacija, jog kurorto viešbučiai net per pusę sumažino savo teikiamų paslaugų kainas ir žmonės nori ten keliauti. Aišku, kadangi skrydžiai nevykdomi, mes nieko jiems nesiūlome. Gal yra pavienių bilietų, o gal mažesnės agentūros dar vykdo šias keliones, nežinau.

Egiptas, kaip kurortas, tarp rokiškėnų tikrai populiarus. Tai vienintelė kryptis, kuri palanki finansiniu požiūriu: palyginti netolimas skrydis ir šilta. Nes Europa jau šalta. Tuose ruožuose, kur yra grėsmė turistams ar kitokie neramumai, rokiškėnų mažuma, o kurie buvo išskridę, jau grįžo.

Po tokių incidentų mes sekame informaciją, gauname „Tez Tour“ ar „Novaturo“ partnerių nurodymus dėl padėties karštuosiuose taškuose, jų laikomės ir persakome keliauti besiruošiantiems turistams. Pasitikėjimas šiomis kelionių organizatorėmis leidžia dirbti, nes esant net mažiausiam įtarimui, kad turistams gali grėsti pavojus, stabdomi visi reisai. Tą parodė prieš kurį laiką įvykusi nelaimė Tunise ir dabartinė Šarm aš Šeicho tragedija.

Šio įvykio kaina – bus atkreiptas dėmesys į saugumo spragas, kurioms iki tol nebuvo skirta pakankamai dėmesio. Žinoma, po tragiškų įvykių nuostolių patiria ir kelionių agentūros, nes reikia siųsti tuščią lėktuvą, kuris parskraidintų turistus. Tačiau mūsų, organizatorių, prioritetas – vienareikšmiškas žmonių saugumas.

Karštuosius taškus keliautojai stengiasi kurį laiką aplenkti

Linas TAMAŠAUSKAS, kelionių agentūros „Infoteka“ vadybininkas

Be abejo, nelaimės atgarsiai juntami visur. Yra visiškai atšauktų atostogų variantų, kiti dėl nebevykdomų skrydžių ieško alternatyvų. Kiek tiksliai buvo atšaukta kelionių, negaliu pasakyti. Po tragedijos skristi į Šarm aš Šeichą būtų norinčiųjų, tačiau kai skrydžiai atšaukti, to tiesiog neįmanoma padaryti. Daugeliui keliautojų važiuoti į tokius objektus nėra problema ir jie pigesnių variantų nesivaiko. Kiek žinau, ten, kurorte, viskas ramu. Kaip alternatyvą keliautojai renkasi kraštus, kur irgi šilta, kur galėtų atsipalaiduoti: arčiau – Kanarų salos, toliau – Dubajus arba Tailandas. Tačiau tokio palankaus poilsio, koks Egipte, praktiškai niekur nėra – kitur kelionės brangesnės.

Po panašių incidentų žmonės keičia atostogų planus: jei Egiptas netinka, o kitur keliauti per brangu, vietoj suplanuotų dviejų kelionių per metus, renkasi vieną. Keičiasi ir kryptis – jos labiau „europėja“, karštuosius taškus keliautojai stengiasi kurį laiką aplenkti.

 

Miglė Katinauskienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: