Praėjusią savaitę rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos bei Socialinės paramos ir sveikatos skyrių atstovai kartu su Visuomenės sveikatos biuro (VSB) ir Panevėžio apygardos probacijos tarnybos Rokiškio skyriaus darbuotojais diskutavo apie savižudybių prevencijos skyriaus įkūrimą rajone.
Opi problema
„Problemų yra daug, tačiau savižudybės mūsų rajone – ypač opus klausimas. Pastaraisiais metais jų padažnėjo, tai skatina imtis rimtų priemonių ir veikti. Norėtume rajone įsteigti profesionalaus psichologo etatą. Kalbėjau su vaiko teisių apsaugos specialistais, probacijos tarnybos darbuotojais. Jų nuomone, kvalifikuotas specialistas mūsų rajone labai reikalingas. Jei pavyktų tai įgyvendinti, būtų organizuojami individualūs psichologo ir gyventojų susitikimai. O kol kas gruodžio pradžioje organizuojame susitikimą su profesionale psichologe. Į jį, padedami socialinių darbuotojų, bandysime pakviesti 10–20 vyrų, gyvenančių rizikos šeimose. Pradžioje vyks diskusija tam, kad paskui būtų galima dirbti grupėmis. Tai nebus viešas susitikimas. Numatytas ir individualus maždaug 2 val. psichologės, mamos ir sūnaus pokalbis. Pastarųjų santykiai ypač prasti“, – kalbėjo VSB direktorė Agnė Šapokaitė.
Bendradarbiauja su sostinės specialistais
Pasak pašnekovės, VSB bendradarbiauja su sostinėje įsikūrusiu Krizinio nėštumo centru, teikiančiu pagalbą neplanuoto nėštumo krizę išgyvenančioms moterims. „Kadangi Rokiškyje nėra nieko panašaus, šio centro atstovai kreipėsi į mus dėl informacijos viešinimo. O minėta problema aktuali ir rokiškėnėms, tik apie ją garsiai nekalbama. Mes nežinome, kiek Rokiškyje yra tokių atvejų. Juk ne kiekviena moteris tuo dalinasi: tyliai pasidaro abortą, apie jį žino tik gydytojas ir ji pati. Dabar rokiškietės žinos, kad yra centras, kuriame suteikiamos nemokamos psichologo, ginekologo bei teisininkų konsultacijos. Čia besikreipiančioms moterims gali būti parūpinama laikina saugi gyvenamoji vieta, suruoštas kūdikio kraitelis, taip pat ugdomi motinystės įgūdžiai, o gimus vaikeliui pagalba kurį laiką teikiama ir namuose pogimdyviniu laikotarpiu. Moterys, nutraukusios nėštumą, praradusios vaikelį dėl persileidimo ar priešlaikinio gimdymo, čia pat gali gauti ir labai svarbią psichologinę pagalbą. Gal kada nors ateityje ir Rokiškyje atsiras kažkas panašaus, tačiau čia – nearti dirvonai ir reikia daug darbo, norint sukurti kažką panašaus. Iniciatyva labai gera. Moterys žino, kad jos nėra vienos“, – sakė A. Šapokaitė.
Išsamesnė informacija tel. (8–603) 57726 arba internetiniame tinklalapyje www.neplanuotasnestumas.lt. Visa suteikta pagalba – nemokama.
Miglė Katinauskienė