Nuo kitų metų sausio pluoštines kanapes bus galima auginti legaliai ir gauti už jas tiesioginių išmokų. Šios daugybę metų draustos kultūros auginimu bei panaudojimu susidomėję šalies ūkininkai, verslininkai ir augalininkystės mokslininkai penktadienį sugužėjo į mūsų rajono ūkininko Alio Vėjelio sodybą, kurios kiemo pakraštyje baigia žydėti pluoštinės kanapės.
Laukia tvarkos
Šį pavasarį po daug metų trukusių diskusijų Seimas priėmė Pluoštinių kanapių įstatymą. Jis įsigalios tik kitų metų pradžioje. Todėl šiemet šios kultūros augintojai tebėra „tarp dangaus ir žemės“: Europos Sąjungos (ES) reglamentai pluoštines kanapes auginti leidžia, o mūsų įstatymai – dar ne. Būtina parengti poįstatyminius teisės aktus ir sustyguoti minėtų augalų auginimo kontrolės procedūras.
Nuo ateinančių metų įsigalios ir Narkotinių bei psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos pluoštinės kanapės išbrauktos iš draudžiamųjų auginti Lietuvoje sąrašo. O kol kas tebėra draudžiama auginti visų be išimties kanapių rūšių ir veislių augalus. Bet ES reglamentai, galiojantys ir Lietuvoje bei turintys viršenybę prieš nacionalinius teisės aktus, sėjamąsias kanapes, kuriose tetrahidrokanabinolio kiekis neviršija 0,2 proc., priskiria prie žemės ūkio augalų ir už jų auginimą moka tiesiogines išmokas.
Daugiau antradienio GR
Aldona MINKEVIČIENĖ