Marius Katiliškis. „Miškais ateina ruduo“, 2015 m.

Šis psichologinis romanas, parašytas 1957 metais, yra laikomas meniškiausiu rašytojo kūriniu. Tai romanas apie lietuvį ir jo ryšį su mišku, kuris yra kompozicinė kūrinio jungtis ir Lietuvos ženklas. Autorius pabrėžia ypatingą kuriamo pasaulio uždarumą – jis ir jo žmonės gyvena gamtos laiko rėmuose, drauge su metų laikų gamta. Jų dvasinis gyvenimas plėtojasi ir lemtis pildosi drauge su metų laikų kaita: nuo pavasario atgimimo iki rudens liepsnos. Žiema lieka tik veikėjų nuojautose. Dramatiški gamtos ir žmonių likimai rodo, per kokią sumaištį ir chaosą kuriasi naujos gyvenimo formos, kokią didelę kainą tenka mokėti už išėjimą į civilizuotos visuomenės kelią.

Lina Ever. „Ruduo Berlyne“, 2015 m.

Lietuvoje žinomos žurnalistės, viešųjų ryšių konsultantės, individualių ekskursijų po Berlyną gidės parašyto romano veiksmas vyksta mieste, kuriame su šeima ne vienerius metus gyvena pati autorė. Ji perduoda šia knyga savo emigrantišką patirtį, vaizdžiai tapo mylimo miesto gyvenimo detales.

Knyga – apie  dviejų žmonių susitikimą Berlyne, mieste, kuriame susiduria Rytai ir Vakarai, kuriame taikiai bendrauja įvairių tautybių, rasių, profesijų atstovai, kuriame visi jaučiasi jauni, kad vis dar mokytųsi, ir pakankamai patyrę, kad nebijodami skleistų savo išmintį.

Šviesi ir šilta  knyga apie Berlyną ir meilę.

Gabriel García Marquez. „Patriarcho ruduo“, 2017 m.

1975 metais pasirodęs, kritikų vadinamas „poema apie diktatorių“,  romanas pasakoja apie valdžios vienatvę. Nesuvaldomą norą būti valdžioje amžinai, siekiant jos bet kokiomis priemonėmis. Knyga apie tai, kaip ieškant amžinybės, sumaišomi šimtmečiai, o pats patriarchas, „ypatingas, išskirtinis asmuo“, „politinio pasitikėjimo vyras“, slankioja po tuščius rūmus, pasiklydęs jų ir savo minčių  labirintuose. Ir nežinia, ar pavyks iš jo išeiti? Galbūt –  sužinosime perskaitę romaną.

Johan Huizinga. „Viduramžių ruduo“, 2019 m.

Bene garsiausia nyderlandų istoriko ir kultūrologo studija, pirmą kartą išleista 1919 metais. Tai įtraukiantis, vaizdingas pasakojimas, kuriame, remiantis dailės, literatūros kūriniais ir publicistiniais tekstais, atskleidžiama  XIV–XV a. žmogaus mąstysena ir gyvensenos ypatumai. Veiksmas vyksta Burgundijos hercogo dvare, pagrindiniai herojai – riteriai ir miestelėnai, kurių aukštieji idealai ir kasdienės godos neatsiejami nuo tikėjimo ir  meilės, mirties ir  šventumo vaizdinių.

Markas Zingeris. „Rudens ir pavasario pasikalbėjimas“, 2009 m.

Tai pasakojimas apie prisiminimus, kuriais dalinasi senelis, tempiantis ne tik sunkius krepšius iš vieno Izraelio prekybos centro, bet ir gyvenimo naštą.

Tai pasakojimas apie vaikinuką Tilį, irkline valtimi kertantį Viduržemio jūrą ir nusigaunantį į piečiausią Europos salelę, kai tuo metu jo visur ieško pakrančių apsaugos sraigtasparniai…

Tai istorija apie Vilniuje gyvenančią ambicingą balzakiško amžiaus moterį, kurią išveža greitoji…

Rašytojas deda akmenėlį ant išminčiaus kapo Prahoje, tyliai šnabždėdamas maldą, kad sūnus sugrįžtų…

Visi  įvykiai knygoje yra glaudžiai susipynę ne tik išorinėje fabuloje, bet  ir giluminėje, psichologinėje knygos dilemoje. Pasąmoningai taip ir norisi sužinoti, ar Tilio tėvas Herbertas, išgyvenantis gyvenimo rudenį, atras savyje „pavasarį” –  ar sugrįš jo kūrybinė galia?

Vaikams ir jaunimui – skaitiniai  apie grybų karą, rudens darbus ir linksmybes.

Walt Disney. „Rudens linksmybės“, 2007 m.

Ką veikti nykią rudens dieną, kai už lango dulksnoja, kai šalta ir niūru? Šimtamylės Girios gyventojai sau tokio klausimo neužduoda, nes jie moka susirasti pramogų bet kokiu oru. Kartais jie skaičiuoja medaus puodynes arba muses ant lubų, o kartais visi kartu eina į lauką…

 

Justinas Marcinkevičius. „Grybų karas“, 2007 m.

Linksma, sklandžiai eiliuota poemėlė apie grybus į karą ruošusį baravyką.  kurią lengvai įsimena net ir mažiausi skaitytojai.

 

 

 

Ramunė Savickytė.  „Adelės dienoraštis. Ruduo“, 2014 m.

Tai pasakojimas apie namus, mokyklą ir keistą mokytoją, kuri, pasirodo, yra visai kitokia, nei Adelė manė iš pradžių.

Debiutavusi mergaitės Adelės vardu parašytu dienoraščiu knygos autorė pati ją ir iliustravo. Ji linki visiems kiekvieną dieną nugyventi įdomiai ir prasmingai – ką nors atrasti, pažinti, patirti, sukurti, pradžiuginti, nuveikti, nustebti ir nustebinti…

Nikitenko Sanita.100 rudens darbelių“, 2010 m.

Iliustruotoje knygelėje gausu vertingų patarimų, lengvai pritaikomų nesudėtingų iškarpų, kurias galima panaudoti įdomiems ir unikaliems darbeliams gaminti. Karpydami, klijuodami, siūdami, siuvinėdami, darydami aplikacijas, veldami vilną ar kurdami iš fetro išmoksite kasdienius daiktus paversti mažais stebuklais. Darbelius galės atlikti kiekvienas – mažas ir didelis, senas ir jaunas.

 

Parengė Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: