Lemia vaiko sprendimas
Jei nuo mažens ryškėja atlėpusios vaiko ausys, pirmieji sunerimsta tėvai. Tačiau chirurgas G. Karalevičius pataria neskubėti: „Operuoju vaikus nuo šešerių metų, nes jaunesnių vaikų ausies kremzlės dar tik formuojasi.“ Gydytojo nuomone, operaciją galima atlikti tik tada, jei to nori pats pacientas. Suaugęs žmogus nusprendžia pats, o vaiką atveda tėvai. „Jeigu koreguoti vaiko ausų formą pageidauja tik jie, o pats vaikas nenori, nesutinku operuoti. Negalima taikyti jokios prievartos atliekant plastines operacijas, gerbiu paciento sprendimą“, – tvirtina G. Karalevičius.
Svarbiausia yra išsiaiškinti operacijos motyvaciją. „Jeigu vaikas nejaučia jokio diskomforto dėl savo išvaizdos, tuomet ir operacijos nereikia. Nieko blogo, jeigu jis šiek tiek skiriasi išvaizda nuo bendraamžių. Kaip specialistas atkreipiu dėmesį į žmonių išvaizdą. Dažnai pastebiu užsienyje sportininkų, politikų ar kitų viešame gyvenime matomų žmonių, kurie turi atlėpusias ausis ir patenkinti savo išvaizda. Koreguoti išvaizdą galima tik tuomet, jei žmogui ji nepatinka. Kitų priežasčių negali būti, juk plastinės korekcijos nėra būtinybė, tai ne apendicito operacija, kai gelbėjama gyvybė“, – teigia chirurgas.
Su tvarsčiu teks pabūti tris dienas
Ausų korekcija yra ambulatorinė procedūra. Jautresniems pacientams operacijos metu suleidžiami trumpalaikio poveikio raminamieji, tada žmogui dingsta įtampa, baimė, jis atsipalaiduoja. Šiuolaikinės nuskausminimo priemonės suteikia visišką komfortą operacijos metu, vaikas net nejaučia, kaip suleidžiami vaistai. Ausų korekcijos metu naudojama vietinė nejautra. Ši operacija vidutiniškai trunka apie valandą, per ją suaugusiems nekyla jokių problemų, vaikams taip pat laikas greitai prabėga, nes su jais bendraujama, palaikomas kontaktas.
Pooperacinis laikotarpis trunka tris dienas. Tuo metu ausys būna patinusios, reikia nešioti ausis spaudžiantį tvarstį. Vėliau jis uždedamas tik naktį, kad miegant ausys būtų apsaugos nuo sužalojimų.
Po operacijos gali prireikti nuskausminamųjų vaistų. Šį laikotarpį padeda ištverti motyvacija – jei pacientas žino, kodėl ryžosi šiai korekcijai, nejaučia didelio diskomforto.
Vaikai šį laikotarpį ištveria lengviau nei suaugę. „25-erius metu atlieku šias operacijas ir iš patirties galiu pasakyti, kad tik nedaugelis žmonių po operacijos jaučia intensyvų skausmą. Tai priklauso nuo individualios reakcijos į skausmą“, – teigia gydytojas. Berniukams ar suaugusiems vyrams po operacijos šiek tiek patinusios ausys labiau matosi, o mergaitės ir moterys ausis paslepia po plaukais ir jau po trijų dienų gali gyventi įprastą gyvenimą. Visgi tris savaites po operacijos reikia vengti sunkesnio fizinio darbo, riboti fizinį aktyvumą. Siūlai šalinami po dviejų savaičių.
Koks laikas tinkamiausias?
Sezoniškumas neturi jokios įtakos operacijos rezultatams. Nauja ausies forma susiformuoja per 2–3 mėnesius. Tuo laikotarpiu reikia vengti kontaktinio sporto, kurio metu gali būti sužalotos ausys. Galima operuoti per vasaros atostogas, tik reikia žinoti, kad tvarstį teks nešioti tris dienas ir po operacijos dvi savaites nerekomenduojama maudytis atviruose vandens telkiniuose, todėl gali tekti atsisakyti vasaros malonumų. „Maudytis po dušu ar plauti galvą galima jau po kelių dienų“, – pataria gydytojas.
Pasitaiko, kad trumpam iš užsienio grįžę lietuviai susiplanuoja ausų korekciją. G. Karalevičius atkreipia dėmesį, kad ausų korekcija kad ir nedidelė, visgi yra operacija, todėl ją reikia vertinti rimtai ir skirti laiko. „Gali būti individualių reakcijų, kilti tam tikra rizika, pooperaciniu laikotarpiu tenka iškęsti diskomfortą dėl nemalonių pojūčių. Svarbu žinoti ir tai, kad operacija atliekama sveikam žmogui – jis neturi sloguoti, neturi būti odos bėrimų, ypač herpeso viruso suaktyvėjimo“, – akcentavo specialistas.
Amžius ir motyvai – skirtingi
Diskomfortas ar kompleksai dėl išvaizdos atsiranda ne tik paauglystėje, bet ir vyresniame amžiuje. Pasitaiko įdomių motyvų. G. Karalevičiui teko operuoti 70-ies metų pacientę, kuri ryžosi operacijai, kai anūkai pradėjo klausinėti, kodėl jos ausys skirtingai atlėpusios. 58-erių metų pacientas pasakė, kad visą gyvenimą nešiojo ilgus plaukus ir atlėpusių ausų nesimatė, tačiau kai nupliko, pradėjo jausti diskomfortą dėl išvaizdos.
„Ausų korekcija yra tokia operacija, kai per valandą įvyksta kardinalūs pokyčiai. Pasitaiko, kad žmonės pasižiūri į veidrodį ir iš džiaugsmo apsiverkia – pasikeičia net veido forma. Kartais ir tėvai nustemba, sako, kad mato tarsi kitą vaikąs. Ypač vyresnio amžiaus pacientai prisipažįsta, kad visą gyvenimą norėjo gražių, prigludusių ausų. Teko dalyvauti ir labdaringose akcijose, atlikti ausų korekcijas vaikų namų auklėtiniams – jų reakcija po operacijos pažvelgus į veidrodį buvo iškalbinga. Švytintys veidai yra geriausias atsakymas į klausimą, ar tokios operacijos yra tik užgaida, ar būtinybė“, – pasakoja G. Karalevičius pabrėždamas, kad jis gali pakeisti ausų formą, bet sprendimą turi priimti pats pacientas.
Formą lemia genai
Atlėpusią ausų formą lemia genetika. Gydytojui ne kartą teko operuoti vaikus, kurių tėvai irgi turėjo tokias ausų formas. Jis pasakoja, kad kartais tėvai nerimauja pamatę ką tik gimusio kūdikio atlėpusias ausis. Tokiais atvejais pataria neskubėti. Nors augant ausų forma mažai kis, tačiau didės galva ir vaizdas keisis. „Gali būti, kad operacijos ir nereikės. Visų pirma vaikas turi augti sveikas, o ausų formą, jeigu reikės, visada galima pakeisti. Svarbiausia, kad jis nejaustų diskomforto bendraudamas su bendraamžiais, nepatirtų patyčių“, – pataria chirurgas G. Karalevičius.
KONTAKTAI:
m.d.karalevicius@gmail.com, tel. +370 686 83 222
Konsultuoja Šiauliuose, Vilniuje, Panevėžyje
Operuoja Šiauliuose ir Vilniuje
Užs. 122