Maritos Akinienės darbai. Asmeninio archyvo nuotr.

Pradžiamokslis – internete ir socialiniuose tinkluose

Rokiškėnę Eglę Ramanauskienę siūti paskatino vyro sesuo. „Ji pirmoji nusipirko siuvimo mašiną ir pradėjo siūti ne tik savo šeimai, bet ir mano vaikams. Jos darbai mane sužavėjo, pati panorau išmokti“, – teigė pašnekovė. Ši mintis dviejų vaikų mamai neleido ramiai miegoti, kol vyras, supratęs situacijos rimtumą, nupirko jai siuvimo mašiną. „Iš pradžių daug informacijos pavyko rasti internete, siuvimo žurnaluose, kuriuose buvo reikiamų iškarpų, dar vadinamų lekalais, bei feisbuko siuvimo entuziastų grupėje „Myliu siūti“. Jokių kursų nelankiau, esu savamokslė, todėl prireikė laiko, kol viską išsiaiškinau. Nesėkmės nesumenkino pasiryžimo siūti. Pirmuosius drabužius pasiuvau vaikams. Tik vėliau ėmiausi suknelės sau. Kai pavyko, apėmė didžiulis džiaugsmas ir dar didesnis entuziazmas. „Apsiuvau“ ir vyrą. Šventiniu laikotarpiu siuvau įvairius pledus ir vaikiškas „tipi“ palapines“, – kalbėjo E. Ramanauskienė, siūti pradėjusi prieš metus.

Jos nuomone, siūti dabar itin madinga. Tai turbūt lėmė aukštos vaikiškų drabužių kainos. „Iš tiesų dabar vaikų drabužiams išleidžiame kur kas mažiau pinigų. O ir jie visuomet džiaugiasi naujai pasiūtu rūbu. Jeigu pasiuvu tik vienam, kitas net užpyksta“, – šypsojosi pašnekovė. Labiausiai širdį jai glosto komplimentai, kai nuėjus į svečius pasiteiraujama, ar tikrai šis rūbas ne parduotuvėje pirktas, o pačios mamos siūtas?

Eglė Ramanauskienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Turint noro atsiranda ir laiko

„Idėjų pilna internete. Dažniausiai naudojuosi bazinėmis iškarpomis ir leidžiu pasireikšti savo fantazijai. Sugalvoti, ką siūti, – lengviausia užduotis. Kur kas sunkiau tinkamai pasirinkti medžiagą, kuri ne tik gerai pasiduotų siuvama, bet ir nešiotųsi. Pasitaiko, kad pradėjusi siūti suprantu, jog pasirinkau ne visai tinkamą medžiagą, o ir idėjai įgyvendinti reikės kur kas daugiau darbo“, – kalbėjo E. Ramanauskienė. Ji prisipažino sulaukianti nemažai prašymų siūti ne vien šeimos nariams, tačiau nesiryžtanti, nes tam reikia papildomų žinių bei įrangos.

Paklausus, kaip moteris viską spėjanti ir kuriuo paros metu siuvanti, E. Ramanauskienė nusijuokė, kad jos arkliukas – vaikiški drabužiai, o turint noro atsiranda ir laiko. „Dar nebuvo nė dienos, kad nesiūčiau. Prie siuvimo mašinos prisėdu kasdien bent pusvalandžiui“, – tvirtino rokiškėnė.

Dovana žmonai

Dviejų vaikų mama rokiškėnė Vilija Skardžiuvienė siuvimu susižavėjo dar vaikystėje, kai pasiėmusi močiutės senovinę siuvimo mašiną bandydavo „kažką“ kurti. Vėliau būta svajonių įsigyti naujesnį siuvamosios modelį, tačiau taip ir neišdrįsta – abejota, ar pavyks ką nors pasiūti. „Kartą apie savo norą prasitariau vyrui. Jis labai nustebo, tačiau netrukus išvydau jį su siurprizu – siuvimo mašina tarpdury. Net neįsivaizduoju, kaip jam pavyko išrinkti tinkamą. Labai apsidžiaugiau. Teliko įsigyti audinių ir pradėti… Tačiau taip ir neradau laiko. Siuvimo mašina liko užmiršta, kol galiausiai jos prireikė lauko baldams papuošti – čiužinukams ir pagalvėlėms pasiūti. Tai buvo pirmieji mano darbai, po kurių vėl įsivyravo štilis. Šįkart – neilgam“, – pasakojo moteris ir pridūrė, kad iš pradžių visko mokėsi tiesiog žiūrėdama „Youtube“ bei naršydama facebooko grupės „Myliu siūti“ paskyroje.

Į darželį – tik su mamos siūta suknele

„Pradėjau siūti suknytes dukrytei. Vėliau užsirašiau į kursus. Tie kursai paskatino vėl ištraukti siuvimo mašiną į dienos šviesą ir įsigyti overloką, krašto apmėtymo mašiną“, – dėstė V. Skardžiuvienė. Dar ir dabar moteris žiūri „Youtube“ vaizdelius, tariasi su kitomis siuvėjomis. „Daugiausia siuvu savo šeimos nariams, turėjau savo darbų Rokiškio mamų klubo organizuojamam turgeliui, tačiau labiausiai man patinka siūti suknytes dukrytei. Galėčiau ją puošti ir puošti. Ji net į darželį rengiasi tik sukneles, todėl dažnai vadinam ją „princese“. O man ir pačiai smagu žiūrėti į puikius darbus. Pastebiu, kaip namiškiai, besimatuodami mano kurtus rūbus, kurie tikrai ne prastesni nei parduotuvėse, nusišypso“, – pasakojo pašnekovė.

Vilija Skardžiuvienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Ribotas laikas

Pradedančioji siuvėja teigia, kad siuvimas – ir nauja mada, ir išsigelbėjimas nuo didelių drabužių kainų. „Nors drabužius ir toliau perku parduotuvėse, spintoje turėsiu ir mielų savo rankomis siūtų. Pasisiūti pigiau, nei nusipirkti, tačiau būtina žinoti, kur įsigyti nebrangių kokybiškų audinių“, – dėstė V. Skardžiuvienė. Anot jaunos mamos, jos laiką labai riboja du maži vaikai, tad savo pomėgiui ji atsidedanti ne anksčiau nei 23 val. Įgyvendinti daug užsakymų ji neturinti laiko, tačiau paprašyta, mielai pasiuva nesudėtingo kirpimo drabužius. „Sunkiausia pasidaryti iškarpą. Jei ji iš žurnalo, dar reikia mokėti ją teisingai „perskaityti“. Kartais lieka detalių ir nežinai, kur jas dėti“, – pasakojo V. Skardžiuvienė.

Siuvamoji – kiekvienuose namuose

Aidą Stainienę siuvimu sudomino draugės. „Visuomet maniau, kad pasiūti paprasčiausią drabužį nėra lengva, tačiau pamačiusi, kad bene visos draugės ėmėsi „šio amato“, ir aš nusprendžiau pabandyti. Taip namuose atsirado siuvimo mašina“, – pasakojo rokiškėnė. Anot moters, siuvamoji gali praversti kiekvienuose namuose, kai reikia ką susiaurinti, palenkti. O ir mašinų yra įvairių – gali rinktis naudotą ar naują, atsisiųsti internetinių puslapių visame pasaulyje.

Aida Stainienė. Asmeninio archyvo nuotr.

„Anksčiau reikėdavo viską išmatuoti, nebūdavo iškarpų, todėl siūti buvo kur kas sudėtingiau. Šiandien daugybę iškarpų gali rasti žurnaluose, internete. Žinoma, norint tobulėti vien tik interneto neužtenka. Verta apsilankyti siuvimo kursuose, tačiau pasiūti suknelę, kostiumėlį vaikams gali pats –nebereikia bėgti pas siuvėją ir laukti keletą dienų ar savaičių“, – patirtimi dalijosi pašnekovė.

Paskata siūti – didelės kainos

A. Stainienė prisipažino, kad sunkiausia rasti kokybišką medžiagą. „Kiekvienas, auginantis vaikus, žino, kiek kainuoja vaikiški drabužiai, o pačiam pasiūti – pigiau. Kartais pamatai gražų drabužį, tereikia laiko, ir turi tokį pat. Šiam darbui reikalinga kantrybė, nes ne viskas pavyksta iš pirmo karto“, – šypsojosi moteris.

Siūtiniai drabužiai, anot pašnekovės, yra „ant bangos“, todėl norinčiųjų jų įsigyti netrūksta. „Kai namuose auga mažas vaikas, rasti laiko pomėgiui nelengva. Šiuo metu apsiriboju siuvimu savo dukrai, tačiau ateityje, atsiradus laisvesnio laiko, norėčiau siūti ir kitiems“, – kalbėjo A. Stainienė.

Originalūs drabužiai džiugina vaikus

Du sūnus auginanti rokiškėnė Marita Akinienė teigė, jog susidomėti siuvimu ją paskatino vaikai. „Mano pradžiamokslis – „Youtube“, kur gali išmokti visko – nuo adatos įvėrimo iki rimtesnių ir sudėtingesnių drabužių siuvimo. Nors individualus drabužių siuvimas nebėra nauja mada, tačiau pritariu, jog vis daugiau moterų, ypač mamų, mokosi šio amato dėl išpūstų vaikiškų drabužių kainų. Asmeniškai man siuvimas – malonumas kurti. Ypač glosto širdį tai, kai rezultatą įvertina vaikai, jie mielai dėvi mamos modeliuotus ir siūtus drabužius“, – kalbėjo M. Akinienė ir pridūrė, jog vyresnėlis visuomet pagiria, kokią gražią aprangą abiem broliukams pasiuvo mama. Pasak pašnekovės, vaikams ji stengiasi kurti ne tik gražius, bet ir patogius drabužius.

Kokybiški audiniai nepigūs

Moteris siuva ne tik savo vaikams, įdomesniais rūbų modeliais pasipuošia ir pati, papuošia vyrą ir draugių vaikus. „Dalis mamyčių siuva drabužius pagal užsakymus. Puiku, kai iš pomėgio pavyksta uždirbti. Pastaruoju metu ir pati sulaukiu daug tokių prašymų, tačiau nemanau, kad iš to pavyktų daug uždirbti. Aš renkuosi kokybiškus audinius, o jie nėra pigūs. Tai „išaugina“ kainą, o Rokiškyje dažnas į ją atsižvelgia. Tad šiuo metu savo vienetiniais drabužiais lepinu šeimą ir artimuosius“, – teigė pašnekovė.

Jauna mama leidžia pasireikšti fantazijai ir idėjų nestokoja. Anot M. Akinienės, geriausias laikas siūti, kai visi jau miega. „Siuvimas man – laisvalaikis, o jis džiugina šeimos narius, taigi vienas malonumas. Koją gali pakišti tik sugedusi siuvimo mašina“, – šypsojosi darbšti moteris.

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
N.J.
N.J.
2018 29 sausio 8:15

Daugiau tokių pozityvių ir įkvepiančių naujienų. Sėkmės siuvančioms ir rašančioms.

joli
joli
2018 29 sausio 0:10

Šaunuolės mamos 🙂 Labai gražūs darbeliai.

Rekomenduojami video: