Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Rokiškio rajono agentūros vadovė Danutė Baronienė. D. Zibolienės nuotr.
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Rokiškio rajono agentūros vadovė Danutė Baronienė. D. Zibolienės nuotr.

Baigiantis metams kiekviena institucija skaičiuoja metų darbų derlių.  Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Rokiškio rajono agentūros vadovė Danutė Baronienė sako, jog pagrindiniai gamtos sergėtojų veiklos aspektai buvo gausios gamtosauginės akcijos. Jų metu išaiškinta nemažai aplinkosaugos pažeidimų.

Įmonių atsakingumas didėja

Agentūros vienas kertinių darbų – atlikti objektų rizikos aplinkai vertinimą. Kai kurios įmonės, sukėlusios įtarimų dėl galimos taršos, pareigūnų buvo tikrinamos net po porą kartų.

„Įmonėse tikrinama, kaip jos paiso taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų sąlygų, tvarko atliekas, laikosi nustatytų taršos išmetimo į aplinką normatyvų arba išleidžiant nuotekas po valymo. Prieš keletą metų problemų rasdavome dėl atliekų apskaitos, netinkamo jų tvarkymo ar nesavalaikio perdavimo atliekų tvarkytojams, o pastarieji metai rodo, kad tokie pažeidimai retėja, nebesikartoja“, – gerėjančia situacija džiaugėsi D. Baronienė. Šiais metais pagal Aplinkos apsaugos agentūros sudarytą akcijų grafiką vykdytos akcijos: „Tvora“, „Šiukšlių derinimo prevencija“, „Statyk automobilį tvarkingai“, „Nešiukšlink miške“, „Mano augintinis teršia“ ir kitos.                     

„Teršėjas moka“

Pasak pareigūnės, didelis darbas nuveiktas tikrinant transporto priemonių gamintojus ir importuotojus. Jie privalo įgyvendinti gamintojo atsakomybės principą – „teršėjas moka“. „Tikrinome įmones, kurios į Lietuvą importuoja transporto priemones, alyvą, naujas ar naudotas padangas, akumuliatorius bei baterijas. Rokiškio rajone yra  7 įmonės, įsiregistravusios Gamintojų ir importuotojų sąvade. Tačiau yra ir tokių, kurios veiklą vykdo „slapčia“ – įveža padangas, automobilius ir bando išsisukti neteikdamos jokios informacijos“, – dėstė pareigūnė. Agentūros tikslas – nustatyti visus vežėjus ir priversti juos prisiregistruoti gamintojų ir importuotojų sąvade. Todėl tokių reidų kitąmet planuojama dar daugiau.

Užkliuvo „garažiniai“

D. Baronienė sakė, jog daug pasidarbuota užkardant aplinkosauginius pažeidimus automobilių legaliose ir nelegaliose ardymo vietose. „Oficialiai užregistruotų automobilių servisų rajone turime apie 20. Tikrinome, ar įmonės tinkamai tvarko atliekas, susidariusias remonto ir automobilio priežiūros metu, laiku jas perduoda tvarkytojams, veda apskaitą. Tikrintose įmonėse pažeidimų neaptikta. Tačiau nerimą kelia tai, kad automobilių remonto paslaugą teikia „garažiniai“ servisai, kurie vykdo veiklą ir atliekas deda nežinia kur. Galbūt pamiškėse, o neretai – garažų bendrijų teritorijose. Žinia, tokias atliekas turi surinkti ir sutvarkyti „kažkas“, o tam naudojami mūsų, mokėtojų, pinigėliai“, – dėstė pareigūnė.

Akiratyje – pakuotės

D. Baronienės teigimu, ne visi žino, kad polietileno maišelis, į kurį parduotuvėje krauname prekes, yra pakuotė. Kiekvienas toks maišelis turi būti apskaitytas, sumokėtas apmokestinamosios pakuotės mokestis. O pakuočių mokestis susijęs su atliekų surinkimu ir perdirbimu. Tikrintos įmonės, kurios išleidžia į vidaus rinką pakuotes. „Tai nebūtinai polietileno maišelis, nes pakuotė yra ir popieriniai maišeliai, įvairios dėžutės, vienkartiniai indai, kurių gausu parduotuvėse, degalinėse, greito maisto prekybos vietose, gamyklose ir kitur. Tokių įmonių rajone yra apie 100, jas mes žinome ir per kelerius metus esame patikrinę. Tačiau vis atsiranda naujų, kurios išleidžia pakuotes į rinką, bet nevykdo aplinkosauginių reikalavimų – neveda apskaitos, nesiregistruoja gamintojų ir importuotojų sąvade“, – svarstė D. Baronienė.

Skauduliai – seni…

Aplinkosaugos vadovė sakė, kad rajone tebėra opi teršalų tvarkymo problema: „Pasidžiaugti galime tik tuo, kad pastaruosius metus nuotekų biologinio valymo įrenginiai dirba pakankamai efektyviai – šiais metais nebuvo nustatyta viršytų normatyvų. Galbūt lėmė tai, kad seniūnijų biologinio valymo įrenginius perėmė viena specializuota įmonė  AB „Rokiškio vandenys“, kuri pakankamai gerai eksploatuoja tokius įrenginius.“

D. Baronienės teigimu, padidinto dėmesio centre – miesto lietaus kanalizacijos dešimtasis išleistuvas. Per jį išleidžiamos pramonės teritorijų lietaus nuotekos bei AB „Rokiškio sūris“ gamybinės nuotekos po biologinio valymo. Minėtos nuotekos patenka į Ruopiškio ežerą.

„Prieš metus sulaukdavome gyventojų pastebėjimų apie galimai išleidžiamas nevalytas nuotekas, o šiemet panašių nusiskundimų negauta“, – gerėjančią situaciją komentavo D. Baronienė.

Katilinių taršos situacija prastesnė: normatyvų viršijimai buvo nustatyti keliose įmonėse – UAB „Lanalita“, AB „Vilniaus degtinė“ Obelių spirito varykloje. Įmonėms taikytos administracinės baudos, mokestis už mokestinį laikotarpį turės būti skaičiuojamas padidintu tarifu. Normatyvus viršijusios taršos priežastis – nekokybiškas kuras.

„Liko neišspręsta problema – bitumo atliekų aikštelė. Šių atliekų surinkimas pradėtas 2008 m., išvežtas nemažas jų kiekis, tačiau šie darbai nebefinansuoti, todėl atliekos nebetvarkomos. Tikimės, kad ledai pajudės 2015 metais. Tebevyksta magistralinio produktotiekio Ilūkstė-Ventspilis avarijos vietoje, Juodupės seniūnijoje, Bryzgių kaime, naftos produktais užterštos teritorijos tvarkymas. Avarija įvyko 2010 metais“, – sakė D. Baronienė.

GR inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: