Rūta Žumbakienė (dešinėje) ir aplinkosaugos inžinierė E.Putraitė
Rūta Žumbakienė (dešinėje) ir aplinkosaugos inžinierė E.Putraitė

Kaip panaikinti nemalonius gamybinių įrengimų skleidžiamus kvapus? Šią problemą, anot UAB “Rokvesta” direktoriaus Algirdo Kazinavičiaus, gali išspręsti biologiniai filtrai, kurių įkrovoms naudojamos bioskaidžios atliekos – medžio šaknys, pušies žievės, medienos atliekos bei durpių pluoštas. Specialia technologija, sukurta pagal naujausius biotechnologijų išradimus, ant biofiltro įkrovų užauginami mikroorganizmai, neutralizuojantys nemalonius kvapus.

 

Naujiena
Nuo praėjusių metų pabaigos UAB “Rokvesta” eksporto plėtrą sieja su visiškai nauja veiklos sritimi – oro valymo įrenginiais.
Jau šiemet “Rokvestoje” pagamintos biofiltrų įkrovos naikins nemalonius kvapus, skleidžiamus Visagino ir Šiaulių nuotekų valymo įrenginių. Su Vokietijos firma, gaminančia orą valančius biofiltrus, jau pasirašyta įkrovų tiekimo sutartis. Vasarį pirmoji vokiečių filtrų siunta bus sumontuota šiauliečių ir visaginiečių valymo įrenginiuose.
“Rokiškyje pagaminame įkrovą ir ją parduodame vokiečių firmai. Ši sumontuoja filtrus ir atveža juos į Visaginą. Apsukęs ratą mūsų gaminys iš Vokietijos vėl grįžta į Lietuvą”, – sakė bendrovės direktorius. Biofiltrų įkrovomis pradėjo domėtis Rusijos ir Baltarusijos verslininkai. Ateityje šią naują verslo sritį “Rokvesta” planuoja plėsti ir Vakarų, ir Rytų Europos valstybėse.

Pastebėta, įvertinta
UAB “Rokvesta” – viena iš nedaugelio Lietuvos atliekų perdirbimo įmonių, kompostu paverčianti vartoti nebetinkamą maistą.
Aplinkosaugos, darbo saugos ir buhalterinės apskaitos paslaugas teikianti UAB “Rokvesta” skaičiuoja šeštus veiklos metus. Nuolat gamybos pajėgumus didinanti bendrovė pernai paslaugų suteikė daugiau nei už 2 mln. litų.
Įmonės novatoriška veikla buvo pastebėta ir įvertinta. 2010 m. už alternatyviosios energetikos plėtojimą bendrovė tapo šalies verslo įmonių konkurso “Pasiekimai aplinkosaugoje”, organizuoto Aplinkos ministerijos, nugalėtoja. Pernai “Rokvesta” apdovanota Ūkio ministerijos padėka “Už nuopelnus verslui”, jai teko nominacijos “Regiono verslo žvaigždė” titulas. Ši nominacija skiriama probleminėse Lietuvos teritorijose veikiančioms įmonėms, su Europos Sąjungos parama darančioms pastebimai patrauklią įtaką regionui.

Šūvis į dešimtuką
“Maisto ir biologiškai suyrančių atliekų perdirbimas – inovatyvi ir netradicinė verslo sritis. Šalyje yra vos trys ar keturios bendrovės, vystančios panašią veiklą. Pataikėme į dešimtuką: atradome verslo nišą, kurioje mažai konkurentų ir daug vietos idėjoms”, – taip bendrovės direktorius A.Kazinavičius kalbėjo praėjusių metų pradžioje.
O štai prieš pusę metų “Rokvesta” atidarė Bajorų atliekų tvarkymo centrą. Jame maisto ir augalinės kilmės atliekos paverčiamos kompostu.
“Planavome, skaičiavome, kiek ir kokių atliekų perdirbsime, kūrėme verslo projektus. Po pusmečio jau galime vertinti, kaip mūsų viziją bei popieriuje suguldytus planus koregavo realybė”, – “Gimtajam Rokiškiui” sakė Bajorų centro viršininkas Mantas Starkus.
2009 m. bendrovė perdirbo 24, 2010 m. – 160, o pernai – 599 t gyvūninės ir atitinkamai 10, 390 ir 439 t augalinės kilmės atliekų.
Iš biologiškai suyrančių atliekų pradėjusi gaminti kompostą “Rokvesta” per metus jų perdirbo 14,5 t.
Didžiausi bendrovės paslaugų pirkėjai – AB “Rokiškio sūris” bei bendrovės “Palink”, “Antagutė”, “Statyba Rokiškyje”, “Rokmedis” ir “Baltic Cargo Servise”.

Trūksta iniciatyvos
Didesnis nei planuota poreikis tvarkyti biologiškai suyrančias atliekas – bene pats ryškiausias “Rokvestos” verslo netikėtumas. Lapų ir žolės kiekiai labai dideli, ypač vasarą ir rudenį. Ir nors rajono gyventojai bei įmonės nerodo iniciatyvos kaupti šios rūšies atliekas bei vežti jas į perdirbimo įmones, žaliavos netrūksta.
“Mūsų bendrovė įsigijo konteinerius: tuščius nuvežame klientui, parsigabename pilnus. Puikios sąlygos kaupti ir priduoti lapus, žolę, tačiau žmonių, norinčių šiuolaikiškai tvarkyti aplinką, dar nėra daug. Tuo nesuinteresuotos net gamtosaugos ir kitos aplinkos taršą kontroliuojančios organizacijos “, – sakė bendrovės aplinkosaugos inžinierė Eglė Putraitė.
Pernai vasarą ir rudenį bendrovė nemokamai vežė lapus ir žolę iš Rokiškio krašto muziejaus teritorijos, Juodupės, Bajorų gyvenviečių bei daugelio kaimiškosios seniūnijos kaimų.
Vis dėlto pradėję gamybos procesą Bajorų atliekų tvarkymo centro specialistai suprato, jog komposto pagamins mažiau, nei buvo planuota, o geros kokybės – tik 10 proc. viso perdirbto atliekų kiekio. Paaiškėjo, jog atliekų perdirbimo procesas ilgesnis, nei gamybininkai tikėjosi. “Planavome kompostą pagaminti per 3-4 mėnesius, o dabar jau žinome, jog tam prireiks net pusmečio”, – aiškino atliekų tvarkymo centro viršininkas.
Bendrovė ketina taikyti kitokius kompostavimo būdus.

Klientai
Vartoti nebetinkamo maisto daugiausiai vežama iš UAB “Palink”, valdančios prekybos tinklo “Iki” parduotuves.
Tolimiausias taškas, iš kurio “Rokvesta” gabenasi atliekas, – tai Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) parapijos senelių globos namai ir Šakių rajono bendrovės “Gulbelė” parduotuvės, kepyklos.
Pernai atliekų pirkimo sutartis “Rokvesta” sudarė ir su Kupiškio rajono švietimo įstaigomis. “Nuo mokslo metų pradžios perdirbame kaimyninio Kupiškio rajono mokyklų valgyklų atliekas. Su šių švietimo įstaigų bendruomenėmis užmezgėme draugiškus ryšius, kviečiame vaikus apsilankyti Bajorų centre, savomis akimis pamatyti, kaip jų nesuvalgyta bandelė ar bulvių košė virsta kompostu”, – pasakojo atliekų tvarkymo centro viršininkas M.Starkus. Tokia galimybe jau pasinaudojo Skapiškio pagrindinės mokyklos moksleiviai.
Šiauliuose “Rokvesta” planuoja įrengti atliekų surinkimo punktą.

Gamyba
Bajorų atliekų tvarkymo centro gamybos salėje biologinės atliekos išpakuojamos ir ruošiamos tolimesniam perdirbimui. Pienas, jo produktai bei riebalai naudojami biodujų, kitos atliekos – komposto ir vermikomposto gamybai. Cecho įrenginiai įsigyti Norvegijoje, Vokietijoje, Tailande. Ceche kompostuojamos ne tik maisto atliekos, bet ir nuotekų valymo įrenginių dumblas, lapai, žolė bei kitos bioskaidžios atliekos. Atliekų perdirbimo kiekis – nuo 3 iki 12 t per dieną.
Žaliavą iš kulinarijos, logistikos, prekybos, maisto gaminimo bei perdirbimo įmonių bendrovė atsigabena konteineriais ir statinėmis. Išpakuotos atliekos rūšiuojamos pagal numatytą jas panaudoti būdą. Dalis jų saugomos šaldomojoje patalpoje, po to keliauja į smulkintuvą ir kaitinimo įrenginį. Komposto ruošimo mašinoje atliekų mišinys fermentuojamas 70-72 l. pagal Celsijų temperatūroje naudojant specialų bakterijų mišinį. Specialiai sukurti mikrobai per 24-72 val. suardo atliekas, paverčia jas komposto mase, kuri automatiškai iškraunama iš įrenginio kameros. Po šio proceso atliekų tūris sumažėja apie 90 proc.

Produkcija
Iš perdirbtų atliekų “Rokvesta” gamina “Bajorų kompostą” – universalų, biologiškai aktyvų mišinį, tinkantį visiems augalams. Jo sudėtyje – “Bokashi” kompostas, trupininės durpės, biohumusas, sijotas žvyras ir dolomitmilčiai. Toks mišinys rekomenduojamas sėkloms daiginti bei daigams persodinti šiltnamyje ar atvirame grunte.
“Bokashi” kompostas – dar vienas bendrovės produktas. Tai greitai subręstantis kompostas, gaminamas naudojant biotechnologijas, gerųjų (probiotinių) bakterijų užtaisą, būtiną greitam organinių medžiagų irimui: biodegraduojančių atliekų perdirbimas tampa beveik bekvapis ir gerokai greitesnis, be to, atsiranda galimybė kontroliuoti sieros vandenilio, amoniako, pūvančių riebalų ir kitus nemalonius kvapus.
Tręšiant augalus “Bokashi” kompostu ne tik padidėja derliaus ir produktų kokybė, bet ir formuojasi augalų atsparumas ligoms, produkcijos išlaikymo trukmė.

Eksportas
Dalį komposto, pagaminto iš maisto ir biologiškai skaidžių atliekų, supilama į sliekų lysves. Jų tikra galybė raičiojasi komposto lysvėse. Rausvi vislūs ir ėdrūs gyviai rangydamiesi pūdinyje jį nuolat purena, praturtina fermentais, mikroelementais, huminėmis rūgštimis, kurios teigiamai veikia augalų kvėpavimo ir šaknų susiformavimo procesus, didina jų atsparumą ligoms, šalnoms, sausrai, piktžolėms ir kitiems nepalankiems faktoriams. Be to, augalų šaknys auga ilgesnės ir šakotesnės, lapuose padidėja chlorofilo kiekis, augalai atrodo gražesni, sveikesni ir derlingesni.
“Biohumusas parduodamas mūsų šalies sodininkams, daržininkams. Jo paklausa Lietuvoje tokia didelė, jog kol kas atsisakėme planų jį eksportuoti Italijon, Ispanijon ar Portugalijon”, – sakė p. Kazinavičius.

Įdomybės
Prieš keletą mėnesių bendrovėje lankėsi muitininkai, ieškoję galimybės atsikratyti kontrabandinių cigarečių. “Mes turime leidimą naikinti tabako atliekas, tačiau cigaretės yra ne atliekos, o tabako gaminys. Šios rūšies produktų neįtraukėme į perdirbamų atliekų sąrašą. Muitininkams “Rokvesta” negalėjo padėti”, – pasakojo bendrovės inžinierė.
“Rokvestoje” perdirbama ir neatitiktinė produkcija. Pastarosios sunaikinimo procesas yra fotografuojamas, o nuotraukos kaip įrodymas pateikiamos draudimų bendrovėms. Šios dažnai kompensuoja patirtus nuostolius firmai, įsigijusiai reikalavimų neatitinkančių produktų. Taip buvo sunaikinti granatų vaisiai, kuriuose buvo rastas per didelis nitratų kiekis.

 

“Rokvestos” veiklos rodikliai
UAB “Rokvesta” įkurta 2006 m. liepos 13 d.
2011 m. įmonėms bei organizacijoms bendrovė suteikė
       paslaugų už 2,012 mln. litų, arba 9,3 proc. daugiau
       nei 2010-aisiais.
Atliekų perdirbimo apimtys – 3-12 t per dieną.
Pernai bendrovėje dirbo 30 darbuotojų, arba 5 daugiau
        nei užpernai.

Dalia ZIBOLIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest


0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: