Kur keliauja išmesti drabužiai?
Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) novatorės, Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros vedėjos doc. dr. Aušros Zigmontienės, viena iš esminių priežasčių, didinančių tekstilės atliekų susidarymą – greitoji mada. Sparti drabužių linijų ir mados tendencijų kaita skatina didesnį vartojimą ir sutrumpina drabužių tarnavimo laiką.
Pasak VILNIUS TECH novatorės, išmestos tekstilės atliekos dažniausiai nukeliauja į atliekų deginimo įrenginius arba sąvartynus. Situacija, tvarkant šias atliekas tiek visame pasaulyje, tiek Europoje ir Lietuvoje keičiasi labai lėtai. Tai priklauso nuo to, kaip šiomis atliekomis atsikrato jų savininkas.
„Jei tekstilės atliekos nukeliauja į mišrių atliekų konteinerį – perdirbti ar kitaip sutvarkyti šių atliekų beveik neįmanoma. Tokia tekstilė užteršiama kitomis atliekomis, tad ji tinka tik deginimui ar šalinimui sąvartyne. Jei tekstilės atliekos yra rūšiuojamos ir gyventojai jas meta į tam skirtus atliekų konteinerius, tuomet atrūšiavus tokias atliekas rūšiavimo centruose, tinkamos gali būti ir panaudojamos. Tvarkinga, dar dėvėjimui tinkanti tekstilė ir jos gaminiai gali būti naudojami pagal paskirtį, kita dalis gali būti perdirbama į įvairias šluostes ir tik likusi dalis, kuri nebetinkama perdirbimui, keliauja į atliekų deginimo įrenginius“, – teigia A. Zigmontienė.
Tekstilės gaminius galima pristatyti ir į stambiųjų atliekų aikšteles. Lietuvoje veikia nemažas šių aikštelių tinklas.
Padaugėjo konteinerių
UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro (PRATC) Rinkliavų administravimo ir kontrolės padalinio vadovas Mindaugas Varnas pasidalino informacija, jog per metus rokiškėnai į tekstilės konteinerius išmeta 75 tonas drabužių ir kitų šiai kategorijai priskiriamų daiktų. Į šį skaičių neįeina didelių gabaritų aikšteles suvežami kiekiai. Iki šiol Rokiškio rajone buvo 17 vnt. konteinerių, skirtų tekstilės atliekoms rinkti. Prieš mėnesį rajone papildomai pastatyti dar 75 vnt., taigi skaičius išaugo iki 92.
Rudenį turėtų atsirasti ir maisto atliekų konteinerių bei kibirėlių. Skelbti informaciją ir juos dalinti ketinama nuo rugpjūčio iki lapkričio mėnesio, o atliekos bus surenkamos nuo kitų metų pradžios.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…”