VMT Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Mikalauskas (kairėje) ir viešųjų ryšių specialistas Ūdrys Staselka pasidalino žiniomis, kaip kovoti su eglynų kenkėju.

Reikia stebėti

Deja, nuo sparčiai plintančio kenkėjo cheminių priemonių nėra. Vienintelis vaistas –  profilaktiškai tikrinti eglynus, ieškoti sergančių eglių, jas kirsti ir kuo skubiau išvežti, nes pažeistos eglės žūsta, o iškirstus plotus savininkams tenka atsodinti, taigi tai susiję su nuostoliais.

VMT Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Mikalauskas ragino miškų savininkus ir valdytojus apsilankyti savuose miškuose bent 2–4 kartus metuose ir atidžiai apžiūrėti egles. Kad jas užpuolė kenkėjai, parodo iš žievės byrančios rudos, į maltą kavą panašios išgraužos. Jos kaupiasi medžio pašaknyje. Be to, atplėšus žievę, kamiene matyti vabalo išraižyti takai, kiaušinėliai, lėliukės ar patys vabalai.

Plinta žaibiškai

Profilaktinės priemonės tinka tol, kol kenkėjai neįsiveisė arba nepridarė žalos. Užpultas egles reikia kuo greičiau šalinti iš miško, nes pasidauginę vabalai puola sveikus medžius. Per sezoną išsivysto dvi jų kartos. Viena peržiemojusi patelė padeda 60 kiaušinėlių, todėl iki spalio mėnesio teoriškai gali išsivystyti kone du tūkstančiai kenkėjų. Specialistų skaičiavimu, vienai eglei pražudyti pakanka 3–5 tūkst. vabalų. Skubiai reikia šalinti išverstas, nulaužtas egles, nes jos yra silpnos. Vabalus vilioja ir šviežios eglynų kirtavietės, todėl jas būtina tinkamai sutvarkyti: išvežti stambesnes atliekas, žieves, nepalikti aukštesnių kaip 10 cm kelmų. Nerekomenduojama kirtavietėse palikti žalių eglių biologinei įvairovei, kadangi jos yra pažeidžiamos ir tampa masalu kenkėjams.

Išsamiau skaitykite šiandienos „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: