Dėkingi, kad neišblaškė
Rokiškio krašto muziejus įsigijo vazą, indus, stalo įrankius staltiesėles, kurie priklausė Rokiškio grafams. Šiuos daiktus pasitraukdami grafai atidavė virėjui Augustui Kalpokui. Tam pačiam, kurio šeima išsaugojo ir garsiąsias grafienės sukneles, kurių pagrindu Rokiškyje sukurta nuolat veikianti aukštosios mados ekspozicija. „Daugybė dvarui priklausiusių vertybių yra pražudyta per amžių perversmus. Bet muziejininkai vis naujai kažką atranda, ir patys žmonės yra sąmoningi – kreipiasi į muziejų“, – sakė Rokiškio krašto muziejaus direktorės pavaduotoja Dalia Kiukienė.
Ji pasakojo, kad dar praėjusią žiemą į dvarą buvo atvažiavusios dvi A. Kalpoko anūkės. Anksčiau muziejus iš jų jau buvo įsigijęs grafų vaikų krikšto drabužėlius, bet jos tada dar nebuvo nusiteikusios perduoti ir indų. Tačiau dabar jos jau perdavė ir šias vertybes, kurias pasitraukdami grafai paliko virėjo šeimai.
Kai ką muziejus pirko, kai ką Kalpoko šeima Rokiškiui dovanojo. „Nekyla abejonių, kad tai, ką gavom ir įsigijom – autentiška, iš mūsų dvaro. Tai, kad gaunam tokius dalykus, būna labai retai“, – sakė D. Kiukienė. Ji mano, kad perduoti vertybes šeimą paskatino ir neseniai išleista dr. Aušros Vasiliauskienės monografija apie Rokiškio dvarą, kur labai gražiai ir pagarbiai aprašyta Kalpokų šeima.“ O mes dėkingi jiems, kad neišblaškė, kad išsaugojo. Labai svarbu ir pasitikėjimas muziejumi, supratimas, pagarba, moralinis aspektas“, – svarstė D. Kiukienė.
Autentiškumas patikrintas
Apie vertybių autentiškumą, anot pavaduotojos, liudija muziejuje saugomos fotografijos ir negatyvai. Be to, ji dar kartą tikrino autentiškumą, konsultavosi su menotyrininkais, lygino negatyvus. Menėje užfiksuotos panašios dvi porinės vazos. Išsaugota tik viena. Panašu pagal dekorą, kad tai galėtų būti Makuzu Kozan dirbtuvių (Japonija) XIX a. II p. vaza.
Daugiau „Gimtajame…“