Pinigai paskui ligonius, gyventojus
„Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje pradėjome diskusijas dėl galimybės iš ministerijos į savivaldybės pavaldumą perimti Skemų socialinės globos namus. Su viceministre Deimante Bukeikaite aptarėme, kokios sąlygos galėtų būti. Viceministrė patikino, kad darbo sąlygos darbuotojams nesikeistų, o finansavimas išliktų toks, koks yra dabar“, – tokią žinią paskelbė rajono meras Ramūnas Godeliauskas.
„Ministerijų tikslas – savo pavaldume neturėti įstaigų. Prieš keletą metų buvo įgyvendinta vaikų namų reforma, ir visi vaikų namai perduoti savivaldai. Šiandien kalbam apie tokias įstaigas kaip Skemuose, apie tai, kad jos būtų perduotos savivaldybėms. Mano žiniomis, per visą Lietuvą yra apie dvidešimt tokio pobūdžio globos namų, atliekančių tokias funkcijas. Ministerija nori išsigryninti, kad neliktų ją aplipusių įstaigėlių. Ministerijoms liktų dotacijų perskirstymas. Pavyzdžiui, taip yra ir su mokykloms skiriamais „mokinio krepšeliais“. Čia irgi pinigai „eitų“ paskui ligonius, gyventojus. Aišku, tai pirmieji pasvarstymai. Būtų vos ne pilotinis projektas Rokiškio rajone. Bet paskui jį eitų ir kiti. Tuomet liktų techniniai dalykai – kad algos nenukentėtų, kad žmonės nenukentėtų. Svarbu, kad tokioms įstaigoms būtų skiriamas finansavimas ir jos galėtų išsilaikyti“, – laikraščiui sakė Seimo narys Tadas Barauskas.
Tikisi, kad žmonių skaičius drastiškai nesumažės, nuo to priklauso etatai

„Mes deriname ministres vizitą, kviečiame ją, viceministrę, merą, Seimo narius – visą Seimo Socialinių reikalų komitetą. Rengiame konferenciją Rokiškyje, Sėlių gatvėje, grupinio gyvenimo namuose“, – „Gimtajam…“ sakė Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas. Jo teigimu, tai bus pirmoji įstaiga regione, kurią ministrė pamatys, ir tikisi, kad suras laiko atvažiuoti, apsilankyti ir Skemuose. Taip pat akcentavo, kad ministerija dar prieš mėnesį pasakė, jog planuoja Socialinio gyvenimo namus atiduoti savivaldybei.
„Mes pagal paslaugų kokybę esame pirmi Lietuvoje, pas mus didžiausios eiles, penkiolika žmonių šiuo metu eilėje laukia“, – pasakojo direktorius. Šiuo metu globos namuose daugiau nei trys šimtai gyventojų. Anot G. Girštauto, neaišku, kaip tas skaičius išliks. „Jei žmonių skaičius drastiškai kristų, būtų sunku išlaikyti didžiules mūsų patalpas, bet tikimės, kad žmonių nemažės ir kad pasikeitusi priėmimo į globos namus grandis (ne per ministeriją, bet per savivaldybę) įtakos neturės“, – sakė G. Girštautas ir pridūrė: – Vis tiek ministerijos kontrolė išliks. Svarbu, kad savivaldybė išlaikytų esamą žmonių skaičių, nes nuo to priklauso ir etatai.“
Anot G. Girštauto, Lietuvoje šiuo metu yra dvidešimt devynios įstaigos, kuriose gyvena žmonės su psichine negalia.