GR archyvo nuotr.

Moteris pati paprašė, kad „Gimtasis…“ pasidalintų jos karčia patirtimi. „Nenoriu minėti nei ūkininko vardo, nei pavardės – susitaikiau su tuo, kas nutiko, pati buvau kalta, kad leidausi apkvailinama“, – atvirai prisipažįsta moteris. Kaip neapsigauti, pataria ir teisininkai. „Apmaudu, kad taip nutiko. Tačiau kartais būna ir atvirkščiai, kuomet ūkininkai nukenčia nuo žemės, kurią nuomojasi, savininkų“, – apie kitą medalio pusę kalba Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius.

Mokėjo, bet tik iš pradžių

Pasak Violetos, ūkininkas pirmus metus nuomą mokėjo, o vėliau žeme naudojosi už dyka, vis žadėdamas, kad kada nors pinigus grąžins. Pasak moters, galiausiai žemės jis nusprendė nebedirbti, nebeaugino javų ir, nieko apie tai savininkei nepranešęs, paliko apleistą.

„Jaunas vaikinas, mano kaimynas, atrodė, toks geraširdis, darbštus, tai žodžiu sutarėme, kad iš manęs nuomosis dešimt hektarų už tam tikrą sutartą sumą. Keista buvo girdėti tokius pažadus, kai techniką atsinaujina, mašinas perka, viską perka, o nuomai pinigų – neturi. Galiausiai sužinojau, kad jis kuria verslą, gauna paramą… Aš sergu onkologine liga – gal jis nusprendė, kad man jau nebereikia pinigų? Kai jis ėmė mano paraginimus sumokėti už nuomą ignoruoti, padaviau jį į teismą – iš viso jis man buvo nesumokėjęs 2,5 tūkstančio eurų“, – pasakojo moteris.

Deja, tačiau pinigų prisiteisti jai nepavyko. „Nebuvo jokių įrodymų, kad jis iš manęs, ir dar už tam tikrą sumą, žemę nuomavosi. Kaip įrodymą turėjau tik panaudos sutartį, kurioje įvardinta, kad daiktą nuomininkas turi grąžinti tokį, kokį paėmė. Negana to, kad patyriau nuostolį, išėjo taip, kad turėjau padengti teismo išlaidas. O ūkininkas, negana to, dar turi teisę prisiteisti iš manęs už moralinę žalą, ir, greičiausiai, taip ir padarys“, – pasiguodė Violeta.

Negana to, moterį labiausiai pritrenkė naujiena, kad jis nominuojamas vienu iš pretendentų „Metų ūkininko“ titului. „Po šitos žinios ir nusprendžiau jums paskambinti. Kaip jaučiausi įsižeidusi… Jokios pagarbos vyresniam žmogui“, – skaudulius išliejo skaitytoja.

Kita medalio pusė

Mindaugas Petkevičius. GR archyvo nuotr.

Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius sako, kad kartais į skaudžias situacijas papuola ir ūkininkai, mat būna ir taip, kad žemės savininkai juos apmulkina. „Yra ne kartą tekę girdėti, kad ūkininkai skundėsi, jog žemės savininkai vienašališkai pakeičia nuomos kainą, ją pakeldami. Todėl vienintelė išeitis išvengti nesusipratimų dėl nuomos mokesčio dydžio – jį užfiksuoti sutartyje. Kad ir paprastoje sutartyje, surašyta ranka ant lapo, dviem egzemplioriais abiem šalims. Visada sakau, kad galiu drąsiai padėti sutarčių sudarymo klausimais, galiu duoti šabloną. Panaudos sutartis reiškia, kad žeme nuomininkas gali naudotis neatlygintinai. Klausimas, kodėl nuomos sutartis nebuvo sudaryta – gal žemės savininkas vengė mokėti mokesčius? O gal iš tiesų aklai pasitikėjo ūkininku? Nepaisant visko, norėtųsi padėkoti moteriai už atvirumą, o ūkininko poelgis, sakyčiau, negražus“, – komentavo M. Petkevičius. Pasak jo, žemės nuomos kaina šiuo metu priklausomai nuo derlingumo svyruoja nuo 50 iki 250 eurų už hektarą.

„Skaitytojos papasakota istorija vienareikšmiškai parodo, kad žodinis susitarimas – nepatikimas. Jis gali vienašališkai keistis, nuomonės virsti įsitikinimais, ir dėl to sutarti abiem pusėms gali būti tik sudėtingiau“, – sakė M. Petkevičius.

Daugiau „Gimtajame..“

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ūkininkė
Ūkininkė
2024 29 rugpjūčio 17:45

Apgautai ūkininkei pareina karma. Lazda turi du galus !!!

Rekomenduojami video: