Verslininko
Verslininko

 

Avių, ožkų, triušių ir įvairių paukščių  ūkis  – toks sostinę palikusio ir  ūkį Panemunėlio seniūnijoje įkūrusio  Ignoto Adomavičiaus pasirinkimas kaimynus  stebino tik iš pradžių. Kur kas pikantiškiau yra tai, jog šiam mišriam gyvūnų kiemui ėmėsi vadovauti energija trykštanti Ignoto  motina, atsargos karininkė, protokolo žinovė ir ne vieno didelio renginio režisierė Laimutė Indreikaitė,  aktyvią veiklą sostinėje iškeitusi į fermos dirigentės  pareigas. „Visur ta pati Lietuva“, – sakė ji.

 

 

Iš ka­ri­nin­kių – į paukščių pre­zi­dentę

Kai sūnus Ig­no­tas nu­tarė sos­tinę iškeis­ti į kaimą ir Pa­ne­munėlio se­niūni­jo­je įsi­gi­jo dvi so­dy­bas, šei­ma tam ne­priešta­ra­vo. “Mūsų na­muo­se kiek­vie­nas tu­ri laisvę rink­tis, kaip gy­ven­ti. Steig­ti ūkį ir veis­ti paukščius – sūnaus idėja, o aš esu tik ūkio prižiūrėto­ja ir mai­tin­to­ja. Ig­nas juokėsi, jog man, bai­gu­siai ka­ri­ninkės tar­nybą, pats lai­kas tap­ti pre­zi­den­te… – jo ūkio paukščių…” – dėl ap­si­spren­di­mo iš sos­tinės kel­tis gy­ven­ti į kaimą šmaikšta­vo at­sar­gos ka­ri­ninkė.

 Tarp Vil­niaus ir Pa­ne­munėlio Prieš po­ra metų dvi Jur­ku­pių ir Ažumiškio kai­mų so­dy­bos ta­po Lai­mutės, jos sūnaus Ig­no ir šei­mos pa­gran­dukės pus­ket­virtų metų Adelės tik­rai­siais na­mais. Sos­tinėje li­ko gy­ven­ti Lai­mutės vy­ras su ke­tu­rio­lik­mečiu sūnu­mi Vil­helmu Ka­zi­mie­ru, krem­tančiu moks­lus M.K.Čiur­lio­nio menų gim­na­zi­jo­je. Stu­di­jas bai­gu­si duk­ra Ug­nė dir­ba Su­si­sie­ki­mo mi­nis­te­ri­jo­je.

“Dažnai juo­kau­ju, jog da­bar su vy­ru esa­me tar­si Ro­meo ir Džul­je­ta: ar­ba jis at­važiuo­ja pas ma­ne, ar­ba aš vyks­tu į Vil­nių, jei­gu Ig­nas būna lais­vas ir ga­li lik­ti prie ūkio”, – pa­sa­ko­jo Lai­mutė. Lie­tu­vo­je, Ame­ri­ko­je ir An­gli­jo­je moks­lus krimtęs Ig­nas va­sarą ga­vo svar­bias pa­rei­gas – ta­po žemės ūkio ko­o­pe­ra­ty­vo “Ger­ko­nių ele­va­to­rius” di­rek­to­riu­mi. Todėl sa­vo ūkiui lai­ko lie­ka ne­daug. “Jei­gu pa­ste­biu, kad dėl paukščių ar gy­vu­lių at­si­ran­da rūpesčių, iš kar­to jam pra­nešu – jaučiu at­sa­ko­mybę už jo turtą. Ne­svar­bu, kad pa­gal šei­mos hie­rar­chiją ir sa­vo pro­fe­siją aš galėčiau sūnui va­do­vau­ti. Ig­nas at­le­kia, apžiūri ir pa­sa­ko, ką ir kaip da­ry­ti, kuo gy­dy­ti. Sūnus duo­da nu­ro­dy­mus, o aš juos tik vyk­dau: taip įpra­ti­no ka­riškės gy­ve­ni­mas”, – ūki­nin­ka­vi­mo ypa­tu­mus dėstė Lai­mutė.

 Gy­ve­ni­mas prie ūkio – ne­ap­kar­toLai­mutė ne­si­gai­li ak­tyvų gy­ve­nimą sos­tinėje iškei­tu­si į ra­mesnę kai­mišką buitį. Jai džiu­gu, kad įsi­gy­tos so­dy­bos tu­ri išskir­ti­nių bruožų. Vie­na, spėja­ma, sta­ty­ta prieš 150 metų, o iš tra­di­cinės ūlyčios į viensėdiją nu­kel­ta prieš 80 metų . Ki­tos so­dy­bos ver­tybė – krėsto mo­lio tvar­tas, ko­kių Lie­tu­vo­je likę la­bai mažai. Anot pašne­kovės, nuo­sta­biau­sias da­ly­kas kai­me – ra­mybė, puikūs san­ty­kiai su kai­my­nais. “Did­mies­ty­je užaugę vy­res­nie­ji vai­kai dažnai sa­ko, jog jie ne­turėjo to­kios pui­kios Mon­te­so­ri mo­kyk­los, ko­kią tu­ri mažylė Adelė. Čia vis­kas tik­ra, natūra­lu, ne­rei­kia skubėti. O veik­los tik­rai ne­pri­stin­gu”, – gy­ve­ni­mo kai­me pri­va­lu­mus dėstė Lai­mutė. Ry­te ji pašeria ūkio gy­vu­lius ir paukščius, pus­ryčiau­ja. Dvi die­nas su Ade­le pra­leidžia Ro­kišky­je – mer­gaitė lan­ko smui­ko ir me­ni­nio ug­dy­mo pa­mo­kas. Sek­ma­die­niais ei­na į bažnyčią. Lai­mutė įsi­jungė ir į kai­mo ben­druo­menės veiklą – per Kalėdas mo­kyk­lo­je ėjo Kalėdų Se­ne­lio pa­rei­gas. Panemunėlio seniūnas jai pasiūlė suburti moterų ansamblį. Laimutės be dėme­sio ne­pa­lie­ka buvę ko­le­gos ir drau­gai iš sos­tinės: kviečia į pa­galbą or­ga­ni­zuo­jant, režisuo­jant ren­gi­nius. Lai­mutė mėgsta fo­to­gra­fuo­ti, norėtų aktyviai dalyvauti rajono gyvenime. Be­je, ne­mažai bu­vu­sių ko­legų ka­riškių ne­nu­sto­ja stebėtis, kaip ji galėjo mes­ti Vil­nių ir išsit­rem­ti į atokų kaimą…

“Būtų malonu padirbėti se­niūni­jo­je ar Ro­kišky­je. Manau, suspėčiau skirti laiko ir duk­relei, ir ūkiui”, – svarstė Lai­mutė, pa­klaus­ta, ar ne­ke­ti­na ieško­ti dar­bo pa­gal spe­cia­ly­bes, ku­rių tu­ri bent ke­lias. Muzikos aka­de­mi­jo­je bai­gu­si režisūrą, taip pat stu­di­jas Ka­ro aka­de­mi­jo­je, jau dirb­da­ma Krašto ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jo­je ji įgi­jo ir so­cia­linės pe­da­go­gi­kos ma­gistrės laipsnį. Lai­mutė juo­kau­ja, jog vi­sos šios spe­cia­lybės la­bai tin­ka ūky­je: dir­bant įvai­rių gyvūnų fer­mo­je la­bai pra­verčia režisūra, di­ri­ga­vi­mas, griežta ko­man­da ir pe­da­go­ginė išmonė.

 Nuo ro­ko­ko sti­liaus uo­de­gos iki kiaušinių žals­vais lukštais Lai­mutės prižiūri­ma­me sūnaus ūky­je galėtų vyk­ti paukščių ir gy­vu­lių gam­tos pažini­mo pa­mo­kos. Mat čia gy­ve­na iš Prancūzi­jos gyvūnų pa­ro­dos at­si­vežtas kil­min­gas gai­dys ro­ko­ko sti­liaus plunks­no­mis. Jis – be įpras­tos plunksnų: jos vie­to­je – plunksnų ku­pe­ta, pri­me­nan­ti ka­ra­liaus Liud­vi­ko XIV laikų da­mos nėri­niuotą it puokštė suk­nelę. Gai­dys ypa­tin­gas dar ir tuo, kad jo vištos de­da žalsvų lukštų kiaušinius, jo pa­li­kuo­nių ko­jos taip pat žals­vos. Fer­mo­je au­ga ke­lių veis­lių ka­la­ku­tai, žąsys, an­tys, vištos, tarp jų ir vadinamosios patarškos. Jų kai­my­nystėje įdomių veislių triušiai – belgų milžinai, zelandų baltieji ir austrų mėlynieji, taip pat mėly­nakės avys, ožkos. Be­je, šei­ma ožkų pieną ge­ria mie­lai kaip ir iš kai­mynų pirktą kar­vių. Vi­si ūkio gyvūnai tu­ri var­dus ir sa­vo is­to­ri­jas. Štai Su­fol­kų veislės juo­da­galvė avis dėl lanks­tu­mo va­di­na­ma šokėja Mi­mi, o avinas – Lopas. Ūky­je la­bai ger­bia­ma triušė Kėja, mo­ti­niškai užau­gi­nu­si ka­tinėlį Tilį. “Au­gin­ti ypa­tingų veis­lių gyvūnus – ma­no užgai­da. Ig­no tiks­las – veis­ti paukščius ir juos par­duo­ti. Žino­ma, au­gin­ti­nius, ku­riais kas­dieną rūpi­nie­si, skers­ti la­bai gai­la. At­si­svei­kin­da­mi jų at­si­prašome, su­kal­ba­me mal­delę, pa­sa­ko­me, kad taip tu­ri būti”, – vieną liūdniau­sių ūki­nin­ka­vi­mo mo­mentų jaut­riai apibūdi­no Lai­mutė. Prieš Kalėdas ūkio žąsis ir an­tis išgraibstė drau­gai, pažįsta­mi ir Ig­no ko­le­gos ūki­nin­kai, vištos buvo parduotos tur­gu­je. Didžiau­sias dar­by­me­tis ūky­je – pa­va­sarį, kuo­met ima ris­tis paukščiukai: jie iške­liau­ja į turgų ar­ba par­duo­da­mi vie­to­je. Todėl šiuo me­tu Lai­mutė mėgau­ja­si ma­lo­niu atokvėpiu – rūpi­na­si sa­vi­mi, bui­ti­mi ir šei­ma.

 

 

Aldona Minkevičienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: