Be leidimų parduodami ir neregistruojami savigynai skirti dujiniai ginklai netrukus gali būti prilyginti koviniams. Pastarųjų savininkai privalės laikyti specialius egzaminus, gauti leidimus turėti tokį ginklą bei jį registruoti policijoje. Tokias naujoves verslininkai vertina kaip politikų nesusipratimą. “Kirviui ar peiliui pirkti žmogus irgi turėtų gauti leidimą, išklausyti kursus apie naudojimosi jais ypatumus. Juk šiais įrankiais sužalojami ar nužudomi žmonės daug dažniau nei dujiniais pistoletais”, – rengiamą dujinių ginklų prekybos sugriežtinimą komentavo mūsų mieste ginklų parduotuvę turinčios UAB “Zala arms” direktorius Valdas Žala.
Kirvis pavojingesnis už dujinį pistoletą
“Nesinorėtų kritikuoti mūsų politikų, tačiau rengiamas pataisas dėl dujinių ginklų negalėčiau pavadinti kitaip negu nesusipratimu. Juk pagal padarytų nusikaltimų statistiką kirvis ar peilis pavojingesnis įrankis: jais sužalojama ar nužudoma daugiau žmonių nei visų rūšių šaunamaisiais ginklais”, – komentavo ginklų prekybos naujoves V.Žala.
Anot jo, uždraudus savigynai skirtus dujinius ginklus pardavinėti be leidimų, apyvarta smarkiai kris. “Dabar pagrindiniai mūsų klientai – garbingo amžiaus žmonės, dujinius pistoletus perkantys savigynai. Jeigu dujiniai ginklai bus prilyginti koviniams, abejoju, ar pagrindiniai mūsų klientai atitiks kovinio ginklo naudotojui skirtus reikalavimus”, – svarstė verslininkas. V.Žalos teigimu, šalyje nėra tikslios statistikos, kiek gyventojai turi dujinių ginklų.
Pasak V.Žalos, prekyba dujiniais ginklais jo vadovaujamos bendrovės ginklų parduotuvėje sudaro didelę dalį apyvartos. Dažniausia klientai renkasi apie 300 Lt kainuojančius dujinius pistoletus. Dujų balionėlių parduodama daugiau nei pistoletų, nes balionėliai kelis kartus pigesni. Sugriežtinus dujinių ginklų įsigijimo tvarką, anot verslininko, bendrovė patirs ne tik didelių nuostolių, bet ją užguls ir biurokratinė našta: reikės pildyti įvairius dokumentus, juos pateikti policijai. Panaši situacija dabar yra dėl prekybos optiniais taikikliais, kurių įvežimui ir pardavimui privaloma griežta registracija. Verslininko manymu, sugriežtinta dujinių ginklų įsigijimo tvarka šalyje nusikaltimų tikrai nesumažins, tačiau smarkiai kirs per ginklais prekiaujančių verslininkų pajamas bei gali padidinti kontrabandinių ginklų srautus į mūsų šalį. Esą uždraudus dujinius ginklus pas mus parduoti be leidimų, tokių ginklų bus galima įsigyti kitose ES valstybėse, kurios kol kas neketina griežtinti dujinių ginklų tvarkos.
Perdirbti iškeliauja pas britus
Šiuo metu Europos sąjungoje (ES) dar yra nemažai šalių, kur dujiniam ginklui įsigyti leidimo nereikia. Apie tokią nusikaltėliams palankią padėtį pirmieji prabilo britai. Didžiojoje Britanijoje dujiniais ginklais prekiauti uždrausta labai seniai. Tuo naudojosi kontrabandininkai. Dujinis pistoletas mūsų šalyje kainuoja iki 500 Lt. Tuo metu išgabento perdirbto ginklo kaina jau siekia tūkstančius. Populiariausi IŽ markės dujiniai pistoletai nebrangūs, lengvai tobulinami, perdirbami. Todėl prieš porą metų įstatymu uždrausta juos įvežti į mūsų šalį. Tačiau kriminalistų operacijos leidžia suprasti, kad šių pistoletų, perdirbtų į kovinius, vis dar nemažai aptinkama. Pernai šalies pareigūnai kratų metu aptiko didelį kiekį išgabenti paruoštų dujinių pistoletų IŽ. Visi jie buvo perdirbti į kovinius, prie jų pritaisyti duslintuvai. Viską buvo ketinama išvežti į Didžiąją Britaniją. Šios šalies policija savo teritorijoje taip pat sulaikė keletą gaujos narių: atlikus kratas rasta iš Lietuvos atgabentų ginklų.
Pastarųjų dienų įvykiai Kaune, kai buvo nušauti du pedofilijos skandale įtariami asmenys, skubina politikus griežtinti ginklų įsigijimo tvarką. Įstatymo pakeitimai jau apsvarstyti Vyriausybėje, ir projektas netrukus turėtų pasiekti Seimą. Pakeitimai įsigyti dujinius pistoletus motyvuojami tuo, jog nusikaltėliai, be leidimo įsigiję tokį ginklą, nesunkiai jį perdirba į kovinį. Be to, šia įstatymo niša naudojasi kontrabandininkai. Griežtinamos tvarkos pagrindas – neseniai Europos Tarybos (ET) priimta direktyva dėl ginklų įsigijimo ir laikymo, kuri reikalauja, kad visose ES šalyse dujiniai ginklai būtų parduodami tik gavus specialų policijos leidimą. Šia ET direktyva dujiniai ginklai prilyginami koviniams. Tad ir atsakomybė už jų laikymą bus tokia pat – pirmą kartą be leidimo sučiuptas asmuo gali būti nubaustas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Turintiems daugiau kaip tris be leidimo laikomus ginklus grės laisvės atėmimas nuo 4-erių iki 8-erių metų.
Įsigys paprasčiau nei kovinį
Nauji pakeitimai numato paprastesnę dujinio ginklo išdavimo tvarką, nei koviniams ginklams. Panorusiam gauti leidimą įsigyti dujinį ginklą reikės pasitikrinti policijoje dėl teistumo, nepriekaištingos reputacijos. Į patį leidimą ginklo duomenys neįrašomi. Pranešti apie nupirktą ginklą privalės ginklų parduotuvės. Tada duomenys bus įrašomi į policijos duomenų bazę. Nors įstatymo pakeitimo projekte numatyta, kad naujoji tvarka turėtų įsigalioti nuo gruodžio 28 d., neabejojama, jog bus skirtas pereinamasis laikotarpis. Per jį dabar dujinius ginklus turintys gyventojai turės atvykti į policiją ir juos užregistruoti.
Pareigūnai tikisi taip užgniaužti perdirbtų ginklų kontrabandą. Kontrabandos atvejų turėtų sumažėti, nes vežti perdirbtus ginklus paprasčiausia neapsimokės finansiškai. Manoma, kad sumažės ir tokiais ginklais daromų nusikaltimų.
Ginklų turėtojams – patikrinimai
Policijos pareigūnai kasmet rengia patikrinimus, kaip registruotų kovinių ginklų šeimininkai paiso privalomų ginklų laikymo reikalavimų. Rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus vyresnysis specialistas Rimgaudas Gilys sakė, jog šiemet grubesnių pažeidimų nenustatyta. Praėjusią savaitę pareigūnai gavo prašymą paimti legaliai laikomą medžioklinį šautuvą iš Pandėlio seniūnijos gyventojo J.P. Į policiją pagalbos kreipėsi šio medžioklio artimieji. Jie baiminosi, kad dažnai geriantis vyras ginklu nesukeltų pavojaus. Pranešimas pasitvirtino, ir ginklas iš girtuokliaujančio J.P. paimtas bei atgabentas į policiją. Pareigūnai buvo gavę ir daugiau signalų apie nesaugiai laikomus ginklus, tačiau jie neturėjo realaus pagrindo.
“Jeigu gyventojai turi žinių ar įtarimų apie nelegalius arba nesaugiai laikomus legalius ginklus, labai prašome apie tai pranešti policijai”, – ragina komisariato viršininkas Stasys Meliūnas. Anot jo, laiku sureagavus, galima užbėgti gresiančiai tragedijai už akių.
Ginkluotųjų armija auga
Šiuo metu policijoje registruota 460 medžiotojų graižtvinių ginklų. Medžiokliai turi 729 leidimus lygiavamzdžiams šautuvams. Savigynai rajone registruoti 57 lygiavamzdžiai šautuvai. Beje, pastaraisiais metas jie tampa vis mažiau populiarūs, juos nukonkuravo savigynai skirti pistoletai, kurių įregistruota 117. Pasak R.Gilio, savigynai skirtų ginklų skaičiaus didėjimas rajone nežymus. Yra asmenų, registravusių po du pistoletus.
Aldona Minkevičienė