Danutė ir Vytautas Ignas Januškevičiai iš Meldeikiškio kaimo (Panemunėlio sen.), Lisa Davies iš Velso, Didžiosios Britanijos ekologas Richartas Sowa, japonas Kosuke Tsumura, Niujorko menininkė Jasmine Zimmerman, budistų vienuoliai iš Tailando… Kas sieja šiuos žmones? Juos vienija aistra gelbėti gamtą nuo buities atliekų, iš kurių kuria netikėčiausius dalykus. „Į sienas įmūrijau per 60 000 butelių. Būtų daugiau laiko ir sveikatos, padaryčiau gamtai dar didesnės naudos“, – sakė butelinio rūmo architektas V.I.Januškevičius. Savamokslio statybininko suręstas ekologiškas būstas dažniau domina užsieniečius, negu vietinius. Kaip toj patarlėj: savam krašte pranašu nebūsi…
Pretenduotų į titulą, kurio nėra…
Apsilankiusieji Januškevičių sodyboje neabejotų: jeigu Lietuvoje kas nors įsteigtų savanorio ekologo nominaciją, ši šeima būtų verčiausia tokio kilnaus apdovanojimo. Prieš kelerius metus Danutė ir Vytautas Ignas Januškevičiai ėmėsi planų, sukėlusių aplinkinių nuostabą: iš gamtą teršiančių butelių pastatyti namą, kokio Lietuvoje dar niekas nematė. Kai Vytautas pradėjo iš visų pašalių rinkti butelius, žmonėms net kilo įtarimų, kad jis verčiasi pilstuko kontrabanda. “Vieni suko pirštą prie smilkinio, kiti stebėjosi puikiu sumanymu, klausinėjo, kiek reikia butelių, kokios prognozės dėl būsto šilumos, kaip apšiltinti”, – juokėsi net įtakingų statybos verslo žinovų dėmesio sulaukęs savamokslis statybininkas Vytautas. Iš pradžių jis buvo suplanavęs gerokai kuklesnį statinį. Tačiau butelių radosi tiek daug, kad namo statybas ėmė plėsti. Šiuo metu saulėje tviska ne tik naujas dviaukštis rūmas, bet ir šimtametės trobos bei ūkinio pastato sienos. Ar statybos jau į pabaigą? Butelių namo architektas patvirtinti nesiryžo, nes nežinia, kokia idėja šaus į galvą nemigos naktį… Nors tuščių butelių – pagrindinės namo statybinės medžiagos,- atrodytų, nestinga, tačiau ponas Vytautas sako, jog taip iš tikrųjų nėra. Mat butelius, kuriuos superka parduotuvės, žmonės parduoda. Todėl dažnai tenka ieškoti, kas geria šampaną, tam tikrų rūšių vyną. “Šiuo metu žmonės dalį butelių sumeta į konteinerius. Man atrodo, kad neūkiška kartą panaudotus butelius išmesti į sąvartynus ar perdirbti. Juk galima juos panaudoti statybose”, – įsitikinęs stiklinio rūmo savininkas. Jo teigimu, stiklo butelis – labai puiki, tvirta statybinė medžiaga. Saulei šviečiant, stiklas puikiai šildo. “Net garažo grindis buteliais išklojau, ant viršaus nedidelį betono sluoksnį išliejau”, – apie neįprastas statybas pasakojo sodybos šeimininkas. Namo sienos, iš lauko primenančios avilio korį, saulėtą dieną viduje sušvinta puikiais spalvotais vitražais. Tiesa, tokie vitražai – tik nešildomose pastato erdvėse. Kambariuose vitražų nebus, nes iš butelių sumūrytų lauko sienų tarpuose ponas Vytautas dėjo didelį sluoksnį spalių, o iš vidaus mūrijo plytomis. Sienos storis siekia per pusę metro, todėl būstas ne tik tvirtas, bet ir šiltas.
Kodėl “valdovų rūmai”?
Ponas Vytautas juokauja: “Vilniaus Valdovų rūmams tauta aukojo pinigus, o maniesiems – tuščius butelius.” Sostinės valdovų rūmai buvo statomi be kai kurių leidimų, jo rūmas – taip pat. Todėl nestandartiniam stiklo namui prilipo “valdovų rūmų” etiketė. Ir dar viena reikšminga šios istorijos detalė, kurios vietiniai nepraleido pro ausis… Esą butelių rūmo šeimininką lydėjo didelė sėkmė: vos uždengęs namo stogą, iš Prezidentūros p. Vytautas gavo gerą žinią apie Prezidento Valdo Adamkaus jam suteiktą malonę – atleidimą nuo teismo priteistos piniginės baudos. “Prezidento malonės jaučiuosi nusipelnęs. Statydamas namą, išvaliau nemažai Lietuvos” , – po džiugios žinios juokavo butelių namo šeimininkas. Nors žinojo, kad apie jo statinį iš butelių aplinkosaugininkas prezidentas nė negirdėjęs…
Gyvena idėjomis
Prie netikėčiausių vyro sumanymų įpratusi savamokslio architekto žmona Danutė – svarbiausia jo idėjų vertintoja ir pagalbininkė. Ji kartu kieman tempė butelius ir statė namą, kartu buteliais aplipdė senąją trobą, kurioje šeima tebegyvena. Paradinė trobelės siena ypatinga: nuo pamato iki skliauto viršaus iš tolo šviečia stiklinis kryžius. “Kad rankos nepakiltų, jeigu ateity kas sugalvotų trobą nugriauti”, – sakė p. Vytautas. Ūkinis pastatas, kuriam planuojama svečių buduarų ateitis, taip pat savitas: jo paradinė siena išpuošta Gediminaičių stulpais iš akmens ir stiklo. Trumpai tariant, viskas išliekamosios vertės… Stiklinio namo architektas graužiasi, kad statybų metu neišsaugojo itin vertingo, kryžiumi pažymėto “Benediktino” butelio, kuris, kaip spėja, kadaise buvo vienuolių benediktinų nuosavybė. “Iš butelių daugiau jau nieko nebestatysiu. Gal patiems ir nebeteks šiame butelių rūme pagyventi, gal čia gyvens vaikai ar anūkai, o gal svetimi? Iš daugelio medžiagų galima namus statyti, pasaulyje pavyzdžių galybė”, – svarstė netradicinio namo šeimininkas. Jam kur kas svarbiau įgyvendinti idėją, parodyti, kad sumanus žmogus būstą susiręsti gali nebūtinai iš plytų ar medžio, o ir apvalyti apylinkes nuo per šimtmečius žemėje neišnykstančių stiklo atliekų. Nors butelių rūmo įkurtuvės vis atidėliojamos, vasarą Januškevičiai planuoja iškelti vaišes, padaryti šventę ir sukviesti visus, kurie jam dovanojo, vežė butelius. Tuoj pat p. Vytautas užsidega nauja idėja: statys namą iš molio. Jau sugalvojo, kaip reikės pinti karklų vyteles ir jas užkrėsti jo žemėse gamtos dovanota statybine medžiaga: “Molio čia tiek, kad daugybei namų pakaktų.”
Pavyzdys įkvepia…
Tušti buteliai – didelė aplinkosaugos problema. Milijardai butelių lieka neperdirbti ir užteršia žemę. Stiklinis butelis suyra per 1 mln. metų, o plastikinis – per 200-1000. Sakoma, jog iš tuščių plastikinių butelių galima suformuoti plaukiojantį žemyną. Danutei ir Vytautui Januškevičiams šie gamtos taršos faktai neleidžia ramiai miegoti.
Įdomybės
nŠiuo metu daugiausia butelinių namukų priskaičiuojama Australijoje. Pirmasis neaukštas namukas iš 10 000 butelių pastatytas 1902 m.
nPasakojama, jog alų itin mėgęs Teksaso gyventojas Johanas Milkoviskis išgarsėjo šį vyrišką malonumą suderinęs su gamtą tausojančia veikla. Jis savo namą ėmė dekoruoti išgerto alaus skardinėmis. Pradėjęs nuo užuolaidų iš skardinių viršelių, vyras aliuminiu apkalė visas namo sienas. Dar vėliau iš betonu užpildytų skardinių Johanas sukūrė skulptūras, užtvėrė tvorą. Taip per aštuoniolika metų trūkusius darbus (iki pat vyro mirties) gimė Alaus skardinių namas, iki šiol traukiantis turistus.
n”Bambaliu” pramintas plastikinis alaus butelis yra puiki statybinė medžiaga. Tuo įsitikinęs serbas Tomislavas Radovanovičius. Surinkęs 13 500 šių gėrimo kevalų, šis matematikos profesorius pasistatė žavų namuką.
nPrie Argentinos ir Brazilijos pasienio Puerto Iguazu miestelyje gyvenančios Santa Cruz šeimos nariai pasistatė namą, naudodami tik antrines medžiagas. Namo statybai panaudota 1200 plastikinių butelių, stogo danga pagaminta iš 1300 tuščių kartoninių pakuočių. Šio namo statybai taip pat prireikė 120 kompaktinių diskų dėklų, iš 500 plastikinių butelių buvo pagaminti reikalingi baldai.
nNiujorko menininkė Jasmine Zimmerman iš tuščių plastikinių butelių sukūrė šiltnamį, kuris eksponuojamas įvairiuose JAV vykstančiuose renginiuose.
nRio de Žaneire pastatytas ant vandens plūduriuojantis namas iš plastikinių butelių, kuriame gyvena žmonės.
nEkologiška aplinka besirūpinantys budistų vienuoliai iš panaudotų milijono stiklinių alaus butelių pastatė savo šventyklą. Šventyklos tualetai ir krematoriumas taip pat pastatyti iš tuščių butelių.
nDidžiosios Britanijos ekologas Richartas Sowa sukūrė salą iš plastikinių butelių. Salos pagrindas – plastikiniai buteliai, užkloti faneros ir bambuko sluoksniu. Pagrindas užpiltas smėliu ir dirvožemiu. Sala apsodinta medžiais. Čia pastatytas dviejų aukštų namas, biotualetas, įrengtas puikus paplūdimys.
nArgentijos žvejai iš plastiko butelių padarytais plaustais plaukia į jūrą. Plastikiniai buteliai yra puiki termoizoliacinė medžiaga. Todėl juos galima panaudoti šiltnamiams statyti.
nJaponas Kosuke Tsumura iš plastikinių butelių kuria drabužius. Plastikinis kostiumas gerai apsaugo kūną nuo smūgių.
nLisa Davies iš Velso aptakų namų stogą uždengė buteliais. Puiki “dygliakiaulė” kaip magnetas traukia praeivių žvilgsnius.
nVienas kinų ūkininkas sumontavo ant namo stogo 66 butelius ir sujungė juos vamzdeliais. Ši nesudėtinga sistema nemokamai aprūpina ūkininko šeimą karštu vandeniu. Saulė greitai įkaitina vandenį buteliuose. Jo pakanka po dušu nusiprausti trims šeimos nariams. Idėja taip patiko kaimynams, kad pastarieji netruko ja pasinaudoti.
Aldona Minkevičienė