Privačių namų gyventojai nesuka galvos, kas turi plauti koridorių ar šluoti kiemą. O štai daugiabučių laiptinėse šveisti langus, plauti grindis, šluostyti dulkes ir voratinklius iš pakampių – niekieno problema. „Gimtojo Rokiškio“ svetainėje aktyviai diskutuota, kas turi valyti daugiabučių laiptines – gyventojai ar UAB „Rokiškio butų ūkis“. Ir ši paslauga, žinoma, nebūtų teikiama už dyką.
Pakabino naują grafiką, bet gyventojai jo nepaiso
Vieno mikrorajono daugiabučių penktajame aukšte gyvenanti Inga (pavardės dėl suprantamų priežasčių prašiusi neviešinti) neslepia – kaimynai nesitvarko. „Pabodo vienai valyti. Ko tik ant tų laiptų nerandu – nuorūkų, kramtomosios gumos. Juk tyčia niekas nelipa į penktą aukštą, kad ją išspjautų. Akivaizdu, jog tą daro arba kaimynai, arba jų svečiai“, – sakė ji.
Apmusijusius langus, anot pašnekovės, valyti pavojinga: jie metų metus nebuvo atidaryti. „Tad iš penkto aukšto nuleisti langą su rėmu kažkam ant galvos – neviliojanti perspektyva“, – teigė moteris. Kas valys langus, jei vasarą laiptinė buvo pilna musių lavonėlių, o žiemą kampuose kabo voratinkliai?..
„Laiptinę valau dukart per mėnesį, kaip mūsų aukšto grafike nurodyta. O kas valo likusias dvidešimt dienų? Niekas. Beje, grafikas – mūsų laiptinės puošmena: naujutėlaitis, su paveikslėliais. Tik štai bėda: jį pakabinusi nuomininkų šeima dar iki šiol nevalė laiptinės. Jos nevalo ir kiti kaimynai“, – sakė moteris. Ankstesni nuomininkai buvo įsigudrinę laiptinėje laikyti nenaudojamus stiklainius, kartą kelioms dienoms paliko krepšį, pilną pupelių pakuočių. „Nesupratome: ar jie neturi kur tų pupelių padėti, ar parduotuvėje nusipirko per daug ir nori su kaimynais pasidalinti? Po kelių dienų krepšys dingo“, – pasakojo pašnekovė.
Kita kaimynų eibė – nors laiptinėse rūkyti negalima, kodėl nepasukčiauti? „Parūko ir palieka atvirą langą. Nesvarbu, koks oras už lango – vėjas, pūga, speigas. O kai vėjas langą išdauš, reikės visiems „mestis“ po kelias dešimtis litų ir keisti langą“, – sakė moteris.
Ką pašnekovė mano apie idėją laiptinei valyti samdyti Rokiškio butų ūkį? „Kodėl aš turiu mokėti, jei nevalos nesiruošia tvarkytis? Juk privačių namų šeimininkams nekyla bėdų sniegą nusikasti, kiemą pasišluoti, gėlių pasodinti, pripėduotą koridorių išsiplauti. O mes, daugiabučių gyventojai, esame neįgalūs? Porą kartų per mėnesį po 15 min. padirbėti tingime?“ – stebėjosi ji.
Kol kas nėra poreikio
UAB Rokiškio butų ūkio direktorius Vladas Janulis „Gimtajam…“ sakė, kad ši bendrovė laiptinių valymo paslaugą teikia tik trims Taikos gatvės namams, buvusiems bendrabučiams. „Ir tai ne visų laiptinių gyventojai pageidauja tokios paslaugos“, – sakė jis. Anot pašnekovo, kitų daugiabučių bendrijos ir pavieniai asmenys dėl valymo kol kas nesikreipė. „Žinoma, jei paslauga būtų nemokama, niekas jos neatsisakytų. Bet ar už laiptinių valymą gyventojai norėtų mokėti? Ar nebus taip, kad pamatę sąskaitoje naują įrašą, pasakys – „ačiū, tvarkysimės patys“. O kur man tada dėti pasamdytas valytojas?“ – apie paslaugos teikimo niuansus kalbėjo pašnekovas.
V. Janulis teigė, kad paslaugos kaina priklausytų nuo to, kiek namų ir kaip dažnai pageidautų valyti savo laiptines. „Jei tikrai būtų paslaugos poreikis, skaičiuotume jos kainą. Tuomet įkainius tvirtinti teiktume rajono tarybai“, – apie kainų nustatymo procedūrą kalbėjo pašnekovas.
Kol didelio poreikio valyti laiptines nėra, įmonė kainų neskaičiuoja. O ką daryti tiems, kuriuos erzina kaimynų paliktos nuorūkos ar it užuolaidos kampuose besiskleidžiantys voratinkliai? „Juk ir dabar niekas nedraudžia namo bendrijai samdytis pagal verslo liudijimą dirbančią valytoją ar tokias paslaugas teikiančią įmonę. Jei nenori mokėti – susitarti dėl valymo patiems. Kur ritasi pasaulis, jei kaimynai su kaimynais nebegali susitarti“, – stebėjosi vadovas.
Reklama: namų tvarkymas Kaune