Reformos, pertvarkiusios šalies policijos, priešgaisrinės, valstybės sienos apsaugos tarnybų veiklą, neaplenkė ir teismų. Apylinkių teismams gresia virsti skyriais, o pačius mažiausius grasinama apskritai naikinti. Taip tikimasi sutaupyti lėšų: mažėtų teismų pirmininkų, neliktų
finansininkų ir kai kurių kitų teismo darbuotojų. „Neturime laiko politikuoti apie artėjančią reformą. Ne mes ją vykdome, teesame tik priimtų sprendimų vykdytojai. Be to, apylinkių teismų nuomonės neklausė ir kuriant reformų modelius“, – sakė rajono apylinkės teismo pirmininkė Nijolė Bražiūnienė.
Du modeliai
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius Teisėjų tarybai, jau pritarusiai teismų reformai, pateikė apylinkių teismų reformos modelius. Viena iš reformavimo krypčių – keisti kai kurių apylinkių teismų veiklos teritorijas ir taip optimizuoti teismų darbą bei sumažinti teisėjų darbo krūvį. Jei būtų pasirinktas šis reformos modelis, pokyčiai apimtų didžiųjų miestų teismus. Būtų keičiamos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos iš Šiaulių miestų apylinkių teismų veiklos teritorijos. Sujungus dalį teismų, kaip prognozuojama, būtų sutaupoma apie 1 mln. 146 tūkst. litų.
Antras reformos modelis, kuris tiesiogiai paliestų ir mūsų rajono apylinkės teismą, – palikti tik Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apylinkių teismus, kurių veiklos teritorijos sutaptų su apygardų teismų veiklos teritorijomis. Pagal šį modelį apylinkių teismai taptų apylinkių teismų teritoriniais skyriais.
Valdymas – „iš viršaus“
Pagal šį modelį teismų skyriai nebetektų darbdavio funkcijos, kaip po reformos nutiko su rajonų policijos komisariatais. Teigiama, kad šis modelis sudarytų sąlygas didesnei teisėjų specializacijai, nes būtų steigiami specializuoti skyriai konkrečių bylų kategorijoms nagrinėti. Reformos kūrėjų teigimu, toks teismų sujungimas padėtų spręsti ir labai aktualią apylinkių teismų darbo krūvių skirtumų problemą.
Jeigu bus pasirinktas šis reformos modelis, Panevėžio apylinkės teismo pirmininkas būtų atsakingas už teisėjų skyrimą į skyrius (ir teritorinius), teisėjų specializacijos nustatymą, teismo kancleriui būtų pavesta koordinuoti ir kontroliuoti teismo kanceliarijos padalinių veiklą, dirbančių pagal darbo sutartis pareigybių sąrašą. Jis galėtų skirti į pareigas ir atleisti iš jų teismo kanceliarijos padalinių valstybės tarnautojus ir darbuotojus, juos skatinti, skirti tarnybines ar drausmines nuobaudas, pašalpas.
Pasirinkus šią reformos kryptį, daliai teisėjų tektų keisti faktines darbo vietas, o nemažai kitų teismo darbuotojų etatų būtų panaikinta. Pagal ministro pateiktus skaičiavimus, šis modelis leistų sutaupyti 1,5 mln. litų.
Neramus laikas
Rokiškio apylinkės teismo pirmininkė N.Bražiūnienė sakė, jog dėl planuojamos reformos apylinkės teismų nuomonės niekas neklausė. „Mes dirbame ir neturime kada politikuoti apie būsimas permainas. Kaip bus nutarta, taip ir darysime“, – sakė pirmininkė. Anot jos, apylinkių teismus pavertus skyriais darbo neteks nemažai žmonių: bus naikinama dalis teismo funkcijų. „Diegėme finansinės apskaitos sistemą, mokėme specialistą, pirkome įrangą, kas mėnesį jai išlaikyti mokame apie pusketvirto šimto litų… Bet viso to gali nebereikėti po reformos. Neįsivaizduoju, kaip teismas gyvens be ūkvedžio“, – svarstė N.Bražiūnienė. Teismo pirmininkės manymu, įsteigus specializuotus konkrečių bylų kategorijų skyrius, gali susidaryti nepatogumų ir teisėjams, ir besibylinėjančioms šalims: reikės vykti nagrinėti bylų į gana atokiai esančius rajonus. „Pagal galiojančią tvarką, teismai turi apmokėti iškviestiems liudininkams, o besibylinėjantys asmenys – išsiieškoti kelionės išlaidas iš kaltininkų. Tai užtruktų nemažai laiko“, – svarstė apie galimus pokyčius teisininkė.
N.Bražiūnienės teigimu, pagal darbo krūvį tarp 55 šalies apylinkės teismų mūsų teismas ne uodegoje , o viduriuke. Šiuo metu bylų skaičius teisėjams išaugęs, nes iš 6 teisėjų dirba tik 4: viena teisėja yra vaiko auginimo atostogose, kita turi ilgai trunkantį nedarbingumą. Iš viso teisme dirba 25 darbuotojai.
Pirmasis kris Hipotekos skyrius
Pirmieji teismą paliks du Hipotekos skyriaus teisėjos padėjėjai. N.Bražiūnienė sakė, kad gautas ministro įsakymas apie šio skyriaus naikinimą, todėl padėjėjams apie jų atleidimą jau pranešta. Šiuo metu nedarbingumą turinčios teisėjos Malvyros Bučienės, nagrinėjusios hipotekos bylas, darbo krūvį sudarys kitokio pobūdžio bylos.
N.Bražiūnienė Hipotekos skyriaus naikinimui pritaria, nes rajone tokio pobūdžio bylų nedaug, o teismui darbuotojus išlaikyti reikėjo.
Aldona Minkevičienė